Domů
Energetika v zahraničí
V Tokiu a okolí hrozí kvůli zemětřesení a zimě výpadky dodávek elektřiny

V Tokiu a okolí hrozí kvůli zemětřesení a zimě výpadky dodávek elektřiny

Japonská vláda dnes varovala obyvatele Tokia a okolí před možnými výpadky dodávek elektřiny poté, co několik uhelných elektráren minulý týden po zemětřesení přerušilo výrobu energie. Vládní výzva, aby domácnosti a firmy šetřily elektřinou, přichází v době, kdy se japonská metropole potýká s nezvykle nízkými teplotami a sněžením, které nutí lidi na počátku jara dál topit, informovala agentura AP.

Otřesy půdy o síle 7,4 stupně v oblasti Fukušimy si minulý týden ve středu vyžádaly čtyři mrtvé a více než 230 zraněných. Zemětřesení způsobilo přerušení dodávek elektřiny do asi dvou milionů domácností, včetně statisíců v metropoli. Dodávky byly od té doby již obnoveny, rozvodná síť je ale podle úřadů pod velkým tlakem vzhledem ke sněžení a chladnému počasí, kvůli nimž musí domácnosti dál používat topení.

Energetická společnost TEPCO uvedla, že dnes po 20:00 místního času (12:00 SEČ) by mohly dva až tři miliony domácností ztratit dodávky elektřiny, pokud bude pokračovat nynější spotřeba.

Bez dalšího šetření energií jsou výpadky dodávek elektřiny v rozsáhlých oblastech nevyhnutelné, prohlásil ministr hospodářství a průmyslu Kóiči Hagiuda. Na obchodní domy, supermarkety a večerky apeloval, aby nechaly zhasnuté neonové poutače, a také továrny vyzval k maximální úspoře energií.

V Japonsku v pondělí skončila většina omezení, která byla přijata s cílem zabránit šíření koronaviru. Bary a restaurace se tak dnes mohou vrátit k běžné otvírací době, hosté ale možná budou muset večeřet v přítmí, napsala agentura AP.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516