Domů
Akumulace energie
BNEF: Konkurenceschopnost nízkouhlíkových technologií se neustále zvyšuje

BNEF: Konkurenceschopnost nízkouhlíkových technologií se neustále zvyšuje

Podle dat BloombergNEF tzv. sdružená cena elektřiny (LCOE) li-ion baterií klesla od první poloviny roku 2018 o 35 %. Během uplynulé dekády došlo k významnému poklesu LCOE i dalších technologií, jako například větrných a solárních elektráren. Podle BloombergNEF to vede k tomu, že baterie umístěné v blízkosti solárních a větrných elektráren začínají na mnohých trzích konkurovat výrobě elektřiny z uhlí nebo zemního plynu v oblasti řiditelné výroby.

Ukazatel LCOE klesl v uplynulé dekádě o desítky procent

BloombergNEF připravil analýzu, která ukazuje, že tzv. sdružená cena elektřiny lithium-iontových baterií klesla od první poloviny roku 2018 o 35 % na 187 USD (cca 4 282 korun). Sdružená cena elektřiny (anglicky levelized cost of electricity, LCOE) zohledňuje náklady vývoje, výroby/výstavby, financování, potřebných vstupů, provozu a údržby daného způsobu výroby elektřiny a je tak vhodným prostředkem ke srovnání nákladů jednotlivých technologií.

Kromě li-on baterií ovšem poklesla sdružená cena elektřiny i jiných technologií. LCOE offshore větrných elektráren klesl o 24 % a větrných elektráren na pevnině o 10 % na 50 USD (cca 1 146 korun).  Fotovoltaické solární elektrárny dosáhly LCOE 57 USD (cca 1 305 korun) díky poklesu o 18 % oproti první polovině roku 2018.

„Pokud se ohlédneme za uplynulým desetiletím, tak bylo dosaženo ohromných zlepšení v cenové konkurenceschopnosti nízkouhlíkových možností. A to díky technologickým inovacím, úsporám z rozsahu, cenové konkurenci a zkušenostem s výrobou.“

Elena Giannakopoulou, ředitelka oddělení ekonomiky energetického odvětví v BloombergNEF

Dle analýz BloombergNEF LCOE za MWh onshore větrných elektráren klesly od roku 2010 o 49 %, offshore větrných elektráren o 56 % a fotovoltaických solárních elektráren o 84 %. Z dat pro li-on baterie, která byla vytvořena na základě nákladů nedávných projektů a historických cen baterií, vyplývá, že jejich LCOE klesla o 76 % od roku 2012.

Ohrožují baterie a elektrárny na obnovitelné zdroje uhlí a plyn?

Právě zjištění o LCOE baterií jsou podle BloombergNEF nejzásadnější. Otevírají totiž nové příležitosti pro vyrovnání elektroenergetických mixů zatížených výrobou z obnovitelných zdrojů. Baterie, které jsou umístěné v blízkosti solárních a větrných elektráren, začínají na mnohých trzích konkurovat výrobě elektřiny z uhlí nebo zemního plynu v oblasti řiditelné výroby. Díky bateriím by se tak potlačila intermitence větrných a solárních elektráren. Tyto elektrárny by mohly flexibilně reagovat na měnící se poptávku bez ohledu na aktuální stav počasí.

Analýza BloombergNEF proběhla na základě informací o reálných projektech a informacích o cenách od dodavatelů. Ve zkoumané databázi bylo více než 7 000 projektů pokrývajících oblast 20 technologií ve 46 zemích světa.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Petr
28. březen 2019, 11:27

Na prostor nejméně náročné drahé lithiové baterie bude daleko výhodnější mít u odběratelů než u výrobců, kteří můžou používat na regulaci mnohem levnější obří řešení.

Bohouš
28. březen 2019, 12:38

...a za jakou jednotku jsou ty ceny? :-)

Milan Vaněček
28. březen 2019, 13:44

za MWh

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se