Snaha EU o vymýcení greenwashingu: Společnosti budou muset prokazovat pravdivost ekologických tvrzení
Návrh nové legislativy Evropské unie by mohl v budoucnu po společnostech vyžadovat, aby detailně dokládaly a vysvětlovaly svá marketingová ekologická tvrzení. Společnostem propagujícím své produkty jako "udržitelné" nebo "šetrné ke klimatu" tak nejspíš přibudou nové reportovací povinnosti.
Dle návrhu nové legislativy, o které informoval server Reuters, by země EU musely zajistit, aby environmentální tvrzení na všech produktech byla prokázána na základě vědecky podložené metodiky. Jednou z nich je například rámec pro "ekologickou stopu výrobku", který sleduje dopady na životní prostředí v 16 kategoriích včetně ovzduší a změny klimatu.
Výrobci, kteří dopady na životní prostředí nezohledňují a neoprávněně využívají environmentální tvrzení, jednají dle EU v rozporu s pravidly pro rovnou hospodářskou soutež.
Snaha vymýtit greenwashing přichází poté, co Evropská komise při hodnocení 150 tvrzení o ekologických vlastnostech výrobků v roce 2020 zjistila, že více než polovina z nich, celých 53 %, poskytovala "nejasné, zavádějící nebo nepodložené informace".
Návrh směrnice bude výrobcům ukládat povinnost podávat zprávy, které budou tvrzení podporovat důkazy a dovysvětlovat. Podle návrhu musí společnosti, které tvrdí, že jejich výrobek má pozitivní dopad na životní prostředí, také zveřejnit, zda výroba způsobuje negativní dopad v jiné oblasti. Jednotlivé členské země EU poté budou povinny zavést systém pro ověřování těchto tvrzení společností a ukládat sankce za jejich nedodržení.
Nová legislativa si posvítí i na firmy, které jsou klimaticky neutrální a které k tomuto cíli využívají uhlíkové kredity. Ty mají kompenzovat jejich vlastní dopad na životní prostředí tím, že firmy investují do projektů snižujících emise jinde. I tato informace bude muset být zveřejňována a nutnost využití kreditu na úkor přímého snižování emisí vysvětlena.
Pokud bude návrh směrnice schválen, bude regulovat všechny výrobky a služby prodávané v EU, pokud se na ně nevztahují srovnatelné předpisy EU. "Zelené" investiční produkty již například v současnosti upravuje taxonomie EU, standardizační systém pro investice, který vyvolal vlnu kontroverze.
Taxonomie v současnosti čelí například právním výzvám ze strany rakouské vlády a sice za to, že povoluje označení investic do zemního plynu a jaderné energie jako zelené.
Mohlo by vás zajímat:
Pokud jde o nějaký výrobek pak si můžeme položit otázku jestli je ekologický a nebo ne jen podle toho jestli existuje lepší běžná technologie než ta kterou ten výrobek představuje z tohoto pohledu je nejlepší výrobce kotlů pokud někdo vyrábí automat na uhlí může tvrdit že je ekologický , protože je lepší než kotel prohořívací stejně tak bude tvrdit ten kdo vyrábí kotel na pelety že je lepší než automat na uhlí a je ekologický výrobce tepelných čerpadel vzduch/ voda Vám řekne že jeho výrobky jsou lepší než jakékoli kotle , protože nevypouští nic a výrobce tepelných čerpadel země / voda vám řekne , že jeho výrobky jsou lepší než systém vzduch voda protože potřebují o 1/3 elektřiny méně. Všichni mají pravdu a kde je vlastně ta mez , která určuje co je ekologické a co ještě ne ? Že se to posouvá s tím jak se vyvíjí technologie je
jasné , ale kdo by měl určovat co je ekologické a co už není . Z mého pohledu je ekologické jedině tepelné čerpadlo země /voda . Tepelné čerpadlo vzduch / voda je standart a všechny kotle jsou neekologické , protože všechny produkují škodliviny a nemají žádné čištění spalin.
Jiný ale bude argumentovat, že kdyby všechny budovy měly tepelná čerpadla , pak by se musely postavit desítky elektráren na plyn aby sít byla provozovatelná i v mrazech a že proto jsou tepelná čerpadla z principu neekologická jako celek - a bude mít také částečně pravdu. Jiný zase řekne že pelet není dostatek pro vytápění budov a proto ekologické pálení uhlí má také smysl , protože LNG potřebuje hodně energie. Jinými slovy to co je skutečně ekologické a co není je trochu složitější než se na první pohled zdá a spíše než racionalita se do toho co je ekologické a co není plete zelená ideologie a právě to ,že EU chce sama určovat co je a není ekologické nepovede k ničemu jinému než k politické masáži zelenou ideologii.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
Nač tak dlouhý příspěvek? Vždyť je to jasné, kde je ta hranice(nebo spíš cíl) - uhlíková neutralita. Od té jsme samozřejmě na míle daleko a nemáme technologii, která by to elegantně, rychle natož levně vyřešila. Je to prostě postupný vývoj, jako s čímkoli jiným.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se