Domů
Energetika v zahraničí
Zavedení opatření na vývoz elektřiny by se Norsku mohlo vymstít, uvádí vládní výbor
Vodní dílo Rosshag
Zdroj: Litostroj Group

Zavedení opatření na vývoz elektřiny by se Norsku mohlo vymstít, uvádí vládní výbor

Norská vláda jmenovala výbor pro posouzení norských opatření řešících vysoké ceny elektřiny v Norsku a nízké zásoby vodních zdrojů. Výbor doporučil vládě vyhnout se opatřením pro omezení vývozu elektřiny, které vláda představila na začátku roku.

Norská vláda jmenovala výbor, který pověřila posouzením různých politických opatření při řešení mimořádně nízkého stavu vodních zásob v Norsku a rekordně vysokých cen během loňského roku, kdy Evropu zasáhla energetická krize.

Norská vláda na začátku roku navrhla opatření umožňující úřadům zasáhnout a omezit vývoz elektřiny v případě kriticky nízké hladiny vodních nádrží. Opatření je součást balíčku na ochranu vodních zásob norských vodních elektráren, které se na výrobě elektřiny v Norsku podílí přibližně z 90 %.

Odborníci z výboru doporučili vládě, aby se vyhnula podobným intervenčním opatřením, jako jsou omezení vývozu nebo cenové stropy, a upřednostnila současný tržní model založený na mezních cenách.

Opatření na omezení vývozu by obecně měla v Norsku, které je čistým vývozcem, tlumící účinek na ceny, ale mohla by také oslabit bezpečnost dodávek tím, že by vyvolala odvetná opatření sousedních zemí, a podkopala místní investiční signály do nových výrobních zdrojů, uvedla skupina odborníků.

Proti zavedení omezení vývozu elektřiny se v loňském roce vyjádřil také norský provozovatel přenosové soustavy Statnett, který rovněž argumentoval rizikem odvetných opatření dalších zemí.

Cenové stropy by mohly dle výboru vést k neoptimálnímu využívání vodních elektráren tím, že by výrobce odrazovaly od skladování energie v nádržích a zároveň by odrazovaly spotřebitelé od úspor energie, které jsou v období cenových špiček klíčové.

Místo toho by se vláda měla zaměřit na udržení kladné energetické bilance a řešit výzvy spojené s přerozdělováním příjmů v obdobích vysokých cen prostřednictvím podpůrných mechanismů. Výbor poukázal na současný systém náhrad pro domácnosti jako na dobré dočasné opatření k řešení problémů vyplývajících z prudkého nárůstu velkoobchodních cen.

Výbor rovněž podpořil současné rozdělení norského trhu s elektřinou do pěti nabídkových zón s tím, že sloučení do jedné společné zóny by odstranilo lokální investiční signály a zvýšilo celkové náklady.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Anton Meško
16. říjen 2023, 20:27

Pán David Vobořil v tom vašom podiele zdrojov na výrobe Vám chýba podiel výroby elektriny z jadra, ktorý je v súčasnosti už asi 30%. Mňa by veľmi potešilo, ak by cena elektriny pre Slovensko bola taká aká je v oblasti NORDIC, dnes BL CAL 24 končila na pražskej burze na cene 47,19€/MWh.

Martin V.
16. říjen 2023, 22:22

V Norsku? Kdy mělo Norsko nějakou jadernou elektrárnu? Proč by ji stavěli? Se svými zdroji vodní energie ji nikdy nepotřebovalo.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se