Domů
Rychlé zprávy
IEA: Globální dotace do fosilních paliv dosáhly loni bilionu dolarů
Průmyslová výroba, emise
Zdroj: pxfuel

IEA: Globální dotace do fosilních paliv dosáhly loni bilionu dolarů

Mezinárodní energetická agentura (IEA) vydala pravidelně zveřejňovanou zprávu o dotacích do fosilních paliv za uplynulý rok. Podle prvních dat se globální dotace fosilních paliv v roce 2022 téměř zdvojnásobily ve srovnání s předchozím rokem a dosáhly historické výše 1 bilionu USD (přibližně 22,2 bilionů korun). Mnoho spotřebitelů v roce 2022 platilo nižší ceny, než byly reálné ceny fosilních paliv. Přestože to podle IEA bylo důležité kvůli ochraně spotřebitelů, zároveň to vedlo k tomu, že se fosilní paliva udržovala uměle konkurenceschopná vůči nízkoemisním alternativám.

Dle zprávy IEA o dotacích na spotřebu fosilních paliv dosáhly tyto dotace v roce 2022 výše 1 bilionu USD (přibližně 22,2 bilionů korun). To je přibližně dvakrát více než v roce 2021. Nad rámec přímých dotací do fosilních paliv bylo podle IEA vynaloženo dalších 500 miliard USD (přibližně 11,1 bilionů korun) na snížení nákladů na účty za energii. Z toho asi 350 miliard USD (přibližně 7,8 bilionů korun) v Evropě.

Dotace na spotřebu fosilních paliv dle zdroje v letech 2010-2022. Světle modrá: ropa; tmavě modrá: zemní plyn; světle zelená: elektřina; tmavě zelená: uhlí. Zdroj: IEA Fossil Fuels Consumption Subsidies 2022

Na základě dohody uzavřené na konci roku 2021 na klimatické konferenci COP26 v Glasgow by státy měly postupně od dotací fosilních paliv upouštět. IEA ve své zprávě uznává, že některá z opatření podporujících fosilní paliva byla implementována za účelem ochrany spotřebitelů, a mají tedy silný sociální a politický rozměr.

IEA ale zároveň upozorňuje na negativní důsledky pro transformaci energetiky. Tyto intervence do cen podle zprávy pomohly fosilním palivům, aby byly konkurenceschopnější vůči nízkoemisním alternativám.

IEA radí investovat do strukturálních opatření

IEA ve své zprávě sepsala několik poučení. Zaprvé, samotné vysoké ceny fosilních paliv nejsou nejvhodnějším motivátorem přechodu na čistou energetiku. Naopak, obavy ohledně cenové dostupnosti mohou odvést pozornost a potřebné investice.

Zadruhé, vysoké ceny fosilních paliv nejvíce postihnou chudé, ale dotace jsou málokdy tak dobře zacílené, aby ochránily nejzranitelnější skupiny spotřebitelů. Naopak zde bývají tendence, že profitují skupiny obyvatel, kteří jsou lépe zajištění.

Zatřetí, je lepší investovat do strukturálních dlouhodobých opatření, která poskytnou ochranu před volatilními cenami než do mimořádné krizové podpory.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ivan Švančara
21. únor 2023, 12:15

Do fosilu dvojnasobok. Energiewende ide spravnym smerom.

Omega
21. únor 2023, 14:43

Takhle se dělají zprávy - poskládám jen jeden (velmi výrazně zdaněný) obor a řeknu, že se dotoval.

Tak jsem se jen tak podíval na zprávu evropské komise z roku 2022 - dotace do fosilních paliv 2021 byly celkem 50mld Eur, do FVE-VTE-Biomasy 80mld Eur. Zprávu za rok 2022 budou mít jako obvykle až na konci roku, takže kolik se poslalo letos se lehce nedohledá.

Navíc na fosilní energie máme velmi vysoké daňové zatížení, takže daně z nich vybrané výrazně převyšují dotace. Příklad - benzín, daň je 0.8 Eur/litr, loni se jen v Čechách prodalo 8miliard litrů (6.4mld Eur). Spotřeba EU je asi tak 50x větší, než spotřeba ČR - to už je daň 300 mld Eur. A to se bavíme jen o benzínu.

Takže bych poprosil o zprávu, která sepíše všechny dotace do energií, aby se to dalo dobře porovnat.

Petr Dolák
21. únor 2023, 21:59

Taky tak dlouho Eurosajuz liberalizoval trh s energiemi, až to skončilo tak, že se dotují výrobci, distributoři, spotřebitelé i obchodníci. Jak taky poznamenal škůdce liberálního Dobra R. Reagan:

„Pohled vlády na ekonomiku by se dal shrnout do několika krátkých frází: Pokud se to hýbe, zdaň to. Když se to stále hýbe, reguluj to. A když se to přestane hýbat, dotuj to.“

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se