Tesla postaví největší lithium-iontové bateriové uložiště na světě

DomůAkumulace energieTesla postaví největší lithium-iontové bateriové uložiště na světě

V Kalifornii má do konce roku vyrůst největší instalace lithium-iontových baterií na světě. Zakázku získala společnost Tesla, která na výstavbu poskytne celkem 20 MW svých baterií Powerpack.

Loni v říjnu zažila Jižní Kalifornie katastrofu, kdy z rezervoáru Aliso Canyon začal unikat zemní plyn. Situaci se podařilo vyřešit až za několik měsíců. Mezi tím bylo evakuováno více než 8 000 lidí a do atmosféry unikly stovky tisíc tun plynu. Uložiště bylo uzavřeno a tato událost se zapsala jako nejhorší únik zemního plynu v americké historii.

Los Angeles tak přišlo o zásobárnu zemního plynu pro své elektrárny, které dodávaly elektrickou energii do sítě zejména v období špičky, kdy poptávka po elektřině byla největší.

Nyní, téměř rok od katastrofy, stále potřebuje Los Angeles řešení, které by zajistilo stabilitu během špičky. V návaznosti na únik vydal kalifornský guvernér Jerry Brown výjimečný stav a bylo nařízeno výběrové řízení na zrychlenou dodávku uložiště elektrické energie, které by mohlo být funkční nejpozději do 31. prosince 2016.

Pro instalaci baterií byla vybrána společnost Tesla, která na výstavbu poskytne celkem 20 MW svých baterií Powerpack. Po dokončení bude mít uložiště kapacitu 80 MWh, což je množství energie, která by stačilo na pokrytí denní spotřeby 2 500 kalifornských domácností, nebo k nabití 1 000 elektromobilů Tesla.

„Jakmile bude instalace kompletní, stane se tento projekt největším lithium-iontovým bateriovým systémem na světě.“

prohlášení společnosti Tesla

Veškeré baterie budou vyrobeny, dopraveny, instalovány a uvedeny do provozu během tří měsíců. Systém bude umístěn v kalifornském Mira Loma a bude patřit společnosti Southern California Edison, která dodává elektrickou energii více než 15 milionům zákazníků.

Zdroj úvodní fotografie: Tesla