Domů
Elektřina
Začínající nizozemská firma postaví v Číně závod na baterie za 1,6 mld. eur

Začínající nizozemská firma postaví v Číně závod na baterie za 1,6 mld. eur

Elektřina
9 komentářů
16. říjen 2018, 16:51
ČTK

Začínající nizozemská společnost Lithium Werks podepsala smlouvu o výstavbě závodu na akumulátorové články a  baterie v Číně za 1,6 miliardy eur (41,3 miliardy Kč). Agentuře Reuters to dnes řekl zakladatel firmy, nizozemský podnikatel Kees Koolen.

Na financování projektu se z poloviny budou podílet rozvojové banky, 15 až 30 procent peněz má přijít od čínských nebo regionálních finančních zdrojů a zbývající částku poskytne Lithium Werks a investoři.

Závod by měl od roku 2030 vyrábět ročně baterie s celkovou kapacitou uskladnění 500 gigawatthodin (GWh) elektrické energie, což je asi tolik, kolik vyrobí ročně nejvýkonnější vodní elektrárna v ČR, Dlouhé Stráně.

Koolen do Lithium Werks investoval 41 milionů eur a v současnosti ve firmě vlastní 50procentní podíl. Očekává však, že jak firma poroste, jeho podíl se bude snižovat.

Firma se zaměřuje na lithium-železo-fosfátové baterie velikosti přepravního kontejneru. Rychle se nabíjejí a jsou vhodné pro různá použití, včetně solárních a větrných farem. Koolen odhaduje, že trh s akumulátory bude nakonec mnohem větší, než trh s elektrickými vozy.

Závod se má nacházet na šedesátihektarovém pozemku v deltě řeky Jang-c’-ťiang. Postaven bude ve spolupráci s čínskou organizací Zhejiang Jiashan Economic & Technological Development Zone Industry Corporation, která zastavuje, pronajímá a provozuje pozemky a reality v hospodářské a technologické rozvojové zóně Ťia-šan.

Koolen je partnerem v investiční firmě EQT Partners a poradcem Uber International. Měl také důležité postavení ve firmě Booking.com v počátcích její přeměny na největší internetové stránky pro rezervaci hotelů.

Potřebujete být v obraze ohledně elektroenergetiky?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti elektroenergetiky a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Co vám (ne)uteklo: Úroková sazba sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Co vám (ne)uteklo: Inflace sedm procent, Kiwi nabírá miliardy, ceny elektřiny dál porostou
26. červen 2022, 16:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Milan Vaněček
16. říjen 2018, 18:10

Gigatovárny na baterie už porostou jako houby po dešti, pokrok už nikdo nezastaví. Jen by mě zajímal systém čínských investičních pobídek že Holanďané staví v Číně a ne v EU, Musk v USA, jen EU není akceschopná.

Petr
17. říjen 2018, 10:28

Kromě náboženských fanatiků nikdo jiný pokrok nikdy nezastavoval.

Ovšem něco trochu jiného jsou dotace, kdy musí těžce zdaněný poctivě pracující amorálně platit na umělé urychlení svého konce, a nějací vybraní většinou na základě žvanivosti dostanou dotace na "skákání" do budoucnosti, která v polovině případů většinou v té formě ani nenastane, a plýtvání zdroji je proti přirozenému postupnému vývoji obrovské.

loudil
16. říjen 2018, 18:56

Výroba až od roku 2030 ?? Takové hlemýždí tempo ? Na tohle není Čína zvyklá ! Takovéto "fabričky" se tam postaví běžně do dvou let .

Milan Vaněček
16. říjen 2018, 19:46

Těch 500 GWh bude 25x více než teď vyrábí Musk v Nevadě. To jen tak pro srovnání.

Petr
17. říjen 2018, 10:20

2030 není výroba, ale ten udávaný šílený vrchol výroby.

Osobně se mi to moc nezdá, jestli tím nezvládnou zabrat skoro celý globální trh.

Leda, že by nešlo jen o ty napsané kontejnery, a dodávali ty železité baterie i pro ekola a ebusy.

V oblasti většiny energetiky a autobusů by šli s těmi baterkami do přímého střetu s plynem, který podle mě bude ještě minimálně 20 let levnější, zvláště když se poslední desetiletí vyhodilo takové příšerné množství peněz na megamrazničky LNG.

Milan Vaněček
17. říjen 2018, 10:47

Určitě to trh nenasytí, je to na 10 milionů současných a tak jen na 5 milionů budoucích elektromobilů (vše ročně, rok 2030). A aut se ročně vyrábí ??? (tak 70 milionů).

Plus energetika bude potřebovat ještě víc. A všiměte si, je to bez "úzkoprofilového" kobaltu.

Petr
17. říjen 2018, 11:14

Jenže tam se píše o kontejnerových bateriích, takže všechna vozidla kromě lodí můžete vynechat.

Každá tepelná elektrárna a velká rozvodna si asi jeden kontejner vezme, ale později pro větší a trvalé šíření vidím alespoň 20 let problémů.

Proti bateriím levnější plyn pro regulaci upřednostní všechny vyspělejší státy s dobrou logistikou a velká přístavní města i rozvojových států. Urbanizace pádí globálně všude (v Česku se to nezdá protože tady naopak nejpomaleji na světě).

Takže nám zbyl jen chudý vnitrozemský venkov a pár měst Afriky, Jižní Ameriky a v Asii několik zemí jako Afghánistán.

Milan Vaněček
17. říjen 2018, 11:19

Ten jeden článek baterie má velikost AA. Co z toho pak sestavíte, je další věc.

Petr
17. říjen 2018, 14:54

Je nulová šance, aby to byl případ této nově draze stavěné továrny na kontejnerové baterie pro energetiku.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se