Domů
Elektřina
Produkce elektřiny ve Francii byla kvůli výpadku jádra loni nejnižší za 30 let
Francouzská jaderná elektrárna Civaux provozovaná společností EDF
Zdroj: E48616 / Creative Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Produkce elektřiny ve Francii byla kvůli výpadku jádra loni nejnižší za 30 let

Elektřina
16 komentářů
16. únor 2023, 15:49
ČTK

Produkce elektřiny ve Francii v loňském roce klesla o 15 procent a byla nejnižší za posledních 30 let. Způsobil to rekordní počet výpadků produkce jaderných elektráren. Francie se také v důsledku toho poprvé od roku 1980 stala čistým dovozcem elektřiny. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil provozovatel rozvodné sítě RTE. Pokles výroby elektřiny ve Francii loni přispěl k evropské energetické krizi.

RTE ale vyhlídky vidí optimisticky a věří, že příští zimu se situace zlepší, protože výroba v jaderných elektrárnách by měla vzrůst. Francie by se také v nadcházejících měsících měla stát opět čistým vývozcem elektřiny.

Výroba elektřiny z jádra byla loni nejnižší od roku 1988. Ve srovnání s průměrem za posledních 20 let klesla o 30 procent a její podíl na celkové výrobě elektřiny v zemi klesl na 63 procent z 69 procent v roce 2021.

Elektrárenská společnost EDF, která ve Francii provozuje 56 jaderných reaktorů, loni zaznamenala výrazné omezení produkce elektřiny z jádra kvůli nahromadění údržby a problémům s korozí. Údržbové práce na reaktorech byly odloženy v době pandemie nemoci covid-19, upozornila agentura Reuters.

Produkce vodních elektráren ve Francii loni klesla na nejnižší úroveň od roku 1976. Mohlo za to dlouhodobé sucho a neobvykle vysoké teploty po většinu roku. Spotřeba elektřiny ve Francii loni rovněž klesla, a to o 1,7 procenta na 459,3 terawatthodiny (TWh). Ve srovnání s pětiletým průměrem před pandemií nemoci covid-19 se snížila o 4,2 procenta.

Emise oxidu uhličitého loni vzrostly na 25 tun z 21,5 tuny předloni, protože země musela v nebývalé míře spoléhat na paroplynové elektrárny. Výroba elektřiny z plynu překonala dodávky z větrných elektráren a plyn se stal třetím největším přispěvatelem do francouzského energetického mixu, po jádru a vodě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(16)
Milan Vaněček
17. únor 2023, 10:35

Seriozní zhodnocení stavu francouzské jaderné energetiky za rok 2022. Další komentář není třeba.

Petr Dolák
17. únor 2023, 12:29

Slušelo by se dodat, že Francii se rovněž zhusta nedaří ani plnění smělých vládních cílů co do instalací OZE.

Nicméně smělé cíle a plány v daném ranku se daří plnit málokterému ze států Eurosajuzu. A to ještě vlády ze šuplíků nevytáhly balíčky sankcí vůči škaredé ČLR.

Karásek
17. únor 2023, 13:31

Velká a slavná francouzská jaderná energetika selhala. A otázkou je jak si bude vést v blízké budoucnosti, kdy budou dosluhující JE rušeny a jaderná energetika je nebude schopna plně nahrazovat?

Emil
17. únor 2023, 13:58

V blízké budoucnosti žádné JE rušeny nebudou, to údajné "selhání", které je ve skutečnosti pro občasné zdroje stále nedosažitelnou spolehlivostí, bylo do značné míry způsobeno dlouhými odstávkami právě za účelem prodloužení životnosti minimálně někam k roku 2050.

Milan Vaněček
17. únor 2023, 14:02

Proč dáváte to selhání do úvozovek? Pravda, nebylo to takové selhání jako v Japonsku roku 2011, ale fakta (a to je francouzská zpráva) hovoří jasně:

Produkce elektřiny ve Francii v loňském roce klesla o 15 procent a byla nejnižší za posledních 30 let. Způsobil to rekordní počet výpadků produkce jaderných elektráren. Francie se také v důsledku toho poprvé od roku 1980 stala čistým dovozcem elektřiny.

Pokles výroby elektřiny ve Francii loni přispěl k evropské energetické krizi.

Emil
17. únor 2023, 14:21

Máte to v tom příspěvku napsané, Vaněčku, stačí si ho přečíst a pochopit. Kde "francouzská zpráva" píše něco o selhání? Selhání jste si do ní nejspíš domyslel vy sám.

Bob
19. únor 2023, 17:18

Pane Vaněček:

Problémy Francouzských JE se dají celkem jednoduše vyřešit lepší údržbou.

Jak jednoduše vyřešíte problémy s dodávkou elektřiny z OZE zvláště ve Francii, kde se většinově využívá elektrické topení?

Citát:

"Emise oxidu uhličitého loni vzrostly na 25 tun z 21,5 tuny předloni, protože země musela v nebývalé míře spoléhat na paroplynové elektrárny. Výroba elektřiny z plynu překonala dodávky z větrných elektráren a plyn se stal třetím největším přispěvatelem do francouzského energetického mixu, po jádru a vodě."

Proč nepomohly OZE? Francie jich má hodně, včetně VtE.

Kdyby měli mix výroby založen na kombinaci FVE+VtE místo svého podílu jádra (jako třeba Německo) bylo by to ještě podstatně horší.

Ostatně srovnejte si Emise oxidu uhličitého na výrobu elektřiny v Německu a Francii.

energetik
19. únor 2023, 18:07

Jasně že by šli problémy Francouzských JE vyřešit lepší údržbou a tedy dalším navýšením jaderných dotací a snížením zodpovědnosti. Ta údržba totiž není zadarmo a provozovatel Francouzských JE je v hluboké ztrátě a na lepší údržbu si evidentně nevydělá když si nevydělal ani na tu horší a je ve ztrátě a JE má odstavené.

Emil
19. únor 2023, 18:25

"Navýšením jaderných dotací" - jako že by jaderné elektrárny ve Francii ještě víc dotovaly cenu elektřiny spotřebitelům a prodávaly ještě víc elektřiny ještě hlouběji pod tržní cenou než teď? To by spíš chtělo pravý opak, rádobyenergetiku. Francouzské JE loni musely prodat 120 TWh za průměrnou cenu 42,7 €/MWh, průměrná tržní cena však byla 275,88 €/MWh, tj. EDF tím přišla o 28 miliard Eur, což je mnohem více než činila její ztráta v loňském roce (17,9 miliard Eur).

energetik
19. únor 2023, 18:38

Emil

jaderný průmysl byl ve Francii už od počátku značně dotovaný a zvýhodňovaný. Je oprávněné chtít za to už něco zpět, nějakou výhodu, v tomto případě jde stejně spše jen o náznak a gesto, protože i tak cena elektřiny v jaderné Francii trhá rekordy.

Nelze se snažit o komerční rozvoj jaderné energetiky a konkurenceschopnost už přes 70 let a být stále ve ztrátě a skutečný komerční provoz a zisk v nedohlednu. Jestliže byly JE ve Francii dosud jakože v "zisku" tak to bylo jen na úkor zanedbatelné údržby, nevydělali si ani na náhradu a sanaci škod a likvidaci odpadků. Takže to nelze nazvat jinak než zklamáním, selháním a slepou cestou vývoje nebo minimálně předčasným nasazením do jakože "komerčního" provozu s nedořešenými problémy, protože do toho tlačila zbrojařská loby která potřebovala štěpné materiály a krytí pro jaderné zbraně.

Emil
19. únor 2023, 19:49

1) "Značně dotovaný a zvýhodňovaný" - žádám vyčíslit a doložit s odkazem na zdroj, rádobyenergetiku.

2) "Náznak a gesto" ve výši 28 miliard Eur jen za loňský rok - dobrý vtip.

3) Kde cena elektřiny rekordy netrhá?

4) "Být stále ve ztrátě a skutečný komerční provoz a zisk v nedohlednu" - další nesmysl, provozované JE jsou naopak tiskárnami na peníze. A to i ve Francii, jak je vidět z čísel výše.

5) Další bláboly o "zanedbatelné údržbě", zbrojařské lobby atd. ani nestojí za komentář.

Josef
17. únor 2023, 16:40

Výroba OZE je závislá na počasí, a proto se s ní počítá, to není porucha nebo odstávka to je vlastnost těchto zdrojů a na rozdíl od výkonu jaderné energetiky ve Francii loni což byla jedna velké neplánovaná řada potíží

Emil
18. únor 2023, 06:01

Že se s nespolehlivostí "počítá" nic nemění na faktu že existuje a že je podstatně větší. Tady byly odstávky dopředu avizované, byl čas se na ně připravit a taky s nimi počítat.

Josef
20. únor 2023, 21:10

Ale Emile, to, že fandíte jádru by Vám nemělo bránit používat mozek, tvrdíte, že EDF to vše co se stalo loni plánovala a na vše se připravila? Proč tedy ten plán nikde nezveřejnili a ohrožovali již tak slušně nestabilní trh s ele??

Emil
20. únor 2023, 22:44

Josefe, mozek zkuste občas používat spíš vy, nikde jsem nepsal že "vše co se stalo loni plánovala". Psal jsem že ty odstávky byly dopředu avizované, EDF výhled výroby zveřejňuje pravidelně, RTE před zimou vydal výhled výroby jaderných elektráren den po dni na celou zimu, který se docela pěkně plní (rozdíly jsou v nižších jednotkách GW oběma směry). Zkuste nějaký takový výhled najít pro větrné elektrárny, ať tu předvídatelnost můžeme porovnat.

Petr Dolák
17. únor 2023, 15:29

Jaký stát, respektive vládnoucí "elity", taková energetika prostě. Taky v málokteré zemi tolik oslavují vlastní éru revolučního teroru, rabování a politicky motivovaných vražd, jako v osvícené Francii.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se