Domů
Životní prostředí
Fiala: ČR přistoupí k závazku snížit emise metanu nejméně o 30 procent
rakování metanu - způsob výroby H2 vodíku bez emisí CO2

Fiala: ČR přistoupí k závazku snížit emise metanu nejméně o 30 procent

Česko se chystá na nynější klimatické konferenci přistoupit ke globálnímu závazku snížit do roku 2030 nejméně o 30 procent emise metanu v porovnání s rokem 2020. Tímto krokem chce česká strana vyjádřit svoji podporu celosvětovému úsilí omezit emise tohoto plynu. Novinářům to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS) před odletem na klimatickou konferenci OSN v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch. Informoval také, že se pokusí tuto příležitost i ke dvoustranným jednáním nejen s politiky, ale i s reprezentanty důležitých firem. Premiér se účastní konference také jako představitel země předsedající v Radě EU.

Jako příklad uvedl setkání s výkonným ředitelem norské energetické společnosti Equinor Andersem Opedalem. „S ním chci mluvit o možnost spolupráce, která by České republice mohla zajistit spolehlivý zdroj ropy a především zemního plynu,“ popsal.

„Česká republika je přesvědčena, že musíme dosáhnout dohody na globální úrovni, protože pokud se nám to nebude dařit, tak v tom případě by EU a tedy i ČR čelily negativním dopadům na průmysl a ekonomiku,“ řekl premiér.

Premiér má v programu třídenní cesty mimo jiné bilaterální jednání s prezidentem Abdalem Fattáhem Sísím či setkání s českými vojáky. Příslušníci českého kontingentu mise MFO (Multinational Force and Observers) mají na základně nedaleko od Šarm aš-Šajchu za úkol dohlížet na dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody mezi Egyptem a Izraelem. V rámci summitu premiér vystoupí na plenárním zasedání s projevem, zúčastní se kulatého stolu k hospodaření s vodou a otevře panelovou diskusi o podpoře vzdělávání v klimatických změnách. „My se musíme naučit naslouchat všem vědecky podloženým názorům a řídit se odborným poznáním a být schopni toto i zprostředkovávat mladým lidem,“ poznamenal Fiala.

Konference usiluje o společný postup v boji proti globálnímu oteplování. Podle dnešních informací agentury Reuters se delegáti v úvodu shodli, že projednají, zda by měly bohaté státy vyplácet kompenzace chudším zemím ohroženým klimatickými změnami. Klimatická konference COP27 se letos poprvé od roku 2016 koná v Africe. Potrvá dva týdny a očekává se, že se na ní sjede kolem 45.000 účastníků z téměř 200 zemí včetně představitelů Evropské unie, amerického prezidenta Joea Bidena či britského premiéra Rishiho Sunaka.

První klimatická konference se konala v roce 1992 v brazilském Riu de Janeiro. S krátkým přerušením do roku 1995 jednají o otázkách ochrany klimatu státy světa znovu každý rok, pokaždé v jiném městě. Nejvýznamnější klimatické summity s důležitými závěry se konaly v roce 1997 v Kjótu, v roce 2009 v Kodani a v roce 2015 v Paříži.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(23)
Ivan Švančara
6. listopad 2022, 20:33

No ale s. Fiala sa nestretne s Gretkou. Lebo ju tam zrejme nepozvali. Lebo si dovolila vybocit z radu a povedat iny ako oficialny nazor z Moskvy, ale co to trepem, z Bruselu.

PetrD
6. listopad 2022, 22:08

" Swedish climate activist Greta Thunberg will be skipping Egypt’s COP27 conference in November, dubbing the conference “a scam.”"

Ivan Švančara
6. listopad 2022, 23:05

keby sa viac venujes informaciam, docitas sa lepsie pikantnosti nez to, cim nas krmia mienkotvorci.

Pravoslav Motyčka
7. listopad 2022, 00:35

Já myslím ,že "klima bude zachráněno". Vzhledem k tomu , že jsem na prahu další malé doby ledové a od roku 2024 se má začít ochlazovat kvůli poklesu aktivity slunce , tak do roku 2050 se rozhodně oteplovat nebude. Jinak naši klimatičtí šílenci už tvrdí že do roku 2100 se oteplí jen o 1,5°C . Jen rozdíl mezi Prahou a Libercem jsou 4°C. Ještě nedávno tvrdily ,že se oteplí až o 6°C. Z ČR mělo být v příštím století Chorvatsko. No v každém případě zatím se otepluje současné trendy vedou na oteplení asi 1°C mezi lety 2000-2100 ( zhruba) , ale vzhledem ke sluneční aktivitě je dost nepravděpodobné, že k takovému oteplení skutečně dojde a po roce 2100 se už fosilní paliva nebudou tolik používat protože Asie , kde žije většina lidstva jich už bude mít málo. Zejména Čína a Indie už nebude mít nic. Stejně tak střední východ bude bez ropy. Emise CO2 budou proto nízké.

hlpb
7. listopad 2022, 06:51

Taky jsem si včera 6.11. při dopolední kávě v tričku na terase a při pohledu na kvetoucí jahody na záhonu říkal, že je štěstí, že už je doba ledová za dveřmi...

Ivan Švančara
7. listopad 2022, 09:09

Tak mozes pocitovat spokojnost za tie miliardy eur vyhodenych za boj proti oteplovaniu. Aspon na tych jahodach mas nejaky prinos.

hlpb
7. listopad 2022, 18:33

Ivánku, to byla čistá ironická reakce na nesmyl motyčky. Který už ví, že přesně za 14 měsíců začne doba ledová. Jelikož je to stejně důvěryhodná informace, jako že Země je placatá, nezbylo než na takovou ptákovinu reagovat poznatkem, že zatím to na ochlazování rozhodně nevypadá. Za 4 dny má přijet Martin na bílém koni tzn. že v minulosti bývalo zcela běžně kolem 0 °C, dokonce si to ještě pamatuji. Tak letos hlásí předpověď 12 °C.

feliz navidad
8. listopad 2022, 16:42

2 hlpb:

Informace Pravoslava Motyčky je asi stejně důvěryhodná, jako předpovědi klima expertů o oteplení o xy stupňů do konce století.

Galipoli
9. listopad 2022, 08:00

Už vám někdo naznačil, že počasí se není klima?

Pavel K
7. listopad 2022, 09:10

Docela by mě zajímalo, odkud čerpáte data pro Vaše tvrzení. Zkuste ve vyhledávači "Solar Cycle progression" a zjistíte, že minimum bylo v roce 2020 a maximum se očekává v roce 2025. Jedná s e o 11ti letý cyklus, který nemá vliv na doby ledové.

Česká republika se už oteplila o 2 °C.

To Vaše, že někdo něco tvrdil, je vytrženo z kontextu. Jestli si dobře pamatuji, je dáno několik předpovědí, které začínají slovem "když", takže když nic neuděláme, stoupne teplota o X, když uděláme toto, stoupne o Y, když uděláme více, stoupne o Z, atd.

Tohle je hodně složité téma a z Vašeho výkřiku usuzuji, že nebylo plně pochopeno. Pokud chcete, mohu Vás trochu provést.

Pravoslav Motyčka
7. listopad 2022, 11:19

11 letý cyklus nemá příliš vliv na klima. Myslel jsem toto :Valentina Zharkova: The Solar Magnet Field and the Terrestrial Climate . Je to ve výsledku jen fyzika a matematika , vliv na klima vychází pouze z historických dat. Ten její model umí simulovat minulost s 98 % přesností a to znamená že ta profesorka má pravdu. Země bude reagovat na pokles sluneční aktivity jako stejně v minulosti - poklesem globálních teplot. Těch chladných period bylo docela dost jen za posledních 600 let byly 3: , Spörerovo minimum (1400–1510) , Maunderovo minimum (1638-1715) a Daltonovo minimum (1790–1830).

richie
7. listopad 2022, 15:42

tak ano, tie 11-rocne cykly same o sebe az taky vplyv nemaju - aj ked by sa mozno dalo polemizovat na nejake vplyvy v suvislosti s dalsimi pravdepodobne previazanymi dlhsimi cyklami (gleissberg, suess,.. ktore maju trochu dlhsiu periodicitu ~100~200 rokov, ci hallstatt~2000 rokov, alebo dansgarad-oesgard s kvazi periodou ~1500rokov, .. ), ktore ci uz jednotlivo, alebo v "spolupraci" pravdepodobne sposobuju relativne kratkodobe anomalie, no na ladove doby ako take, maju asi vacsi podiel tri milankovicove cykly (~20tis/40tis/100tis rokov)

Pravoslav Motyčka
6. listopad 2022, 21:30

Emise metanu budou v ČR klesat v tím jak se místo skládkování bude spalovat a s tím jak bude klesat těžba uhlí. To je cca 70% našich emisí metanu. Pokud nebudeme dělat vůbec nic pak se dá předpokládat , že k roku 2040 u nás emise metanu proti současnosti klesnou o více než 2/3.

Karel Zeman
6. listopad 2022, 22:56

Dost bych se divil, kdyby s tím neprudili nás zemědělce chovající skot ;-)

Pravoslav Motyčka
7. listopad 2022, 12:27

Myslím že ceny potravin už jsou takové , že si to netroufnou - zatím. Nicméně zelená ideologie je z hlediska zemědělství jasná máte být bio zemědělec což v praxi znamená ,že vypěstujete zlomek toho co dnes ( a nebo budete hnoji v noci...). Tato vláda se k této ideologii hlásí , protože její voliči jsou lidé z velkých měst , kteří o zemědělství neví prakticky nic a nechápou ani takové základy jako účinnost fotosyntézy a toho vyplívající omezení výnosů bez dotování pozemků energií. No a protože politik potřebuje být zvolen , jinak nedostane plat, tak jsme v začarovaném kruhu. Pokud by tato vláda prosadila svůj program životního prostředí, tak se výroba potravin propadne a ceny dále vzrostou pro mnohé lidi to bude nad únosnou mez.

Richard Vacek
6. listopad 2022, 23:38

Je fajn, když po celospolečenské diskusi Fiala přijde s tímto naším závazkem.

Zbyněk Poisl
7. listopad 2022, 08:58

Parlament zakáže luštěniny a kdo bude flatulovat, bude platit emisní flatulenky. Těch -30% dosáhneme i kdyby sme všichni meli chcípnout!

Ivan Novák
7. listopad 2022, 10:10

K zákazu nedojde. Naopak, bude vytvořen dotační titul na zachycování vznikajícího humánního bioplynu, jeho čištění a vtláčení do soustavy.

Zbyněk Poisl
7. listopad 2022, 11:46

I to je možné. Takže každý jeden z nás bude vybaven osobním flatulometrem s jímací nádrží a za odevzdaný bioplyn obdrží příslušnou dotaci.

Galipoli
8. listopad 2022, 08:21

A mobilizující hesle: S každým prdem do plynárny, s každou peckou do sběru! A k tomu GO. Na řešení tohoto problému už přišla jedna blondýna - otevřeme všechny lednice a mrazáky světa....

richie
8. listopad 2022, 14:00

k tomu GO - je "zvlastne", ze si niekto/niekde zvolil baseline ako priemernu teplotu z obdobia 1950~1980 .. ked uz po par sekundach na internete je clovek zahrnuty faktami o minulych dobach medziladovych, kde len posledne styri mali pri vrchole vyssiu teplotu o 4~6 stupnov (oproti dnes definovanej baseline) .. a tam neboli ziadne antropogenne vplyvy..

a potom ako uz bolo spomenute prehlasovat korelaciu za kauzalitu .. aj ked ta tam mozno je, ale podla datovania vzoriek skor opacna ..

Libor Blažek
7. listopad 2022, 12:11

Dočetl jsem se:

"Jádro Slunce obklopuje radiační zóna. Přenos energie v této oblasti probíhá zářením. Přestože se fotony pohybují rychlostí světla, jsou neustále absorbovány a vyzařovány okolní hmotou. Proto trvá stovky tisíc let, než radiační zónou projdou. Neustálým pohlcováním a absorbováním také klesá jejich vlnová délka. Do radiační zóny vstupují jako nebezpečné krátkovlnné záření gama, ale ven se dostávají převážně ve formě viditelného záření."

Tak nějak mi hlava nebere, že když trvá stovky tisíc let průchod fotonů přes zónu Slunce, jak někdo může předpovídat cykly 11 let a tak podobně. Mohlo by spíš platit, že to co pozorujeme dnes, se projeví za stovky tisíc let a to ještě v nějakém zprůměrovaném mixu za těch několik stovek tisíc let. Slucemologové by do toho mohli vnést světlo.

Zbyněk Poisl
7. listopad 2022, 14:00

Nejde o předpověď ale o statistiku. ?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se