Domů
Rychlé zprávy
Čína a USA ratifikovaly pařížskou klimatickou dohodu
Emise CO2 v EU
Zdroj: Pixabay

Čína a USA ratifikovaly pařížskou klimatickou dohodu

Spojené státy americké a Čína, největší producenti skleníkových plynů na světě, v sobotu potvrdily ratifikaci pařížské klimatické dohody, jejímž cílem je boj proti globálnímu oteplování. O ratifikaci dohody informovala zahraniční agentura Reuters.

Spojené státy americké a Čína, emitenti zhruba 38 % globálních emisí CO2, v sobotu potvrdily ratifikaci pařížské klimatické dohody.  Za USA potvrdil ratifikaci smlouvy prezident Barack Obama, který se účastní summitu G20 v čínském Hangzhou.

„Věřím, že pařížská klimatická dohoda bude konečně bodem zlomu pro naší planetu. Věřím, že historie bude pohlížet na dnešní úsilí jako na klíčové,“ řekl Obama v přítomnosti čínského prezidenta Xi Jinpinga a generálního tajemníka OSN Ban Ki-moona.

Obama dodal, že společné oznámení o ratifikaci pařížské dohody Čínou a USA ukazuje, jak jsou dvě největší světové ekonomiky schopny společně bojovat proti změně klimatu.

„Když je vůle a vize a když jsou země jako Čína a Spojené státy připraveny potvrdit svoji vůdčí pozici a jít ostatním příkladem, je možné vytvořit svět, který je bezpečnější, prosperující a svobodnější než ten, který byl ponechán nám,“ řekl Obama.

Ministr Brabec podepsal za ČR dohodu v dubnu

Za Českou republiku odstartoval ratifikační proces pařížské klimatické dohody ministr životního prostředí Richard Brabec, který dohodu podepsal v dubnu letošního roku v New Yorku.

„Dohoda by měla vstoupit v platnost od roku 2020. V České republice ji musí v rámci ratifikace ještě schválit Parlament a podepsat prezident republiky,“ dodal v dubnu k podpisu smlouvy ministr Brabec.

Aby smlouva vstoupila v platnost celosvětově, musí ji podepsat alespoň 55 států Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu zodpovědných za 55 % celkových globálních emisí skleníkových plynů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Martin Hájek
4. září 2016, 19:52

Je docela komické, že z EU zatím neratifikoval dohodu nikdo (dokonce ani Francie ne) a z celé Evropy jen Norsko.

https://treaties.un.org/Pages/ViewDetails.aspx?src=TREATY&mtdsg_no=XXVII-7-d&chapter=27&clang=_en

Dohodu do 3. září ratifikovalo 26 zemí, které reprezentují 39 % emisí. Ke vstupu v platnost je potřeba ratifikace v minimálně 55 zemích reprezentujících 55 % emisí. Pokud by tedy dohodu ratifikovala EU, byla by velmi blízko vstupu v platnost.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516