Domů
Německo
Nízká hladina Rýna může zkomplikovat plány Německa na náhradu plynu uhlím
Přeprava uhlí na řece Rýn
Zdroj: Robbie Morrison / Creative Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

Nízká hladina Rýna může zkomplikovat plány Německa na náhradu plynu uhlím

Vzhledem k nízkým dodávkám zemního plynu z Ruska a snahám o posílení bezpečnosti dodávek v průběhu zimy se Německo rozhodlo umožnit vybraným uhelným elektrárnám v rezervě obnovit výrobu a vrátit se na trh. Tyto plány však může značně zkomplikovat současné sucho, které vzhledem k nízkým hladinám řek značně komplikuje dopravu uhlí z hlavních evropských importních terminálů u pobřeží moře dále do elektráren ve vnitrozemí.

Snižování spotřeby plynu je v posledních měsících jedním z klíčových témat napříč EU, přičemž v tomto ohledu by mělo pomoci i navýšení výroby elektrické energie v uhelných elektrárnách, které by tak mohly snížit poptávku ze strany plynových elektráren. Německo tak v průběhu července přijalo potřebnou legislativu, která umožnila vládě vydávat nařízení, která dovolují dočasný návrat uhelných elektráren a elektráren na topné oleje na trh.

Podle německého ministra hospodářství Roberta Habecka by měl tento krok umožnit návrat starších bloků na černé a hnědé uhlí a topný olej o celkovém výkonu zhruba 10 GW, což by mohlo pomoci snížit spotřebu plynu o zhruba 20 TWh. Návrat elektráren, které nejsou aktivní na trhu, však nebude jednoduchý.

Kromě samotných cen uhlí může situaci zkomplikovat zejména požadavek na jeho zásoby u elektrárny. Ty by totiž dle současných bezpečnostních požadavků měly umožňovat provoz elektrárny po dobu minimálně 30 dní. Dodávka uhlí do německých elektráren je však běžně zajišťována po řece Rýn, která však nyní dopravu zásadně omezuje kvůli nízké hladině.

Hladina Rýna u klíčového referenčního bodu Kaub již poklesla pod 50 cm, do neděle by dle serveru Montel však měla poklesnout až na 37 cm, což je o pouhé 2 cm více ve srovnání s historickým minimem z roku 2003. Při aktuální úrovni jsou již značně omezovány dodávky, jelikož provozovatelé nemohou svá plavidla často naložit ani z poloviny jejich kapacity. Při dalším poklesu by však doprava uhlí mohla být na Rýnu zastavena zcela.

Vyhlídky nejsou aktuálně pozitivní přinejmenším do konce léta. Zásadní tak bude situace na podzim, jelikož v průběhu zimy běžně hladiny řek klesají. Podle Michela Salmiho, meteorologa u společnosti Ubimet, by situaci mohla pomoci mírná zima bohatá na srážky, to by se však zřejmě s ohledem na nižší objem sněhu podepsalo na stavu řek na jaře a v létě následujícího roku.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se