Vládní poradci: Norsko by mělo zůstat u investic do ropy a plynu

DomůEnergetika v zahraničíVládní poradci: Norsko by mělo zůstat u investic do ropy a plynu

Vládní poradci v Norsku se shodli, že by vláda měla odmítnout návrh centrální banky na prodej akcií v ropných společnostech v hodnotě miliard dolarů.

Poradci norské vlády naléhavě vyzývají, aby se země nevzdávala investicí v oblasti těžby ropy a zemního plynu v rámci svého penzijního fondu, jehož objem dosahuje 1 biliónu dolarů. Tamější centrální banka totiž na konci loňského roku doporučila prodat akcie v hodnotě miliard dolarů s ohledem na klesající cenu ropy a riziko, že by pokles ceny mohl být permanentní.

Nicméně vládní skupina nyní toto řešení zavrhla s tím, že by fond poté disponoval mnohem méně diverzifikovaným portfoliem, což by v důsledku mělo mnohem větší a závažnější vliv na výnosnost celého fondu.

„Prodej akcií energetického sektoru by zpochybnil současnou investiční strategii fondu, který disponuje širokou diverzifikací investic.“ vládní komise pro investice

Norský penzijní fond byl založen z výnosů za prodej ropy a plynu, díky kterým severská země zbohatla. Fond v současné době drží významné podíly ve velkých těžařských společnost jako jsou Shell, BP, ExxonMobil a Total.

Proti tomuto doporučení se vymezují environmentální spolky, které upozorňují na to, že globální oteplování a extrémní počasí, které provázejí Evropu nejen toto léto, jsou způsobeny velkým dílem právě i těžařskými společnostmi.

Konečné rozhodnutí vlády by mělo padnout na podzim. Norská ministryně financí Siv Jensenová uvedla, že jak doporučení centrální banky tak vládní komise tvoří dostatečné podklady pro rozhodnutí, které má padnout.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují