Domů
Životní prostředí
První britská továrna na extrakci drahých kovů z elektroniky zahájí komerční provoz

První britská továrna na extrakci drahých kovů z elektroniky zahájí komerční provoz

Spojené království získá první komerční rafinérii pro získávání drahých kovů z elektroodpadu. Zařízení bude rovněž prvním na světě, které bude v technologickém procesu využívat bakterie a ne sloučeniny kyanidu.

Novozélándský start-up Mint Innovation plánuje otevřít zařízení na extrakci drahých kovů z využitých elektronických zařízení v Cheshiru na severu Anglie. První rafinérie svého druhu na světě by přitom měla být otevřena již během 12 měsíců – její spuštění se opozdilo kvůli probíhající pandemii. Zařízení tohoto typu přitom Spojené království velmi potřebuje. Doposud vyvážela materiály pro extrakci, mimo jiné, do zemí kontinentální Evropy, což by se po brexitu kvůli povinnosti platit cla významně prodražilo.

Společnost Mint byla založena v roce 2016 s cílem vyvinout metodu, která kombinuje biotechnologie a metalurgii pro extrakci vzácných kovů včetně zlata, palladia, stříbra a mědi. Metoda, kterou Mint využívá, je přitom mnohem šetrnější k životnímu prostředí než klasické postupy. Tradiční tavírny využívají k získávání kovů sloučeniny kyanidu, spotřebovávají velké množství energie a vody, jsou zdrojem většího množství CO2 a odpadu. Ve všech těchto ohledech by zařízení Mint mělo dosahovat lepších výsledků. Mint i přes využití bakterií však nadále při extrakci kovů využívá kyseliny, dle společnosti se však jedná o slabé kyseliny, které se navíc firma snaží do co nejvyšší míry recyklovat.

Zpráva OSN z minulého měsíce upozorňuje, že zlato, platina a jiné drahé kovy o hodnotě minimálně 10 miliard amerických dolarů každoročně skončí jako odpad. Spojené království přitom vyprodukuje více elektroodpadu než je průměr EU a velké množství vyváží do rozvojových zemí, které nejsou dostatečně vybaveny na jeho ekologickou likvidaci. To zmiňuje zpráva britského výboru pro environmentální audit z minulého roku, která kritizovala zemi za neudržitelný přístup k e-odpadu.

Rafinérie společnosti Mint bude zpočátku schopná zpracovávat 20 tun e-odpadu denně. Stavba zařízení podobného typu, jaké vyroste v Cheshiru, je zvažována rovněž pro jižní Anglii a australské Sydney.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se