Domů
Akumulace energie
Microsoft testuje vodík jako zdroj energie pro svá datacentra

Microsoft testuje vodík jako zdroj energie pro svá datacentra

Americká společnost Microsoft v pondělí oznámila, že záložní vodíkové palivové články byly v rámci testování technologie schopné pohánět servery datových center společnosti po dobu 48 hodin. Microsoft rozvojem vodíkové technologie implementuje své plány být uhlíkově neutrální do roku 2030.

Součástí těchto plánů je rovněž odstranit závislost na naftě do roku 2030, odstranit veškeré historické emise Microsoftu do roku 2050 a vytvořit inovační fond o objemu 1 miliardy amerických dolarů.  Právě vodíkové články mají být náhradou za dieselové generátory, které slouží jako záložní zdroj energie pro datová centra. Jak Microsoft uvedl, náklady na pořízení palivových článků v posledních letech poklesly do té míry, že nyní představují ekonomicky životaschopnou alternativu dieselových generátorů.

Datové centrum Azure, kterému budou vodíkové články sloužit jako náhradní zdroj, navíc může být napojeno na rozvodnou síť a poskytovat tak podpůrné služby. Elektrolyzér může být uveden do provozu v období nadměrné výroby energie z větru či slunce, obnovitelná energie se poté uloží jako vodík. V období vysoké poptávky pak naopak mohou palivové články dodávat určité množství energie do sítě. Uvedl to Mark Monroe, hlavní inženýr infrastruktury týmu Microsoft pro pokročilý vývoj datových center.

Plány Microsoftu k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2030. Zdroj: Microsoft

Jak Monroe rovněž připomíná, palivový článek má reakční dobu podobnou jako dieselový generátor. Na plné zatížení může naběhnout během několika sekund. Jeho tým sestavil zdroj o výkonu 250 kilowattů a otestoval jej u vývojáře systému, společnosti Power Innovations. 24hodinový výkonnostní test proběhl v září 2019, v červnu byl pak zdroj úspěšně otestován i v 48hodinovém provozu.

Dalším krokem je nyní, dle Monroea, nákup a otestování systému palivových článků o výkonu 3 megawatty. Tento výkon je srovnatelný s tím, který poskytují záložní generátory poháněné naftou v datových centrech Azure.

Společnost Microsoft zkoumá i jiné technologie, které by mohly být náhradou za naftou poháněné generátory, jak vysvětlil Brian Janous, generální ředitel týmu Microsoft pro strategii datových center pro energii a udržitelnost. Již nyní dodávají klasické baterie krátkodobou záložní energii a vyplňují 30sekundovou mezeru mezi výpadkem v síti a časem potřebným k zapnutí dieselových generátorů. Vyspělejší baterie mají delší životnost, a budou tak dále testovány jako možný zdroj pro zařízení Microsoftu.

Komentáře

(2)

Jara

19. červen 2021, 22:37

Zase jen bezobsažné cancy. Žádné informace. Nic.

Energetik 007

6. srpen 2020, 05:38

Když je to tak dobrý proč to nedá Westinghouse jako záložní zdroj do svých JE.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.