Domů
Energetika v zahraničí
V britském Sellafieldu testují přepracování jaderných odpadů z "nejrizikovější budovy" (video)

V britském Sellafieldu testují přepracování jaderných odpadů z "nejrizikovější budovy" (video)

V lokalitě Sellafield byl proveden první transfer radioaktivních odpadů z dočasných sil k dalšímu zpracování. Jde o projekt, který si vyžádal desetiletí příprav a jehož cílem je zbavení se meziskladu radioaktivních odpadů, které vznikly při provozu anglických reaktorů Magnox. K najetí do plného provozu má dojít na počátku příštího roku.

V jaderném středisku Sellafield, které se nachází na severozápadě Anglie v hrabství Cumbria, byl proveden test prvního ze tří unikátních strojů, které jsou určeny na speciální činnost v oblasti zpracování jaderného odpadu. V prostoru nazvaném Magnox Swarf Storage Silo (MSSS) je od roku 1964 skladován odpad po přepracování paliva z reaktorů Magnox. Tato budova je samotnými britskými úřady označována jako nejrizikovější v oblasti.

Konkrétně jsou zde skladovány hořčíkové třísky z kazet v nichž byl umístěn samotný štěpný materiál. Tyto kovové třísky, které jsou z důvodu chlazení skladovány ve vodě, zaplnily za období svého provozu 22 sil o výšce 16 m. Touto metodou byl odpad skladován od postavení prvního sila v roce 1964 až po počátek devadesátých let, kdy se přešlo na suchou metodu skladování.

Areál jaderného střediska Sellafield. Zdroj: Sellafield Ltd

Dvě desetiletí příprav

V roce 2000 bylo silo (MSSS) odstaveno z provozu a následně bylo zařazeno britským jaderným regulátorem (NDA) mezi prioritní projekty pro likvidaci (decommissioning). Před samotnou likvidací budovy je třeba odstranit ze všech sil jaderný materiál i vodu, ve které se odpad nachází. V průběhu minulého října byl proto do areálu instalován speciálně navržený robot, kterým bude odpad z jednotlivých sil postupně vybírán a tříděn, pro následné další zpracování a konečné uložení (více ve videu níže). První (zkušební) uložení 50 tunového radioaktivního balíku v jednom ze tří strojů proběhlo 10. srpna tohoto roku.

„Přípravy na odstranění 11 000 metrů krychlových historického odpadu ze sil a jejich umístění do bezpečného a moderního skladu trvají již déle než dvacet let. V příštím roce začnou tři stroje o váze 360 tun odstraňovat odpad pomocí hydraulických kleští s dálkovým ovládáním.“

Výňatek  z oficiální tiskové zprávy společnosti Sellafield Ltd

Komentáře

(1)

Petr Hariprasad Hajič

19. srpen 2018, 22:28

Učíním jednu osobní poznámku, která přímo nesouvisí s ekonomikou a energetokou. Jen nepřímo. Nedokážu si představit agresívnější, nebezpečnější a nezničitelnější odpad, než je ten, který pochází z továren na zpracování jaderných surovin. To je i důvod, proč stojí za to, každou investici do jaderné energetiky stokrát zvážit a snažit se hledat třeba i špatné alternativy.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.