Červen 2024: Třináctý rekordně teplý měsíc v řadě
Takhle teplý červen ještě nikdy nebyl. Jednalo se o třináctý rekordně nejteplejší měsíc v řadě, což s velkou pravděpodobností předpovídá opětovnou změnu v prvenství nejteplejšího roku v historii měření. Dosavadní první příčka přitom patří loňskému roku. Informaci přinesla evropská služba pro monitorování změny klimatu Copernicus Climate Change Service (C3S).
Celosvětově předčil letošní červen podle hydrometeorologických dat služby C3S červnový průměr z let 1991–2020 o 0,67 °C. S průměrnou teplotou 16,66 °C přeskočil i loňský první letní měsíc o 0,14 °C. V historickém srovnání s předindustriálním referenčním obdobím, kdy se počítá odhadovaná červnová teplota v letech 1850–1900, je rozdíl ještě markantnější, a to sice o 1,5 °C.
Zajímavostí je, že v Evropě se letošní červen na první příčku nedostal. Rekord z roku 2019 je tak stále nepřekonán. Vysoko nad průměrem se teploty pohybovaly v jihovýchodních regionech a Turecku. Výsledný průměr naopak korigovaly naměřené hodnoty v západní Evropě, na Islandu nebo na severozápadě Ruska.
V celosvětovém srovnání se teploty dostaly vysoko nad průměr v oblasti východní Kanady, západu Spojených států, dále pak v Indii nebo Pákistánu. Naopak chladněji bylo ve východním Rusku nebo na severozápadě Afriky.
Důvodem je podle klimatologů přírodní jev El Nino, během kterého se teplá voda šíří dále a zůstává blíže ke hladině, což uvolňuje více tepla do atmosféry, a v konečném důsledku vytváří vlhčí a teplejší vzduch. Vědci také neopomíjejí lidskou činnost.
"El Nino je přirozeně se vyskytující jev, který bude vždy přicházet a odcházet. El Nino nemůžeme zastavit, ale můžeme přestat spalovat ropu, plyn a uhlí," uvedla klimatoložka Friederike Ottová z Granthamského institutu Imperial College v Londýně.
Situace v České republice
Co se měření v České republice týče, Český hydrometeorologický ústav informoval, že červen 2024 byl s průměrnou teplotou 21,2 °C silně nadnormální. Celkově se umístil na celkovém sedmém až devátém místě ze všech červnových měsíců od roku 1775, přičemž rovných pět z šesti nejteplejších červnů na našem území bylo naměřeno po roce 2000. Odchylka od normálu období 1991–2020 byla +1,6 °C, ve srovnání se starším obdobím 1961–1990 dokonce +3,0 °C.
Nedostižný je i v českém prostředí rok 2019 s průměrnou teplotou 24,5 °C, pozoruhodné je druhé místo datované do roku 1811 s průměrnou teplotou 22,5 °C. Pro představu nejchladnější červen naměřili v pražském Klementinu v roce 1923, kdy byla zaznamenána průměrná hodnota 13,2 °C.
Mohlo by vás zajímat:
Je fajn, že se dostáváme do teplé periody se všemi pozitivy, které známe z historie. Dokonce i globálně je na Zemi stále více zeleně.
Já jsem měl v letošním roce jednu z nejdelších topných sezón, kterou pamatuju. V domě 700 m nad mořem jsem s vyjímkou asi třech dnů topil každý večer. Ty teplotní rekordy si mohou strčit za klobouk, u mě rozhodně nepadly.
Pane Šťastný, klidně si pro posílení svého přesvědčení, že se klima nemění, zatopte i dnes, tím se Vám rekordně prodlouží topná sezóna, ale na skutečném stavu stejně nic nezměníte.
Pane Svobodo, umíte prosím vás číst? Vy vidíte v mém příspěvku tvrzení, že se klima nemění? Já jsem pouze popsal moji letošní situaci v červnu, která zrovna moc nekoresponduje s tvrzením mainstreamu. Místně to může být, a taky je, samozřejmě jinak. Ani teď, kdy noviny píšou, že ve městech lidé téměř umírají vedrem, nebývá v těch 700 metrech ( v Krušných horách, podotýkám)více jak 23-24 stupňů.
No vidíte to. Já před 30 lety v prosinci vyběhl na svah za paneláky na sáňky a vrátil jsem se koncem února s promrzlými prsty, což byla naprosto běžná zima. Můj pětiletý syn letos mohl 2x postavit sněhuláka a za celej život neviděl tolik sněhu, jako já za jediný týden zamlada.. Ale tak jasný, vám byla letos ziminka o něco déle. Já zase ve 400m n.m. vypínal topení koncem února.
Mám úplně stejnou zkušenost. Nepamatuji se, kdy jsme topili v červnu. Je zřejmé, že žijeme v úplně podvodném systému.
Jestli jste letos topil v červnu, tak je zřejmé, že jste zapomněl vypnout topení. Nebo jako popírač změny klimatu, jste se rozhodl v rámci boje pro celoroční vytápění. Aby jste všem dokázal jaká je hrozná zima.
Takže si myslíte, že abych úspěšně popíral klima, tak jsem letos v červnu vyhazoval svoje peníze oknem ? To si myslíte ?
Jestli věříte dle vašich příspěvků, že se klima neotepluje, tak si dovedu představit, že v rámci své chybné víry, jste si pro potvrzení tohoto nesmyslu trochu zatopil. Klidně si pro svůj pocit zatopte klidně i dnes. V hospodě pak můžete vyprávět, že jste leos musel topit i v červenci, tak jaképak oteplování.
Jedná se o celosvětové teploty. Nicméně já od března v 450 m.n.m. už prakticky nic neprotopil.
Pamatuju, jak jsme v osmdesátkách jezdili lyžovat na přírodní sníh. Nyní už bez umělého sněhu ve stejné nadmořské výšce sjezdovky léta nemají sníh a i ty sjezdovky, co ho vyrobí, se musí klepat, jak dlouho vydrží.
Jde o to dobře vybrat místa kde měříte - pak Vám vyjde co chcete. Jinak super pokud se nám vrátí "středověké teplotní optimum.!
Za mě byl teda červen hlavně nejdestivejsim měsícem, co jsem za posledních X let zažil.
Loňský červen byl rozhodně mnohem teplejší.
Nebyl, to je jen váš pocit.
Průměrná teplota v červnu 2023 byla 17,2 °C, v červnu 2024 byla 17,9 °C.
Teď jak se dívám na historická data chmi na své bydliště, tak máte pravdu. Podle jejich dát byl opravdu letošní červen teplejší než loňský. Ale jsem překvapený, že byl naopak chladnější než v roce 2022 i 2021.
Co se deště týče, tak 170mm srážek za 1 měsíc bylo Teda šílených....
Červen skoro 200mm. S jarní přestávkou prší od začátku roku, pomalu se blížím celoročnímu průměru, stačí pár větších bouřek. Ale žádná jednorázovka, loni na jaře tekla voda vesnicí, dolní zahrady pod vodou, letos v "pohodě". Vícekrát jsme museli večer zatopit, jen dřevem v kuchyňských, a sušili. Na vsi chutná déšť trochu jinak než ve městě. Vodní el. si libují, už se tu též psalo.
No jo, no. Tady si zase několik lidí neuvědomuje, že "u mě doma", není reprezentativní pro globální teploty. A, že "nepamatuju", není historický záznam.
Když budete měřit "reprezentativní" teploty v poledne na Sahaře, může vám vyjít, že už jsme uprostřed apokalypsy. A o to docela jde, jestli je to měření, které se prezentuje jako reprezentativní, vůbec objektivní. Já jen konstatuju, že "u mě doma" se tvrzení hlídačů klimatu ani trochu nepotvrzuje.
@Vladimír Šťastný 9. červenec 2024, 12:01
Tak konečně někdo odhalil konspiraci o celé teorii změny klimatu, měření teploty na Sahaře:-D
Teď vážně, pokud se chcete něco více o měření dozvědět, pak není nic jednoduššího než otevřít první odkaz z tohoto článku a projít si i další článku na tomto webu.
V letech 1850–1900 bylo abnormálně zima, srovnávat s tímto obdobím je tak trochu manipulace, když před rokem 1850 bylo tepleji.
Nicméně se poslední rok opravdu oteplilo (od září 2023). Je to ale pravděpodobně způsobené El Nino, takže příští zimu se dá očekávat, že vliv El Nino pomine a rozdíl teplot oproti období 50 let zpět bude pouze pár desetinek stupně celsia.
otepluje se podstatně delší dobu viz:
cs.wikipedia.org lomitko
wiki/Instrumentální_záznamy_teplot#/media/Soubor:20200324_Global_average_temperature_-_NASA-GISS_HadCrut_NOAA_Japan_BerkeleyE-CS.svg
A to jsou teploty průměrné, kontinenty se oteplují výrazně rychleji.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se