Jak skladovat velké množství "zelené" elektřiny? Němci prozkoumají potenciál solných jeskyní

DomůAkumulace energieJak skladovat velké množství "zelené" elektřiny? Němci prozkoumají potenciál solných jeskyní

Společnosti RWE Gas Storage West GmbH a CMBlu Energy AG zahájily společný projekt, jehož cílem je prozkoumat, jak může RWE využívat solné jeskyně jako velkoobjemové baterie s organickým elektrolytem. Tyto podzemní jeskyně, v současnosti využívané pro skladování plynu, mají potenciál skladovat až několik gigawatthodin elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pro srovnání, v současnosti největší evropská baterie v Jardelundu ve Šlesvicku-Holštýnsku, která je založená na lithium-iontové technologii, má kapacitu asi 50 megawatthodin.

Aby bylo možné v budoucnu solné jeskyně použít jako baterie, plánují RWE a CMBlu jejich naplnění roztokem organického elektrolytu, který bude sloužit jako primární zdroj energie. V prvním kroku proběhla teoretická studie proveditelnosti, ve které byly identifikovány potenciálně vhodné elektrolyty. V současnosti začala druhá fáze projektu, ve které je laboratorně zkoumána jejich vhodnost pro použití v solných jeskyních.

Po skončení laboratorních testů a identifikování vhodného elektrolytu budou na jaře 2021 zahájeny práce na výstavbě a provozu testovacího systému. Plánovaná výrobní kapacita testovacího systému je 100 kilowattů a skladovací kapacita až 1 000 kilowatthodin. Očekává se, že tato třetí fáze projektu bude dokončena na jaře roku 2024.

„Budoucnost patří obnovitelným zdrojům. Abychom mohli optimálně využívat zelenou elektřinu, potřebujeme velké stacionární systémy skladování elektřiny. Ve společnosti RWE zkoumáme různá skladovací řešení, “ komentuje Andreas Frohwein, technický ředitel společnosti RWE Gas Storage West. V budoucnu možná budeme moci používat naše solné jeskyně jako baterie pro skladování velkého množství elektřiny. Díky stávající technické infrastruktuře je lze také rychle připojit k elektrické síti. “               

Peter Geigle, generální ředitel společnosti CMBlu Energy AG, také potvrzuje velký potenciál projektu: „Baterie s organickým elektrolytem jsou založeny na uhlíku, který je na světě dostupný v téměř neomezeném množství. Navíc všechny složky elektrolytu se snadno recyklují a objemově největší složkou je voda. To znamená, že baterie není hořlavá, takže je bezpečné ji používat. Organické skladovací systémy, na rozdíl od většiny ostatních baterií, navíc nepoužívají žádný kov.“

Společnost RWE již provozuje pět podzemních zásobníků zemního plynu o celkovém objemu 1,7 miliardy metrů krychlových a není první společnost, která se zabývá přeměnou podzemního zásobníku plynu na baterii. Před třemi lety podobnou iniciativu oznámil i německý operátor plynových zásobníků EWE Gasspeicher. Dokončení projektu bylo naplánováno na rok 2023 nicméně v současnosti nejsou k dispozici žádné informace o jeho průběhu. Popis principu průtokové baterie naleznete v našem přechozím článku.