Evropská komise schválila státní podporu pro biopaliva v Itálii ve výši 4,7 mld. €

DomůČistá mobilitaEvropská komise schválila státní podporu pro biopaliva v Itálii ve výši 4,7 mld. €

Evropská komise schválila, že italská podpora na výrobu a distribuci takzvaných pokročilých biopaliv a biometanu je v souladu s pravidly EU pro státní podporu. Tento krok Itálie má přispět ke splnění cílů EU v oblasti energetiky a klimatu.

Italský systém podpory výroby a distribuce pokročilých biopaliv a biometanu, známých také jako biopaliva druhé a třetí generace pro dopravu má probíhat mezi lety 2018-2022. Program má orientační rozpočet 4,7 mld. €, tedy zhruba 120 mld. Kč.

Moderní biopaliva na rozdíl od biopaliv první generace jsou značně ekologičtější a udržitelnější. Vyrábějí se ze surovin, jejichž výroba nevyžaduje zemědělskou půdu. Jedná se tedy o odpad, zemědělské zbytky a řasy. Tato biopaliva tak mají výrazně nižší vedlejší emise CO2 než plodiny, přímo pěstované pro biopaliva.

“Je to další krok směrem k většímu využití obnovitelných zdrojů v Evropě a zároveň pomocí pro Itálii v přechodu k takovým energetickým zdrojům, které jsou šetrnější k životnímu prostředí. “ Margrethe Vestager, komisařka EU pro hospodářskou soutěž

Moderní biopaliva mají mnohem vyšší výrobní náklady než fosilní paliva. V rámci podpory dostávají výrobci těchto biopaliv prémii, která jim kompenzuje vyšší náklady a umožní jim být konkurenceschopnými v oblasti dopravy. Prémie může být dále navýšena pokud výrobci zároveň zainvestují do distribučních zlepšení a metody zkapalňování biometanu.

Výše prémie bude každoročně upravována s ohledem na aktuální výrobní náklady tak, aby nedošlo k překompenzaci. Podpora má také motivovat zemědělce, aby vyráběli biopaliva ze zbytků jejich zemědělské činnosti a následně paliva používali pro pohon svých strojů a vozidel. Celý program má být financován maloobchodníky s pohonnými hmotami, kteří jsou zákonem povinni přidávat do paliv určitý podíl pokročilých biopaliv.