Domů
Akumulace energie
Zatímco ČR čeká na zakotvení akumulace v legislativě, Maďarsko dá na její rozvoj miliardy
akumulace energie do zkapalneneho vzduchu
Zdroj: Highview Power Storage

Zatímco ČR čeká na zakotvení akumulace v legislativě, Maďarsko dá na její rozvoj miliardy

Evropská komise schválila veřejnou podporu pro akumulaci elektrické energie v Maďarsku. Část prostředků Maďarsko získá přímo z fondů EU, další část bude financována samostatným poplatkem v ceně elektřiny. Zatímco Maďarsko čerpá na akumulaci dotace, v České republice dosud nebyla akumulace ani zakotvena v energetickém zákoně. S povinností zakotvit akumulaci v legislativě je ČR již dva roky v prodlení. 

Akumulace elektřiny je právem považována za chybějící článek v přechodu k energetice založené na obnovitelných zdrojích energie. To je v posledních týdnech vidět stále častěji, a to zejména během slunečných nepracovních dní, kdy ceny elektřiny na krátkodobých trzích často klesají do záporných hodnot.

K řešení této situace se rozhodlo přispět Maďarsko. To vypsalo pro nová zařízení akumulace elektřiny podporu o celkové výši 1,1 mld. EUR (cca 26 mld. Kč). Podpora bude dostupná ve formě provozní dotace, která bude hrazena samostatnou platbou vybíranou společně s cenou elektřiny, a investiční dotace, která bude poskytnuta z evropského Nástroje pro oživení a odolnost (tzv. Recovery and Resilience Facility).

Bateriové úložiště Pillswood Bateriové úložiště Pillswood. Zdroj: Harmony Energy

Celkem má podporu získat až 1600 MWh (resp. 800 MW) nových zařízení pro akumulaci elektřiny. Program je otevřen všem druhům akumulace elektřiny, kromě bateriových úložišť si proto tak lze představit i elektrolyzéry pro výrobu vodíku.

Projekty budou o podporu soutěžit v rámci aukcí, které by měly proběhnout do konce roku 2024. Obdobně se v České republice soutěží o podporu pro větší obnovitelné zdroje, například větrné elektrárny. V případě úspěchu uzavře žadatel se státem tzv. rozdílový kontrakt (contract for difference), který preferuje také návrh nového evropského designu trhu s elektřinou (viz dřívější články zdezde).

Dotační program není omezen pouze na zařízení v Maďarsku, ale podporu mohou získat také zájemci v sousedních zemích. Podmínkou ovšem je, aby byla k dispozici dostatečná přenosová kapacita mezi danými zeměmi.

V Česku stále chybí legislativa, která měla být hotová již dva roky

Zatímco v Maďarsku i dalších zemích EU dochází k rozvoji a podpoře skladování energie, v České republice je problém jinde. Překážkou je chybějící ukotvení akumulace v zákoně. Energetický zákon totiž dosud nezná činnost akumulace energie, ani provozovatelům akumulačních zařízení nestanoví žádná práva a povinnosti.

V České republice tak většina akumulačních zařízení funguje v rámci jiné výrobny elektřiny. To je také příklad zařízení akumulace v elektrárně Tušimice u Kadaně, které provozuje ČEZ.

Baterie v elektrárně Tušimice Baterie v elektrárně Tušimice, Zdroj: ČEZ

Chybějící legislativa je pro investory významnou překážkou. Vzhledem k tomu, že dosud neexistuje ani návrh legislativy, nemohou si být jistí povinnostmi, které budou v budoucnu s provozem akumulace spojeny. Není proto překvapením, že v České republice dosud vznikly pouze jednotky zařízení.

Akumulace jako druh podnikání v energetice přitom byla předvídána ve vládních dokumentech již v roce 2020 (společně s činností agregátora flexibility). Alespoň ji tak předvídal věcný záměr energetického zákona. Od té doby ovšem k významnějšímu vývoji nedošlo - poslední aktualizace předpisu proběhla na konci roku 2020 a zveřejněno nebylo nikdy ani paragrafované znění předpisu.

Údajně se ovšem přijetí potřebné legislativy blíží. Ačkoliv je Česká republika aktuálně nejméně dva roky v prodlení s přijetím potřebné legislativy, Ministerstvo průmyslu a obchodu přistoupí k přípravě novely údajně teprve poté, co bude přijat tzv. LEX OZE II.

Dopady chybějící akumulace v Česku jsou přitom často viditelné. Příkladem může být letošní velikonoční pondělí, kdy musely být kvůli přebytku výkonu v soustavě vůbec poprvé odpojeny fotovoltaické elektrárny, a to na území dvou distribučních soustav. Celkem bylo dotčeno přibližně 400 MW instalovaného výkonu. Provozovatelé elektráren, které byly dotčeny odpojením, budou kompenzováni.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Jan Kopecký
27. červen 2023, 07:07

chybná alokace zdrojů kam se v EU podíváš...

Ota Nik
29. červen 2023, 01:56

Kolik procent je chybně alokovaných? 90?

Jiří Švarc
27. červen 2023, 10:40

Jestli je dotace (ne celková cena) 26 miliard na 1600 MWh (40 % kapacity Dlouhých Strání), tak je možná lepší, že jsme tak pozadu.

energetik
27. červen 2023, 16:45

Stačí jen a pouze srovnat tržní a licenční podmínky pro všechny akumulační systémy stejně, třeba tak jako to mají přečerpávací "elektrárny". Pak ale začnou přečerpávací elektrárny krachovat a budou se muset ještě více dotovat. To že ERÚ odmítá vydat licenci konkurenci která by chtěla stejným způsobem také podnikat je také jedna z forem dotace.

Petr Zelený
29. červen 2023, 13:26

Akumulace se staví i teď - ČEZ staví za 100 mil uložiště 9,45 MWh - asi bych se nebál, že to je konkurence Dlouhým stráním. Je to jen vedlejší náklad FVE a VtE, protože střídač nemá kinetickou energii ve hřídeli a kvůli hlídání frekvence je třeba baterie. Pokud by se měly do baterií ukládat přebytky na noc, tak to jsou biliony - zkuste si to pronásobit. Jakékoli větší akumulace do baterií jsou úplně vyhozené peníze. Cena elektřiny z OZE v aukcích je 60-70 EUR. Že stojí na burze ve špičce méně je hezké, ale ten rozdíl se výrobci dorovná - tohle je skutečná cena zelené energie. A když energii uložím do baterie na noc a v noci vrátím do sítě, tak kolik bude stát energie v noci, když se při přeměně tam a zpět se 10-20% ztratí a musím tam rozpočítat cenu baterií a střídačů při jejich životnosti, počtu cyklů ? A pak stejně ještě musím vyřešit zimu. Cena ve dne 70 EUR, v noci 300 EUR a v zimě kvůli přeměně do vodíku a zpět 800 EUR - to je ta levná energie z OZE po celý rok.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se