USA na pokraji bateriového boomu: Žádosti o připojení přesáhly 40 GW
Kombinace klesajících nákladů a diverzifikace obchodních modelů zajistí podle zahraničního serveru Platts desetinásobný nárůst investic do bateriových úložišť v USA z 300 mil. USD v roce 2019 na 3 mld. USD v roce 2023. Platts však upozorňuje na nová technologická a politická rizika, která by mohla očekávaný rozmach této technologie přibrzdit.
Platts očekává, že do roku 2023 bude ve Spojených státech připojeno k síti téměř 10 GW výkonu ve velkých bateriových systémech.
Politická podpora bude i nadále podle Platts představovat klíčový prvek v předpokládaném několikagigawattovém růstu instalovaného výkonu bateriových úložišť v USA.
„V roce 2018 se New Jersey, Massachusetts a New York připojily ke Kalifornii a Oregonu a přijaly cíle v oblasti akumulace energie. New Jersey a New York mají nyní dva nejvíce ambiciózní cíle: 2 GW do roku 2030 a 3 GW do roku 2030,“ uvedl Platts.
Rozmach v oblasti nasazování velkých bateriových úložišť je nicméně očekáván i ve státech, kde nebyly přijaty žádné oficiální cíle. Podle Platts přesáhl v květnu letošního roku celkový instalovaný výkon projektů bateriových úložišť v žádostech o připojení k elektrizační soustavě hodnotu 40 GW. To je meziroční navýšení o téměř 200 %. Platts však připomíná, že osud mnoha z těchto projektů je nejistý.
Pokles ceny lithium-ion baterií a diverzifikace obchodních modelů
Platts ve své analýze upozorňuje, že obchodní modely využití bateriových úložišť v USA se začínají rozšiřovat.
„První instalace většinou poskytovaly primární regulaci frekvence, například na trzích PJM a CAISO situovaných na východním, respektive západním pobřeží. Nové instalace ovšem mají delší dobu akumulace. Budou tedy spoléhat na více druhů příjmu a ne na jednu službu…Poskytování špičkového výkonu a přesun výroby fotovoltaických elektráren budou pravděpodobně dva hlavní obchodní modely, a to zejména na jihozápadě a jihovýchodě země,“ dodává Platts.
Platts připomíná, že lithium-ion baterie zcela zastínily ostatní technologie a že lze očekávat udržení vedoucí pozici v krátkodobém až střednědobém horizontu.
„Ceny v posledních letech prudce poklesly s nárůstem výrobních kapacit poháněným očekávaným rychlým rozvojem elektromobility,“ uvádí Platts.
Analytici Platts nicméně upozorňují na objevující se rizika, která by mohla předpokládaný rozvoj bateriových úložišť v USA přibrzdit. Mezi tato rizika patří vývoj cen vzácných kovů, požární ochrana a potenciální zavedení dovozních cel na baterie dovážené z Číny.
„Obavy z bezpečnosti se zvýšily po požáru na zařízení APS v dubnu a 23 nedávných požárech bateriových úložišť v Jižní Koreji, která v roce 2018 zažila exponenciální růst bateriových úložišť,“ dodává Platts.
Mohlo by vás zajímat:
Ze zajímavosti info k požárům battery storage v Koreji: https://www.youtube.com/watch?v=UUS8VOg3e3s
Hasiči to nebudou chtít hasit. Doma bych si to nedal.
Dost nebezpečná technologie na explozi jak v neuváženém nasazení, tak v ekononické oblasti, ale hlavně i přímo chemicky. To ukazuje, že by na to stát rozhodně neměl poskytovat dotace.
"... po požáru na zařízení APS v dubnu a 23 nedávných požárech bateriových úložišť ...". To teda čumím, je to první zmínka o tom, že úložiště mohou shořet. Jakpak se to hasí ? Kolik toxických látek se dostane do vzduchu ? Jaká je celková uhlíková stopa při výrobě úložiště ?
Nemohl by někdo napsat populárně - vědecký článek o tom, co přinášejí a čím nás ohrožují tato úložiště ? A kdo to bude případně po letech likvidovat a kolik to bude ještě dodatečně stát ? A kolik monočlánků na jedno úložiště spotřebuje ( kolik jich je třeba v té slavné Muskově baterii v Austrálii ).
Nejde jen psát pochvalné ódy na klady. Je třeba říci i to "B".
Co se týká ohrožování, je důležité definovat, kdo jsou "my". Pokud provozujete jeden z těch byznysů, kterým se bateriová akumulace tlačí do kšeftu a kazí ceny, tak ohrožují opravdu hodně. Třeba ona Muskova baterie v Austrálii opravdu kazí kšeft plynovým a uhelným elektrárnám, protože jim vyžrala kšeft s frekvenční regulací a jako rychlá záloha. A nejhorší na tom je, že se staví další podobné, mnoho podobných.
Osobně, co se rizika požárů týče, považuju za mnohem větší riziko trafo stanice plné všelijakých chladících olejů. A to můžeme být rádi, že už jim zakázali používat v těch olejích PCB.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se