Domů
Životní prostředí
CAF: Evropská investiční banka patří mezi největší sponzory fosilních projektů
emise, lokální vytápění. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

CAF: Evropská investiční banka patří mezi největší sponzory fosilních projektů

Fond čistého ovzduší vyzval k péči o kvalitu ovzduší. Znečištěné venkovní ovzduší zabíjí každoročně 4 miliony lidí, ale na projekty zaměřené na čistotu ovzduší je vyčleněno pouhé 1 % zahraniční pomoci. Uvádí to zpráva globální organizace Clean Air Fund Stav globálního financování kvality ovzduší v roce 2024. Zpráva také uvádí, že rostla zahraniční finanční  podpora fosilních projektů.

Zpráva zjistila, že zahraniční pomoc financující projekty prodlužující životnost fosilních paliv se zvýšila o téměř 350 % z 1,2 miliardy dolarů v roce 2021 na 5,4 miliardy dolarů v roce 2022. Jedná se o obrat klesajícího trendu, který byl zaznamenán v loňském roce. Píše o tom server Guardian.

„Tento šokující nárůst financování pomoci fosilním palivům je varovným signálem,“ uvedla Jane Burstonová, generální ředitelka neziskové organizace Clean Air Fund, která výzkum provedla. „Svět nemůže pokračovat touto cestou podpory znečišťujících praktik na úkor globálního zdraví a klimatické stability.“

Podle Adalberta Malufa, národního tajemníka pro městské životní prostředí a kvalitu životního prostředí v Brazílii, která předsedá skupině G20 a příští rok bude hostit klimatický summit COP30, mezinárodní veřejné financování „ani zdaleka neodpovídá rozsahu problému“ a často se nedostává k nejvíce postiženým lidem.

Závazek snižovat emise

To potvrzuje i zpráva, která identifikovala, že 7 z 10 nejvíce znečištěných zemí zůstává pozadu. Země s nízkými příjmy, jako je Čad a Somálsko, dostávají mnohem méně finančních prostředků než země s vyššími středními příjmy, jako je Srbsko a Kostarika.

„I když se země zavazují snižovat emise, zvyšovat své ambice v oblasti změny klimatu a přecházet od fosilních paliv, čísla vypovídají o něčem jiném,“ řekl Malufa.

Skupina zemí G20 se zavázala k postupnému ukončení „neefektivních“ dotací na fosilní paliva již v roce 2009. V roce 2022 se skupina zemí G7 dohodla na důraznějším znění, že ukončí financování projektů, které vytvářejí energii spalováním uhlí, ropy a plynu, ze strany daňových poplatníků.

Největší sponzoři

Zpráva zjistila, že mezi pěti největšími sponzory projektů v oblasti fosilních paliv v letech 2018-2022 jsou Islámská rozvojová banka, Japonská agentura pro mezinárodní spolupráci, Asijská rozvojová banka, Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Evropská investiční banka a Mezinárodní finanční korporace, což je odnož Světové banky pro soukromý sektor.

Například od Evropské investiční banky dosáhly dotace dle Clean Air Fund v roce 2022 necelých 27 miliard dolarů. Podle výroční zprávy EIB však organiziace ve stejném roce financovala rozvoje čisté energie v rekordní výši 19,4 miliardy eur.

Některé podpory na fosilní paliva sice směřují do projektů, které ani v bohatých zemích nemají čisté alternativy, jako je výroba hnojiv nebo cementu, ale patří mezi ně i projekty v energetice, pro které jsou dostupné například obnovitelné zdroje.

Podle Mezinárodní energetické agentury jsou kapitálové náklady na projekty čisté energie v chudých zemích více než dvojnásobné oproti bohatým zemím, přičemž vysoké počáteční náklady a špatné podmínky půjček nutí chudé země nadále spalovat fosilní paliva.

„Řešení problému znečištění ovzduší je zásadní - nejen pro ochranu klimatu, ale i pro ochranu veřejného zdraví,“ řekl Burstonová. „V sázce už nemůže být víc.“
Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Petr Hariprasad Hajič
13. říjen 2024, 04:52

Zpráva potvrzuje to, co píšu už po mnoho let. Dotace do fosilních technologií jsou srovnatelné a mnohdy mnohem vyšší než dotace do čístých technologií. Fosilní lobby má pořád neuvěřitelně silný vliv.

Richard Vacek
13. říjen 2024, 08:42

Jak jste přišel na to, že se jedná o dotace? Myslíte, že banky jsou takoví dobráci, kteří dotují nějaké projekty? Banky jsou zaměřeny na zisk a půjčují peníze tam, kde vidí záruku, že se jim půjčené peníze s úroky vrátí.

Musíte se jich zeptat, proč v OZE profit nevidí.

Dotace poskytují téměř vždy politici, kteří někomu peníze seberou a někomu jinému je dají. Dost často na něco, co je ekonomickým nesmyslem, u čeho se jedná v konečném důsledku o mrhání cennými zdroji.

Josef
13. říjen 2024, 09:11

Pne Vacku, četl jste článek, nebo Vám stačí jen slovo banka v nadpisu? Asi Vám unikl fakt, že EIB není komerční banka, stejně jako další finanční instituce uváděné ve článku.

Emil
13. říjen 2024, 09:21

Já jsem článek četl a že EIB poskytuje dotace se v něm nepíše. Takže se nabízí spíš otázka, jestli jste ten článek četl vy.

Josef
13. říjen 2024, 11:18

Čteme stejný článek? Soustřeďte se, prosím

Zpráva zjistila, že mezi pěti největšími sponzory projektů v oblasti fosilních paliv v letech 2018-2022 jsou Islámská rozvojová banka, Japonská agentura pro mezinárodní spolupráci, Asijská rozvojová banka, Evropská banka pro obnovu a rozvoj, Evropská investiční banka a Mezinárodní finanční korporace, což je odnož Světové banky pro soukromý sektor.

Například od Evropské investiční banky dosáhly dotace dle Clean Air Fund v roce 2022 necelých 27 miliard dolarů.

Emil
13. říjen 2024, 11:45

Zkuste se soustředit spíš vy - na tu zprávu ze které tento článek vychází. Těch "necelých 27 miliard dolarů" nejsou "dotace do fosilních technologií" ale "funding for overall air quality". Je to v tabulce 2.5.

Josef
13. říjen 2024, 15:14

Takže v článku se hovoří o dotacích a Vy citujete jiný? Mate problém

Richard Vacek
13. říjen 2024, 16:43

Článek náhodně zaměňuje pojmy jako "dotace", "podpora", "financování". Proto se nezkušený čtenář může domnívat, že banky dotují fosilní průmysl i když ony mu poskytují úvěr (který se musí s úrokem vrátit). I v tom originálním dokumentu uvádějí, že financováním se myslí poskytování zvýhodněných nebo znevýhodněných úvěrů, granty nebo jiná podpora. Nějak jsem tam nenašel že by se tím myslely dotace - tedy darování peněz fosilnímu průmyslu. Proč by to taky banky dělaly, že.

Emil
13. říjen 2024, 18:28

Já necituji jiný. Tento článek je založen na zprávě CAF, na kterou máte v článku i odkaz a ze které čerpá ta vámi citovaná čísla. Když se ale do té zprávy podíváte, zjistíte že nejde o žádné "dotace do fosilních technologií" ale o dotace na zlepšení kvality ovzduší.

Richard Vacek
13. říjen 2024, 09:47

Jen z hlavní stránky EIB:

"Náplň činnosti EIB

Banka si na kapitálových trzích vypůjčuje peníze, které pak za výhodných podmínek poskytuje ve formě úvěrů na projekty, kterými EU realizuje své cíle. Asi 90 % úvěrů EIB poskytuje v rámci EU. Žádné z těchto prostředků nepochází z rozpočtu EU."

miro novak
13. říjen 2024, 13:16

zeleho bolsevika poznate podla toho, ze nepozna rozdiel medzi dotaciou a investiciou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se