Fortum odstartoval další kolo námluv s německým Uniperem, nabízí 8 mld. eur

DomůAkcieFortum odstartoval další kolo námluv s německým Uniperem, nabízí 8 mld. eur

O zájmu finské společnosti Fortum vstoupit do Uniperu, do kterého jsou mj. vyčleněna i uhelná aktiva německého energetického giganta E.ON, se spekuluje již od konce května. Během středy došlo k zajímavému vývoji situace, když Fortum zveřejnil možnou nabídku na převzetí akcií Uniperu na úrovni 22 euro za akcii. Uniper však tuto nabídku ve svém tikovém prohlášení označil za nevyžádanou a odmítl, že by v tuto chvíli jednal se svou mateřskou společností nebo finským zájemcem o možném převzetí.

Fortum ve svém tiskovém prohlášení tvrdí, že je v pokročilé fázi vyjednávání s německým E.ONem, které se týká jeho 46,65% podílu v Uniperu. Protože E.ON vlastní více než 30 % společnosti Uniper musí Fortum učinit dle německé legislativy veřejnou nabídku převzetí všem akcionářům.

Nabízená cena pro všechny akcionáře včetně E.ONu by měla být 22 euro za akcii. Fortum by tak byl ochoten za 100% podíl v Uniperu zaplatit 8,05 miliardy euro (210 mld. Kč).

Spekulace o prodeji pomohly zhodnotit akcie Uniperu

Akcie Uniperu se začaly na burze obchodovat v polovině loňského září, když zahájily na ceně mírně nad 10 €. Nabízená cena společnosti Fortum by tak znamenala zhodnocení akcií Uniperu o 120 % od začátku obchodování na německé burze.

Vývoj hodnoty akcií Unniperu od začátku obchodování. Zdroj: uniper.energy
Vývoj hodnoty akcií Uniperu od vstupu na burzu v polovině loňského září. Zdroj: uniper.energy

„Naše nabídka představuje atraktivní možnost pro akcionáře Uniper, jak plně zhodnotit svou investici. Akcionáři si tak mohou zajistit současnou cenu akcie, kterou vyhnaly vzhůru mj. právě spekulace o možném odkupu,“ prohlásil Pekka Lundmark CEO společnosti Fortum.

Reakce Uniperu na prohlášení finského zájemce byla velmi stručná. Ředitel společnosti Uniper Klaus Schäfer označil prohlášení Fortumu za nevyžádanou nabídku, která není v souladu se strategií Uniperu. V současné době není dle svého prohlášení Uniper v jednání o možném převzetí jak s Fortumem, tak ani se svou mateřskou společností E.ON.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují