Domů
Energetika v zahraničí
Spojené království zvažuje pomoc pro energeticky náročný průmysl
Spékací pásy v ocelárně
Zdroj: beeveephoto / Creative Commons / CC BY-SA 2.0

Spojené království zvažuje pomoc pro energeticky náročný průmysl

Británie zvažuje způsoby podpory energeticky náročných průmyslových odvětví, která se momentálně potýkají s významným nárůstem cen zemního plynu. Prohlásil to v neděli britský Ministr pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii Kwasi Kwarteng. Situace je podle britského ministra vážná, konkrétní možnosti podpory ale neuvedl.

O problémech způsobených vysokými cenami plynu jednali zástupci energeticky náročnějších průmyslových odvětví, jako jsou například výrobci oceli, skla, keramiky s ministrem Kwartengem v pátek. Podle oficiálního prohlášení měl ministr na jednání zdůraznit, že britská vláda je přesvědčena o bezpečnosti dodávek plynu pro letošní zimu a připomenout také balíček podpory ve výši 2 miliard liber, který byl od roku 2013 poskytnut průmyslovým odvětvím s cílem umožnit snížení nákladů na elektrickou energii.

Příčinou současných problémů je značný nárůst velkoobchodních cen plynu v Evropě, který má být způsoben mimo jiné nízkými zásobami a vysokou poptávkou v Asii. Nárůst cen plynu samozřejmě pociťuje celá Evropa, energeticky náročný průmysl je ale vůči nárůstům cen obzvlášť zranitelný. Zástupci průmyslu proto vládu varovali, že pokud na rostoucí velkoobchodní ceny nezareaguje, mohou být donuceni zastavit výrobu.

"Pokud vláda nepodnikne žádné kroky, pak v podstatě uvidíme, že v ocelářském odvětví bude docházet k dalším a dalším přestávkám ve výrobě v určitých denních dobách a tyto přestávky se budou prodlužovat," sdělil ITV News Gareth Stace, generální ředitel UK Steel.

Přerušení provozu by mohlo postihnout také papírny a skláře

O možném zásahu vlády jednala například také britská Konfederace papírenských závodů a zástupce sklářského odvětví, asociace BritGlass. Její výkonný ředitel, David Dalton, varoval před dopady rostoucích cen energií již na konci letošního září. Podle Daltona některé skláře dělí od zastavení výroby jen několik dnů.

Podle ministra vláda o podpoře uvažuje

"Máme velmi, velmi vysoké ceny plynu, velmi vysoké ceny elektrické energie, již nyní jsme zavedli podporu pro průmysl a hledáme způsoby, jak průmyslu dále pomoci," uvedl Kwasi Kwarteng.

V neděli Kwasi Kwarteng uznal, že situace ohledně zastavení provozu závodů je kritická, a že se zástupci bude o problému nadále diskutovat. O případnou finanční podporu ale zatím britské ministerstvo financí nepožádal, ale prý s jejími zástupci o tomto problému hovoří. Podle zdroje agentury Reuters z ministerstva financí ale k žádným takovým jednáním nedošlo. Nesrovnalosti v tvrzení obou britských ministerstev kritizovala již i opoziční Labour party.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se