Domů
Energetika v zahraničí
Výpadek proudu na Pyrenejském poloostrově způsobilo počasí, tvrdí Portugalci
elektrické vedení, sloup
Zdroj: PxHere

Výpadek proudu na Pyrenejském poloostrově způsobilo počasí, tvrdí Portugalci

Výpadek proudu na Pyrenejském poloostrově způsobil vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí. Uvedla to dnes odpoledne portugalská společnost REN, která spravuje distribuční síť v desetimilionové zemi. Dnes večer španělský premiér Pedro Sánchez uvedl, že vláda zatím nevylučuje žádnou z možných příčin výpadku proudu. Podle premiéra Luíse Montenegra by se situace v Portugalsku mohla vrátit ve velké míře do normálu v průběhu dneška, uvedla agentura Reuters.

Portugalská společnost uvedla, že výpadek proudu v zemi byl fakticky importovaný ze Španělska. Obě pyrenejské země mají výrazným způsobem propojenou elektrickou síť. Problém podle REN vznikl ve španělském vnitrozemí kvůli extrémnímu výkyvu teplot, který poškodil funkčnost vedení velmi vysokého napětí.

Portugalský premiér Luís Montenegro dnes odpoledne uvedl, že situace v Portugalsku by se mohla ve velké míře ještě dnes vrátit k normálu. REN uvedla, že úplný návrat k obvyklému fungování sítě by v Portugalsku mohl trvat až týden. Premiér dodal, že zatím nic nenapovídá tomu, že by výpadek byl způsoben kybernetickým útokem, o čemž mluvili někteří členové jeho vlády. Podle něj však zatím nelze nic zcela vyloučit.

„Stále se zkoumají příčiny. Lepší je nespekulovat,“ uvedl dnes kolem 18:00 SELČ španělský premiér Sánchez v televizním vystoupení.

Obyvatele země vyzval, aby se chovali zodpovědně, omezili cestování i využívání mobilních telefonů jen na krátké telefonáty. „Čekají nás kritické hodiny před obnovou dodávek proudu,“ uvedl šéf španělské vlády. Podle něj však úřady, nemocnice či policie fungují v souladu s nouzovými plány.

Portugalsko podobně jako Španělsko zasáhl kolem 12:30 SELČ rozsáhlý výpadek proudu. Zastavené dodávky elektřiny výrazně postihly Lisabon, kde podle agentury AFP bylo nutné například evakuovat lidi ze stojících souprav metra.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Josef
28. duben 2025, 19:31

Španělsko je tzv. „energetický ostrov“. Přes Pyreneje do Francie vede jen několik el. linek a celková přeshraniční kapacita je malá (~2,8 GW, což je málo na velikost španělské sítě). V případě velkého přebytku (nebo deficitu) není snadné "exportovat" nebo "importovat" elektřinu.

Od roku 2020 odstavili Španělé 9GW výkonu ve fosilních el. (regulační energie) dnes mají na výrobě elektřiny 56% podíl OZE , díky tomu mají v některých dnech mají extrémní přebytky, v jiných jsou závislí na rychlé flexibilitě.

Španělsko musí vybudovat zejména mnohem silnější el. linky do Francie ( v plánu je podmořský kabel) a vystavět nové významné akumulační kapacity.

Martin V.
28. duben 2025, 21:06

Já jsem zvědav, co bylo tím spouštěčem rozpadu sítě. Teploty od 5 °C ráno po 20-25 °C v poledne mi nepřijdou nijak extrémní, k tomu lehký vítr, skoro jasno. Výroba před polednem 19 GW soláry, 4 GW vodní, 3 GW jádro, 3 GW vítr, 2 GW plyn. Zatížení soustavy 26 GW. Podobný průběh výroby měli i minulý týden a nic se nestalo...

Ivan Novák
28. duben 2025, 21:30

Třeba - možná - snad byli na hraně už párkrát dříve, jen to prošlo bez povšimnutí, protože to hodnotili starými metodami. Soustava s relativně malou setrvačností avšak regulovaná tradičně, jako kdyby tu setrvačnost měla, může být náchylná vytvářet divergentní oscilace po jinak malém podnětu, jako je např. změna konfigurace toků na rozhraní obchodních intervalů (zde v čase 12:30).

minduton
29. duben 2025, 07:48

Podle mě nedostatek setrvačných hmot v soustavě, prostě moc měkká siť, nadprůměrně zasaturovaná OZE, které tlačí přes stŕidače (žádná setrvačnost).

Vladimír Šťastný
29. duben 2025, 06:41

Výpadek proudu na Pyrenejském poloostrově způsobil vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí nazvaný nově El Jaro.

Baton David
29. duben 2025, 07:39

el polední špička

Josef Sedlák
29. duben 2025, 10:49

Nabízela by se souvislost s denním fotovoltaickým maximem. Nicméně Španělsko má (na rozdíl od Německa) patrně daleko větší diverzifikaci směrů instalace FV (nebo řízení její výroby) a má dost plochou křivku maxima solární výroby, jež má dokonce kolem poledne SEČ sedlo výrobní křivky. Německo má prvoplánový průběh FVE výroby s maximem v poledne SEČ (13h LČ….jižní orientace pro maximální roční produkci).

Martin V.
29. duben 2025, 13:16

A nemůže být ta španělská plochá solární křivka daná rozdílným vykazováním oproti Německu? Že třeba Španělé mají baterky jako součást FVE, kdežto Němci baterky vykazují separátně.

Emil
29. duben 2025, 13:23

Spíš je to tím, že ve Španělsku nedostávají podporu v době záporných cen jako v Německu, pak se jim nevyplatí vyrábět. Proto se taky ve Španělsku téměř nevyskytují záporné ceny, resp. se do záporu dostávají maximálně v nižších jednotkách €/MWh.

Radomír
29. duben 2025, 11:03

Důvody výpadku mohou být 2. Buď OZE nebo hekři. I v druhém případě by byly viníkem OZE jelikož JE na dálku určitě nevypnete. Jenže OZE viníkem v této společnosti být nesmí. Měká síť z důvodu nedostatku robustních točivých zdrojů tudíž taky nemůže být důvodem. OZE výrazně pomohly s rozjezdem... Jenže OZE se nejdříve musí nafázovat na síť .. A pokud má Španělsko pouze jedno vedení VVN pro spojení s rozvody EU a tudíž musí počítat s možností přechodu na ostrovní provoz tak bez tvrdých zdrojů to nemůže dobře fungovat. Takže se stále točíme v kruhu bez možnosti ukázat na skutečného viníka prstem...

Karel Valenta
29. duben 2025, 12:02

Z jedné FVE diskuse, jak se zdá i mnoho FVE škodí :

"Tu je to mierne naznačené, išlo o okamžité rozkolísanie v dôsledku odpájania a pripájania ochrán FVE, ktoré napájali v tom čase 60% spotreby! K výpadku došlo počas brutálne slnečného dňa. Keby boli v takej situácii zdroje točivé so zotrvačnosťou, výpadok by nenastal, ale FVE odpájajú MW v zlomku sekundy a pripájajú sa až po poklese, takže došlo ku klasickému rozhojdaniu v priebehu pár sekúnd a bolo vymaľované.

Zvykajme si, bez točivých zdrojov ktoré majú kopu naakumulovanej energie na krátkodobú reguláciu to bude za chvíľu bežná realita."

Karel Valenta
29. duben 2025, 12:02

Z jedné FVE diskuse, jak se zdá i mnoho FVE škodí :

"Tu je to mierne naznačené, išlo o okamžité rozkolísanie v dôsledku odpájania a pripájania ochrán FVE, ktoré napájali v tom čase 60% spotreby! K výpadku došlo počas brutálne slnečného dňa. Keby boli v takej situácii zdroje točivé so zotrvačnosťou, výpadok by nenastal, ale FVE odpájajú MW v zlomku sekundy a pripájajú sa až po poklese, takže došlo ku klasickému rozhojdaniu v priebehu pár sekúnd a bolo vymaľované.

Zvykajme si, bez točivých zdrojov ktoré majú kopu naakumulovanej energie na krátkodobú reguláciu to bude za chvíľu bežná realita."

Jarda
29. duben 2025, 12:31

@Karel Valenta 29. duben 2025, 12:02

Stačil necelý den a někteří diskutující mají jasno a další jim to věří.

Doufám, že si to v Red Eléctrica přečtou a poučí se pro příště:-D

Martin V.
29. duben 2025, 13:10

Já jasno nemám. :-( Už několik let se odborníci přou, jestli rotující hmoty jsou pro stabilitu sítě nezbytné, nebo zda se dají nahradit baterkami se střídači. Možná by ty baterky i fungovaly na stabilizaci sítě, ale musely by mít jiný regulátor, či jinak zadané parametry za kterých se mají nabíjet nebo vybíjet. Přinejhorším můžeme do sítě zapojit setrvačníky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se