V lokalitě Sellafield byl proveden první transfer radioaktivních odpadů z dočasných sil k dalšímu zpracování. Jde o projekt, který si vyžádal desetiletí příprav a jehož cílem je zbavení se meziskladu radioaktivních odpadů, které vznikly při provozu anglických reaktorů Magnox. K najetí do plného provozu má dojít na počátku příštího roku.

V jaderném středisku Sellafield, které se nachází na severozápadě Anglie v hrabství Cumbria, byl proveden test prvního ze tří unikátních strojů, které jsou určeny na speciální činnost v oblasti zpracování jaderného odpadu. V prostoru nazvaném Magnox Swarf Storage Silo (MSSS) je od roku 1964 skladován odpad po přepracování paliva z reaktorů Magnox. Tato budova je samotnými britskými úřady označována jako nejrizikovější v oblasti.

Konkrétně jsou zde skladovány hořčíkové třísky z kazet v nichž byl umístěn samotný štěpný materiál. Tyto kovové třísky, které jsou z důvodu chlazení skladovány ve vodě, zaplnily za období svého provozu 22 sil o výšce 16 m. Touto metodou byl odpad skladován od postavení prvního sila v roce 1964 až po počátek devadesátých let, kdy se přešlo na suchou metodu skladování.

Areál jaderného střediska Sellafield. Zdroj: Sellafield Ltd

Dvě desetiletí příprav

V roce 2000 bylo silo (MSSS) odstaveno z provozu a následně bylo zařazeno britským jaderným regulátorem (NDA) mezi prioritní projekty pro likvidaci (decommissioning). Před samotnou likvidací budovy je třeba odstranit ze všech sil jaderný materiál i vodu, ve které se odpad nachází. V průběhu minulého října byl proto do areálu instalován speciálně navržený robot, kterým bude odpad z jednotlivých sil postupně vybírán a tříděn, pro následné další zpracování a konečné uložení (více ve videu níže). První (zkušební) uložení 50 tunového radioaktivního balíku v jednom ze tří strojů proběhlo 10. srpna tohoto roku.

„Přípravy na odstranění 11 000 metrů krychlových historického odpadu ze sil a jejich umístění do bezpečného a moderního skladu trvají již déle než dvacet let. V příštím roce začnou tři stroje o váze 360 tun odstraňovat odpad pomocí hydraulických kleští s dálkovým ovládáním.“

Výňatek  z oficiální tiskové zprávy společnosti Sellafield Ltd

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *