Domů
Akumulace energie
Severočeské doly mohou do projektu těžby lithia investovat až 14 miliard korun
Zdroj: Mercedes-Benz

Severočeské doly mohou do projektu těžby lithia investovat až 14 miliard korun

Severočeské doly jsou připraveny do projektu těžby lithia na Cínovci v Krušných horách investovat zhruba 12 až 14 miliard korun. Těžba by mohla začít v roce 2026. ČTK a Českému rozhlasu to dnes v Ústí nad Labem řekl ředitel Severočeských dolů (SD) Ivo Pěgřímek. Těžba a zpracování rudy by zaměstnaly zhruba 1000 lidí. Ročně by se mohlo vytěžit 2,5 milionu tun rudy. Rozhodnuto o tom, zda se s těžbou začne, chce mít stát na přelomu letošního a příštího roku. Krajští zastupitelé dnes schválili pořízení aktualizace zásad územního rozvoje kvůli těžbě lithia.

Na Cínovci se podle odhadů nachází zhruba tři procenta světových zásob lithia, které se využívá při výrobě baterií. Hlubinnou těžbu připravuje společnost Geomet, většinově vlastněná Severočeskými doly. Počítá se s tím, že prvotní zpracování, jako je drcení vydobyté rudy, se bude dělat přímo v dole. Zvolená technologie umožňuje vytěžit zhruba 54 milionů tun rudy, uvedl Pěgřímek.

Ústecký kraj, ČEZ a Geomet podepsaly memorandum týkající se podpory výroby lithia a výstavby továrny na bateriové články pro elektromobily, s ní se počítá v Prunéřově na Chomutovsku. Rozhodnutí o tom, zda se s těžbou lithia začne, chce mít ČEZ na přelomu letošního a příštího roku, řekl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. Do té doby bude hotová studie proveditelnosti. Začal už proces posouzení vlivu těžby na životní prostředí. V plánované gigafactory vznikne zhruba 3000 pracovních míst. Uplatnění tu mohou najít zaměstnanci uhelného průmyslu, který se postupně tlumí.

Pro kraj je těžba a zpracování lithia podle hejtmana příležitostí pro rozvoj. „Těžba je hlubinná, budou tam přísné podmínky provozu. Lithium musí mít označení tzv. zelené,“ uvedl hejtman Jan Schiller (ANO). ČEZ a Geomet v memorandu garantovaly, že výroba lithia v Krušných horách za žádných okolností nezasáhne do ochranného území lokality Hornického regionu Erzgebirge/Krušnohoří, zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO. Les, který ustoupí výrobě lithia, bude kompenzován výsadbou nového lesa nebo obnovou rašelinišť.

Důvodem pro pořízení aktualizace zásad územního rozvoje je snaha vytvořit územní podmínky pro těžbu lithia, včetně doprovodných kovů, jako je cín či wolfram na ložisku Cínovec, jeho úpravu a zpracování do podoby rudního koncentrátu a následně výrobu obchodovatelného meziproduktu (karbonátu lithia) určeného k průmyslovému využití. Příprava aktualizace bude trvat osm až 12 měsíců, poté o ní budou hlasovat zastupitelé.

Kraj bude podle hejtmana trvat na tom, aby se změnila výše úhrady za vydobytý nerost v případě lithia. Na to apelovali i další zastupitelé. „Vždy jsme říkali, že pokud se bude těžit lithium, nesmí mít významný vliv na životní prostředí a lidi. Pokud má tady probíhat těžba, musí to mít výrazný přínos pro kraj. Chceme proto změnu poplatku za vydobytý nerost,“ uvedl krajský radní Michal Kučera (Spojenci pro kraj), který je zároveň poslancem (TOP 09).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vojvodik Petr
25. duben 2022, 16:20

Tak to bude hodně EV.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se