Domů
Akumulace energie
Způsobí nařízení 841 rapidní expanzi amerického trhu s akumulací energie?

Způsobí nařízení 841 rapidní expanzi amerického trhu s akumulací energie?

Americký trh s akumulací energie pokračuje v další expanzi. V současné době bude zejména zajímavé sledovat nárůst výstavby úložišť energie s novým nařízením 841 federálního energetického regulátora (FERC), které nabude účinnosti koncem příštího roku.

Nařízení 841 nabude účinnosti v prosinci 2019 a zaměřuje se na vývoj vhodných tarifů a tržní struktury pro zajištění plné účasti úložišť energie na trhu. Provozovatelé přenosových soustav (PPS) mají do 3. prosince 2019 čas na zrevidování a implementaci plánů, jak přistoupí k tomuto nařízení, které bylo přeloženo na začátku prosince 2018.

Nařízení ukládá PPS například určení minimálního výkonu účasti úložišť na trhu s elektřinou. Tento minimálně stanovený výkon však nemůže překročit hranici 100 kW. Úložištím by mělo být umožněno poskytovat podpůrné služby pro přenosové soustavy.

Přehled nedostatků jednotlivých PPS. Žlutá: případně nevyhovující; Červená: nevyhovující. Zdroj.

Newyorský provozovatel přenosové soustavy (NYISO) požádal o prodloužení termínu implementace předloženého návrhu na květen 2020 kvůli softwarovým upgradům, které v současnosti podstupuje. Předložený návrh od NYISO má však několik problémů, které mohou být v nesouladu s nařízením. Provozovatelé PJM a ISO NE měli ve svých implementačních plánech také několik stěžejních nedostatků, které nebyly v souladu s nařízením.

„Nařízení 841 je pouze začátek, nikoliv konec. Mnoho úsilí je stále vyžadováno k dalšímu prozkoumání a porozumění tržních interakcí,“ uvedl Mike Berlinski, vedoucí oddělení pro nové technologie v Customized Energy Solution.

Berlinski očekává, že nárůst kapacity bude díky nařízení 841 veliký. Již v současnosti je zvýšení počtu návrhů na projekty o mnoho vyšší než dříve. Podle reportu od WoodMackenzie by v roce 2023 měl přírůstek kapacity úložišť na americkém trhu dosáhnout téměř 12 GWh.

Prognóza kapacity uložišťenergie na americkém trhu. Zdroj.

Úložištím energie se v USA v posledních měsících daří

Ve druhém čtvrtletí 2018 byly postaveny úložiště s kapacitou 156,5 MWh, ve třetím čtvrtletí letošního roku dále úložiště s kapacitou 136,3 MWh a výkonem 61,3 MW.

Zajímavostí je, že výkon úložišť tzv. Front-of-the-Meter se snížil o 14 % oproti třetímu čtvrtletí roku 2017, ovšem v porovnání výše zmíněných období jejich kapacita vzrostla o 178 %. Je to hlavně z důvodu, že dříve se stavěla úložiště převážně pro regulaci frekvence přenosových soustav. Současné projekty jsou spíše mířeny na dodávání výkonu po delší dobu a z reportu vyplývá, že úložiště, která jsou schopná poskytovat maximální výkon po dobu 4 hodin se stávají normou, které se bude neustále zvyšovat.

Výstavba bateriových úložišť. Zdroj.

Segment tzv. behind-the-meter, tedy systémy pro akumulaci energie přímo u odběratelů, zaznamenal ve třetím čtvrtletí 2018 druhý nejsilnější růst v historii a zastával skoro dvě třetiny celkové kapacity tohoto čtvrtletí. Kalifornie si zachovala přední příčku v této kategorii. Společnost Wood Mackenzie Power & Renewables předpovídá, že americký trh s akumulací bude mít v roce 2023 hodnotu 4,5 miliardy dolarů (zhruba 102 miliard korun).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Emanuel
20. prosinec 2018, 10:06

V ČR zatím a.s.ČEZ s většinovým vlastnickým podílem státu uložiště elektrické energie nestaví. Například vodní přečerpávací elektrárny mají účinnost v ukladnění elektrické energie zhruba 60%, ale bateriová úložiště zhruba 90%. Přitom se v ČR nacházejí ložiska kovů, které jsou vhodné pro výrobu velkých elektrických baterií na ukládání elektrické energie. Například lokalita Cínovec s ložiskem lithia a lokalita Chvaletice s ložiskem manganu.

Petr
20. prosinec 2018, 13:21

No a reálně mají moderní přečerpávačky účinnost 80-85%, kdežto baterie ze vzácných kovů s podstatně omezenější životností 85-90%, ale jen denně pro soláry, pro větrníky kde několik dní fouká a několik nefouká jsou baterie vhodné ještě míň.

Hejna Petr
20. prosinec 2018, 10:51

Tahle úložiště energií fungují také na "tužkové" baterie ? Nikdo k tomu nedává vůbec žádné komentáře a pokud tomu tak je, musí se v rámci celého byznysu jednat o miliardy maličkých baterií. A ruku na srdce, množství uložené energie k objemu baterky a ploše jejího povrchu, je hodně ubohý. Ekologický pohled na tzv. "čistou" energii je hodně sporný, ale také by tahle věc mohla za pár let skončit naprostým průserem.

mirek
20. prosinec 2018, 14:01

Takže "podle reportu od WoodMackenzie by v roce 2023 měla kapacita úložišť na americkém trhu dosáhnout téměř 12 GWh". Já se jenom zeptám, není to trochu málo na takovou slávu? 12GWh vyrobí elektrárenský blok s instalovaným výkonem 500 MW za jeden jediný den.

Petr Vytlačil
20. prosinec 2018, 15:46

V té větě vypadlo slovo "přírůstek" v roce 2023. V článku již opraveno.

luboš
24. prosinec 2018, 09:21

Ano, pro okamžité krátkodobé dodávky výkonu, jako je regulace kmitočtu je to jistě dobrá věc. Při větší kapacitě pak lze takto nahradit po určitou kratší dobu i výpadek výkonu u většího zdroje do té doby, než naběhne na plný výkon tepelná elektrárna ze stavu teplé rezervy. Pro náhradu výkonu větrných elektráren v době nekolikadenního bezvětří však tyto uložiště energie nestačí.

Lubomír Koutný
24. prosinec 2018, 09:23

Ano, pro okamžité krátkodobé dodávky výkonu, jako je regulace kmitočtu je to jistě dobrá věc. Při větší kapacitě pak lze takto nahradit po určitou kratší dobu i výpadek výkonu u většího zdroje do té doby, než naběhne na plný výkon tepelná elektrárna ze stavu teplé rezervy. Pro náhradu výkonu větrných elektráren v době nekolikadenního bezvětří však tyto uložiště energie nestačí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se