Spojené království: Průtoková baterie byla poprvé certifikována pro poskytování regulace frekvence

DomůAkumulace energieSpojené království: Průtoková baterie byla poprvé certifikována pro poskytování regulace frekvence

Vanadová redoxní průtoková baterie byla poprvé certifikována pro poskytování regulace frekvence pro britskou přenosovou soustavu. Technologie tak dokazuje, že její výhodou je vedle délky poskytování služby i krátká reakční doba. Informaci uvedla společnost redT.

Baterie s kapacitou 300 kWh v jihoanglické obci Hanford nedaleko města Bournemouth spolupracuje se solární elektrárnou o instalovaném výkonu 250 kWp a svému vlastníkovi, zemědělsko-průmyslovému parku, ušetří více než třetinu na účtech za elektřinu. Nyní bude skrze agregátora Open Energi poskytovat i službu pro regulaci frekvence v britské přenosové soustavě.

„Certifikace je pro nás důležitá z hlediska vnímání technologie. Průtokové baterie jsou starou technologií, ale za to velmi komplexní. S ohledem na přísnost testů je to pro nás důležité prohlášení směrem k celému světu. Ukazuje, že průtoková technologie dokáže reagovat opravdu rychle stejně jako poskytovat službu po dlouhou dobu,“ uvedl Scott McGregor, CEO redT, dodavatele technologie.

Průtoková baterie dodaná společností redT je společně se solární elektrárnou integrována do optimalizační platformy Dynamic Demand 2.0 agregátora Open Energi. Platforma pro řízení jednotlivých aktiv využívá umělou inteligenci a strojové učení, jak Sebastian Blake, ředitel pro energetické trhy a politiku v Open Energi, vysvětlil v rozhovoru pro web oEnergetice.cz.

„Jsme opravdu nadšeni potenciálem této technologie nejen pro podpůrné služby, ale také pro zachycení spreadů na velkoobchodním trhu, což je mnohem větší trh než podpůrné služby,“ řekl ředitel Open Energi, David Hill.

Průtokové baterie nabízí z hlediska řízení významné výhody oproti lithium-iontovým bateriím

Výhodou průtokových baterií oproti například dnes nerozšířenějším lithium-iontovým bateriím je, že nedochází k jejich degradaci v závislosti na počtu nabíjecích cyklů. Jak uvádí McGregor, redT se nyní zaměří i na rozvoj průtokových baterií optimalizovaných pro dodávku plného výkonu po 1-2 hodiny, nebo dokonce 30 minut, které budou provádět 100-200 cyklů denně.

Open Energi provozuje 90 MW flexibilního výkonu napříč širokou škálou aktiv od sytémů odezvy na straně spotřeby až po právě bateriové systémy. Dle představitelů Open Energi je právě řízení lithium-iontových baterií tím pravým uměním.

„Celá hra je o rychlosti a době trvání. Lithium-iontové baterie se ukázaly být skvělé, co se týče krátkých reakčních časů, horší to je s dobou poskytování služby. Zvláště s ohledem na špičky solárních elektráren trvající několik hodin. Ve skutečnosti největší část volatility na trhu trvá po několik hodin. Takže být schopen optimalizovat systém, který neposkytuje velké množství možností, je docela výzvou. Stále se snažíte se ujistit, že střílíte ze svých zbraních (baterie) přesně v ten pravý čas,“ uvádí Hill.

Lithium-iontová baterie vydrží při správném řízení a omezeními s ohledem na cykly po dobu 10 let. Cenové spready musí být atraktivní, aby kompenzovaly degradaci baterie. V případě nešetrného přístupu životnost klesne na několik let.

„Co vidíme v souvislosti s lithium iontovými bateriemi je, že je nezbytné si stanovit cenový limit. Nemůžeme využít každé cenové rozpětí, které chceme, protože v každém rozhodnutí, které děláme, stojí náklady ušlé příležitosti. Každou aktivací baterii kousek po kousku degradujete,“ tvrdí Hill.

Průtokové baterie naopak svému provozovateli umožní využití v celém spektru, jelikož je mnohem snazší jejich provoz optimalizovat pro větší počet služeb.

Zdroj úvodní fotografie: Open Energi