Domů
Životní prostředí
OSN předpovídá akutní nedostatek vody již v roce 2030
Vodní elektrárna Baihetan. Zdroj: CGTN
Zdroj: CGTN

OSN předpovídá akutní nedostatek vody již v roce 2030

Nová zpráva OSN varuje, že do roku 2030 by celosvětové čerpání sladké vody mohlo převýšit její zásoby až o 40 %. Organizace zároveň vyzvala k revizi systémů hospodaření se zásobami vody.

Zpráva, o které informoval server The Guardian, uvádí, že hlavními příčinami tohoto nedostatku vody jsou změna klimatu, růst populace a rostoucí urbanizace. Vzhledem k tomu, že světová populace stále roste a více lidí se stěhuje do měst, poptávka po vodě roste exponenciálně. Změna klimatu zároveň snižuje množství dostupné vody, protože sucha a extrémní výkyvy počasí jsou stále častější.

Nedostatek vody ohrožuje mimo jiné energetiku a ceny na energetických trzích. Ty jsou například v Evropě velmi ovlivněné vodním cyklem v severských zemích a výrobou v jejích vodních elektrárnách.

Například Norsko přitom navíc počítá v budoucnu s nižšími prodeji domácí elektřiny do zahraničí. Rovněž Francie se v posledních měsících potýkala s nedostatkem energie, který byl částečně způsoben nedostatkem vody. Ten minulé léto způsobil problémy i fosilním elektrárnám, když nebylo po určitou dobu možné využívat vodní cesty Rýna k přepravě uhlí. Chlazení jaderných zdrojů by rovněž mohlo být problematické.

dostupné vodní zdroje Využití sladké vody v poměrů k dostupným zdrojům. Zdroj: The Guardian

Zpráva Organizace vyzývá k naléhavým opatřením k řešení hrozící vodní krize a navrhuje řadu opatření zaměřených na snižování spotřeby a zlepšování hospodaření s vodou. Některá z doporučení zahrnují zvýšení investic do vodohospodářské infrastruktury, podporu postupů pro úsporu vody a provádění politik pro snížení plýtvání vodou. Zpráva rovněž zdůrazňuje potřebu větší mezinárodní spolupráce při řešení nedostatku vody. 

OSN svolal na 22. března summit, který bude věnován tématům hospodaření s vodou. Ačkoli pozváni jsou světoví lídři, očekává se, že většinu zemí budou zastupovat ministři nebo vysocí úředníci.

Dle oslovených odborníků to vypovídá o tom, jak malá pozornost je tomuto tématu věnována. Summit OSN o vodě se bude konat poprvé po více než čtyřiceti letech, vlády totiž dlouhodobě nechtějí připustit jakoukoli formu mezinárodní správy tohoto zdroje.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Lukáš
21. březen 2023, 19:05

Žijem už 8 rokov v Rakúsku, táto krajina je odkázaná na vodné elektrárne, plus VTE a slnko, niečo málo plyn a dovoz.

Minulý rok bolo dosť sucho a na jeseň boli niektoré vodné nádrže či už prečerpávacie elektrárne alebo záchytné poloprázdne. Do niektorých oblastí museli súkromné firmy alebo armáda letecky dopravovať vodu pre dobytok lebo potoky a pramene vyschli. Kto je šikovný nájde si to na ytb, je o tom krátky dokument.

Prišla zima a u nás v tirolsku bol kumulatívne sneh možno 3-4 týždne, viac nie. Snehové zásoby sú momentálne veľmi slabé a som zvedavý kde vezmú vodu ak nezačne poriadne pršať na jar.

Petr Dolák
21. březen 2023, 20:37

Tak na suchu jsou i vodní elektrárny v Norsku. To jakože se ty obnovitelné zdroje energie již neobnovují?!

hlpb
22. březen 2023, 10:16

Nesmysl: dlouhodobý průměr vyrobené EE z norských vodních elektráren 1. čtvrtletí je 38 TWh, v letošním 1. čtvrtletí to bude cca 40 TWh.

Petr Dolák
22. březen 2023, 10:41

Energetická účinnost přeměny elektřiny na vodík a zpět je dosud zoufale nízká. Dokud se nezlepší, bude využívání vodíku v energetice znamenat plýtvání energií. Taky proto se i v průmyslu ve větší míře užívá nikoliv tzv. zelený vodík, ale šedý vodík, vyráběný ze zemního plynu. A tento užívat v energetice je podobný ekonomický nesmysl, jako roztáčet větrníky dieselagregáty. Bude to jen další cecík na dojení veřejných financí vedoucí jen k dalšímu zvyšování cen energií a dalšího pokroku co do úpadku Evropy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se