Domů
Životní prostředí
Žadatelům o dotace na kotle Olomoucký kraj rozdělil 827 mil. Kč
emise, lokální vytápění. Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Žadatelům o dotace na kotle Olomoucký kraj rozdělil 827 mil. Kč

Téměř 827 milionů korun bylo dosud v Olomouckém kraji rozděleno mezi žadatele o dotace na výměnu starých kotlů za nové a ekologické zdroje tepla. Od roku 2016 byly v kraji čtyři vlny těchto dotací. Letos se připravuje další, zaměřena bude na nízkopříjmové rodiny. Finanční podpora se tentokrát vztahuje na tepelná čerpadla a kotle na biomasu. „Dotace na kotle na biomasu může být až 130.000 korun a na tepelné čerpadlo dokonce 180.000 korun,“ sdělil dnes ČTK krajský radní Petr Lysek (Piráti a STAN).

Zatím poslední kolo dotací bylo zahájeno loni, kdy si o tyto dotace řeklo zhruba 1400 žadatelů a hejtmanství jim přerozdělilo 200 milionů korun. V předchozích třech vlnách dotací příspěvek na výměnu kotle získalo 5686 žadatelů. „Kotlíkové dotace mají hned trojí efekt. Jednak šetří lidem peněženky za účty na energie, dále přispívají čistějšímu životnímu prostředí a navíc podporují firmy v Olomouckém kraji, které se instalací moderních kotlů zabývají,“ uvedl Lysek.

V loňském kole dotací se lidé v Olomouckém kraji rozhodli v domácnostech instalovat zejména kotle na biomasu, naopak nejmenší zájem byl v době prudce rostoucích cen fosilních paliv o moderní plynové kotle.

Poptávka po dotacích v kraji pokaždé výrazně převýšila vyčleněné částky. Od loňského září měl v Česku platit zákaz vytápět rodinné domy starými kotli na uhlí nebo dřevo, které nedosahují alespoň třetí emisní třídy. Platnost tohoto omezení byla nakonec posunuta na září 2024. Poté lidem za vytápění starými kotly budou hrozit pokuty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Pravoslav Motyčka
3. květen 2023, 19:17

Stát dotuje kotle na dřevo , podle návrhu EU by měly být kotle na dřevo za 4 roky zakázané , bude je možno koupit jen dohromady s tepelným čerpadlem . Není to na hlavu ? dotovat něco jako ekologické co bude za 4 roky vůbec zakázáno pro neekologičnost ??? Nebylo by lepší dotovat jen nejlepší komerčně dostupnou technologii tedy tepelná čerpadla země/ voda nebo vzduch voda tak kde nelze vrtat ? a ostatní ať si každý koupí sám za svoje ? Ještě nedávno dotovaly plynové kotle - v Německu bude od příštího roku zakázaná jejich instalace.

Jan Kopecký
3. květen 2023, 21:57

"Na palici" je jediný povolený zdroj elektrické tepelné čerpadlo - v kombinaci jen s elektřinou z OZE, resp. všechno to šílení EU kolem CO2.

Pravoslav Motyčka
4. květen 2023, 01:11

Ono to tak vypadá , jenže není to tak , protože pokud chcete přejít od fosilních paliv , pak velmi rychle dospějete k tomu ,že není možné vytápět budovy dřevem , protože to je jednak neekologické při masovém užívání a jednat to dřevo , které by nahradilo fosilní paliva prostě neexistuje. A pokud chcete splnit ten cíl ohledně náhrady fosilních paliv tak musíte zajistit aby dům vytápěný dřevem přešel částečně na tepelné čerpadlo a jen ve velkých mrazech se vytápěl dřevem. Tím si zajistíte stabilnější spotřebu elektřiny a uvolníte dřevo pro mnohem větší počet uživatelů. Jiná cesta neexistuje. Ale jinak s Vámi souhlasím v tom že okolo CO2 je nesmyslná hysterie to je fakt. Jinak dobře zateplený dům s tepelným čerpadlem země / voda s vrtem a pasivních chlazením pro léto a FVE na střeše by se měl stát standardem kompletních rekonstrukcí a nové výstavby budov. Ne kvůli CO2 ,ale kvůli tomu že je to ekonomické a ekologické. Nelze zvyšovat životní úroveň tlakem na prostředí , pokud má dále růst bohatství jednotlivců , musí se to řešit tím ,že stejné služby uděláte pomocí lepší technologie.

Baton David
4. květen 2023, 14:06

unijní představitelé ale už začali zvažovat i zákaz tepelných čerpadel

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se