Domů
Akumulace energie
Tesla a Neoen postaví další megabaterii v Austrálii

Tesla a Neoen postaví další megabaterii v Austrálii

Firmy Tesla a Neoen se spojily, aby společně vybudovaly další megabaterii v Austrálii.  Bateriové úložiště bude mít výkon 300 MW a kapacitu 450 MWh a má být uvedeno do provozu na přelomu let 2021 a 2022. 

Baterie bude mít kapacitu 450 MWh a bude důležitým prvkem při přechodu z uhlí na obnovitelné zdroje ve výrobě elektrické energie v Austrálii. Bateriové zařízení bude schopné uskladňovat elektřinu pro přibližně 500 tisíc domácností na hodinu. Zároveň bude zařízení využíváno k modernizaci a stabilizaci elektrické sítě ve státě Victoria. Podle cíle místní vlády by se měla do roku 2030 ve státě Victoria vyrábět polovina elektřiny z obnovitelných zdrojů.

„Zajištěním jedné z největších baterií na světě učinila Victoria rozhodující krok od uhelných elektráren směrem k novým technologiím, které odblokují více obnovitelné energie než kdy předtím,“ uvedla Lily D’Ambrosio, ministryně životního prostředí státu Victoria.

Neoen, francouzská energetická společnost, která se zaměřuje na obnovitelné zdroje, s vládou australského státu Victoria podepsal smlouvu a na přelomu let 2021 a 2022 by měl uvést do provozu baterii s výkonem 300 MW za využití technologie Megapack firmy Tesla.

Nejedná se o první megabaterii v Austálii

Neoen a Tesla již v roce 2017 společně vybudovaly Hornsdale Power Reserve, největší li-on bateriové úložiště v Austrálii, jehož výkon byl v loňském roce zvýšen na 150 MW. Výstavbu tohoto zařízení provázel netradiční slib Elona Muska, který řekl, že pokud zařízení nestihne postavit během 100 dnů, tak jej dá Austrálii zdarma. Zařízení, které mělo přispět k vyřešení problémů s velkými výpadky elektřiny, bylo během 100 dnů postaveno. 

Uhlí bylo v energetice Austrálie v minulosti dominantní, nicméně v posledních letech bylo několik velkých uhelných elektráren uzavřeno. V důsledku toho se spotřeba uhlí dostala v letech 2018 až 2019 na nejnižší hodnotu během posledních 25 let.

„Poptávka je během roku 2021 vyšší než nabídka a do roku 2023 a dále máme v plánu zvyšovat výrobu, abychom vyrovnali bezprecedentní poptávku po celém světě. Naše kniha objednávek do roku 2023 se rychle plní v řádech mnoha gigawatthodin. V mnoha lokalitách po celém světě jsou nyní velké solární elektrárny s úložišti energie nákladově efektivnější než tradiční výroba z fosilních paliv. Tento trend bude pokračovat i nadále, jak budeme snižovat náklady, což bude dále vytlačovat existující a nové fosilní elektrárny,“ uvedl R. J. Johnson, výkonný ředitel energetické divize Tesly.

Komentáře(1)
PetrV
8. listopad 2020, 05:12

Baterie jsou jako regulační stejnosměrný zdroj dobré u nabíječek elektromobilů. Nemusíte převádět stejnosměr na střídavý. A samozřejmě u velkých spotřebitelů, kdy jsou schopny rychle vyrovnat nedostatek nebo nadbytek ee. Toto asi jede na dotace.

Rychle postav a čerpej dotace.

V EU je to stejné na elektromobily. Tesla na emisních povolenkách čerpá 100 mio € měsíčně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.