USA a Indie se zavázaly k užší energetické spolupráci, stavba 6 jaderných elektráren je stále ve hře

DomůEnergetika v zahraničíUSA a Indie se zavázaly k užší energetické spolupráci, stavba 6 jaderných elektráren je stále ve hře

Spojené státy americké a Indie se ve středu dohodly na prohloubení spolupráce v oblasti bezpečnosti a jaderné energetiky. Země tak potvrdily záměr vybudovat v Indii šest nových jaderných bloků, který se vzhledem k problémům americké společnosti Westinghouse ocitl v nejistotě.

Společné prohlášení obou zemí podle agentury Reuters přišlo dva dny po rozhovorech ve Washingtonu. Americký prezident Donald Trump by stejně jako v případě Evropy chtěl do Indie exportovat americké energetické komodity a technologie.

Indie, která je třetím největším dovozcem ropy na světě, před bezmála dvěma lety uzavřela vůbec první kontrakt na dodávky ropy ze Spojených států. Indická společnost Indian Oil Corporation tehdy uvedla, že cena dodávky je velmi příznivá a dokud se to nezmění, bude mít zájem o další nákupy.

Součástí nynější dohody bylo i potvrzení záměru vybudovat v Indii nové americké jaderné bloky.

„(Země) se zavázaly posílit dvoustrannou bezpečnost a civilní jadernou spolupráci, včetně vybudování šesti amerických jaderných elektráren v Indii,“ uvedly země podle agentury Reuters ve společném prohlášení.

Plány na vybudování nových jaderných bloků v Indii jsou stále ve hře

Jednání o vybudování amerických jaderných bloků v Indii probíhají již řadu let. Jednou z hlavních překážek podle agentury Reuters byla potřeba sladit pravidla týkající se odpovědnosti za bezpečnost zdroje s mezinárodními normami, podle kterých za případné náklady spojené s jadernou havárií má zodpovídat provozovatel elektrárny, a ne její zhotovitel.

Již na podzim roku 2016 byly na společném jednání zástupců USA a Indie podpořeny plány Indie na výstavbu 6 jaderných bloků AP 1000 americké společnosti Westinghouse. Spojené státy americké při této příležitosti rovněž potvrdily svou plnou podporu Indie v jejích snahách o členství v organizaci Skupina jaderných dodavatelů (Nuclear Supplier Group).

Indie by ve snaze omezit svou závislost na fosilních palivech chtěla značně navýšit výkon v jaderných blocích. Kromě USA by 6 nových jaderných bloků měl v zemi postavit i ruský Rosatom, dále by v Indii měl vyrůst největší jaderný projekt na světě – jaderná elektrárna Jaitapur s plánovaným instalovaným výkonem téměř 10 GW by měla být vybudována pod taktovkou francouzské EDF a americké GE.

Situace Westinhouse plány na výstavbu bloků zkomplikovala

Americký dodavatel jaderných technologií Westinghouse požádal na konci března roku 2017 ve Spojených státech amerických o ochranu před věřiteli. Hlavní příčiny špatné kondice firmy je možné identifikovat mimo jiné v překročení rozpočtu při stavbě dvou jaderných elektráren v USA – JE Vogtle a VC Summer. Kvůli tomu se do finančních potíží dostala i japonská mateřská společnost Toshiba.

Americké bloky se daří zprovozňovat v Číně, kde loni na podzim zahájil komerční provoz již třetí blok AP1000.

Na lepší časy se blýská i v případě americké jaderné elektrárny Vogtle. Americká společnost Georgia Power, která v elektrárně staví dva bloky typu AP1000, zhodnotila postup prací za klíčový rok 2018. Přestože projekt čelil možnému ukončení, dosáhla stavba důležitých milníků a elektrárna je z 74 % hotova.

Vzhledem k současnému pracovnímu nasazení by dokonce mohly být bloky 3 a 4 spuštěny v dubnu roku 2021, respektive 2022, což je o 7 měsíců dříve, než je aktuální plán.