Způsobí nařízení 841 rapidní expanzi amerického trhu s akumulací energie?

DomůAkumulace energieZpůsobí nařízení 841 rapidní expanzi amerického trhu s akumulací energie?

Americký trh s akumulací energie pokračuje v další expanzi. V současné době bude zejména zajímavé sledovat nárůst výstavby úložišť energie s novým nařízením 841 federálního energetického regulátora (FERC), které nabude účinnosti koncem příštího roku.

Nařízení 841 nabude účinnosti v prosinci 2019 a zaměřuje se na vývoj vhodných tarifů a tržní struktury pro zajištění plné účasti úložišť energie na trhu. Provozovatelé přenosových soustav (PPS) mají do 3. prosince 2019 čas na zrevidování a implementaci plánů, jak přistoupí k tomuto nařízení, které bylo přeloženo na začátku prosince 2018.

Nařízení ukládá PPS například určení minimálního výkonu účasti úložišť na trhu s elektřinou. Tento minimálně stanovený výkon však nemůže překročit hranici 100 kW. Úložištím by mělo být umožněno poskytovat podpůrné služby pro přenosové soustavy.

Přehled nedostatků jednotlivých PPS. Žlutá: případně nevyhovující; Červená: nevyhovující. Zdroj.

Newyorský provozovatel přenosové soustavy (NYISO) požádal o prodloužení termínu implementace předloženého návrhu na květen 2020 kvůli softwarovým upgradům, které v současnosti podstupuje. Předložený návrh od NYISO má však několik problémů, které mohou být v nesouladu s nařízením. Provozovatelé PJM a ISO NE měli ve svých implementačních plánech také několik stěžejních nedostatků, které nebyly v souladu s nařízením.

„Nařízení 841 je pouze začátek, nikoliv konec. Mnoho úsilí je stále vyžadováno k dalšímu prozkoumání a porozumění tržních interakcí,“ uvedl Mike Berlinski, vedoucí oddělení pro nové technologie v Customized Energy Solution.

Berlinski očekává, že nárůst kapacity bude díky nařízení 841 veliký. Již v současnosti je zvýšení počtu návrhů na projekty o mnoho vyšší než dříve. Podle reportu od WoodMackenzie by v roce 2023 měl přírůstek kapacity úložišť na americkém trhu dosáhnout téměř 12 GWh.

Prognóza kapacity uložišťenergie na americkém trhu. Zdroj.

Úložištím energie se v USA v posledních měsících daří

Ve druhém čtvrtletí 2018 byly postaveny úložiště s kapacitou 156,5 MWh, ve třetím čtvrtletí letošního roku dále úložiště s kapacitou 136,3 MWh a výkonem 61,3 MW.

Zajímavostí je, že výkon úložišť tzv. Front-of-the-Meter se snížil o 14 % oproti třetímu čtvrtletí roku 2017, ovšem v porovnání výše zmíněných období jejich kapacita vzrostla o 178 %. Je to hlavně z důvodu, že dříve se stavěla úložiště převážně pro regulaci frekvence přenosových soustav. Současné projekty jsou spíše mířeny na dodávání výkonu po delší dobu a z reportu vyplývá, že úložiště, která jsou schopná poskytovat maximální výkon po dobu 4 hodin se stávají normou, které se bude neustále zvyšovat.

Výstavba bateriových úložišť. Zdroj.

Segment tzv. behind-the-meter, tedy systémy pro akumulaci energie přímo u odběratelů, zaznamenal ve třetím čtvrtletí 2018 druhý nejsilnější růst v historii a zastával skoro dvě třetiny celkové kapacity tohoto čtvrtletí. Kalifornie si zachovala přední příčku v této kategorii. Společnost Wood Mackenzie Power & Renewables předpovídá, že americký trh s akumulací bude mít v roce 2023 hodnotu 4,5 miliardy dolarů (zhruba 102 miliard korun).