Domů
Akumulace energie
Německo má údajně potenciál až 150 GW solárních elektráren

Německo má údajně potenciál až 150 GW solárních elektráren

Německo by mohlo podle nové studie mít až 150 GW instalovaného výkonu ze slunečních elektráren. Problémem zůstává otázka akumulace energie a jednotná pravidla pro celý energetický trh.

Střechy a fasády německých domů mají potenciál poskytnout až 300 GW instalovaného výkonu pro výrobu elektřiny ze slunečního záření. Podle nové studie organizace Agora Energiewende je možné v Německu dosáhnout až na instalovaný výkon 150 GW jen pomocí instalací solárních elektráren. Studie přitom zdůrazňuje, že velkou výzvou dnes není energii vyrobit, ale efektivně skladovat, aby nebylo nutné ji dodávat do sítě, když není žádaná.

Instalovaný výkon fotovoltaických elektráren na jednotku čtverečního kilometru. Zdroj: BnetzA

Skladování jako problém

Ve studii se zmiňuje i současný scénář německé vlády, který počítá s instalací 40–70 GW skladovací kapacity do roku 2050. Tato záloha bude vždy okamžitě dostupná pro účely stabilizace sítě. Zároveň je navržena možnost, že by se do této kapacity mohla započítat i řada dalších zařízení, které mohou být využity jako proměnná skladovací kapacita. Celkově by tak dle studie mohlo být do roku 2033 v síti až 193 GW instalovaného výkonu s kapacitou 426 GWh. Návrh počítá s následujícím rozložením:

 • 125 GW elektromobily
 • 40 GW domácí baterie
 • 23 GW komerční baterie
 • 5 GW rezerva sítě
 •  

  Výroba elektřiny za první pololetí 2015 v Německu. Zdroj Fraunhofer ISE

  Energie na příděl?

  Problém se ukazuje především ve sladění těchto nepredikovatelných kapacit. Možnost stabilizovat elektrizační síť pomocí baterií v domácnostech se ukazuje jako dobrá možnost, ale problém pro síť naopak nastane, když se velké množství elektromobilů začne připojovat k dobíjení baterií.

  Studie proto poukazuje na nezbytné sjednocení politik v oblastí řízení sítí a celé energetické soustavy. Taková pravidla by měla počítat právě i s proměnlivými kapacitami a zahrnout je v rámci jednotného daňového a regulačního systému.

  Možná se tak v budoucnu dočkáme doby, kdy bude odběr energie ze sítě v některých chvílích omezen, nebo úplně zastaven. V každém případě je stále největší výzvou energetiky skladování energie.

  Komentáře

  (0)

  Přidat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
  Vyžadované informace jsou označeny *
  Pravidla diskuze
  Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
  Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
  Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
  Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
  V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
  OM Solutions s.r.o.
  Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
  Třebíč
  IČ: 02682516
  SOCIÁLNÍ SÍTĚ
  © 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.