Příprava klimaticko-energetických plánů nebyla pouze byrokratickým cvičením
Některé členské státy EU doposud nesplnily povinnost odevzdat finální podobu jejich národních klimaticko-energetických plánů (NKEP) do konce roku 2019. Seznam zemí, které NKEP odevzdaly, plánuje Komise na svých webových stránkách zveřejnit během nadcházejících dnů. Informoval o tom portál Euractiv.
Evropská komise doposud odmítala poukázat na země, které neodevzdaly klimaticko-energetické plány včas, nicméně více než polovina zemí termín dodržela. Povinnost vyplývá z nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1999 ze dne 11. prosince 2018 o správě energetické unie a opatření v oblasti klimatu. Jedním z opozdilců je Německo, které potvrdilo, že NKEP ještě neodevzdalo vzhledem k nedávným změnám v klimatické politice. Podobně přesný termín nedodržela Česká republika. Finální podobu Vnitrostátního energeticko-klimatického plánu ČR projednávala Vláda ČR 13. ledna 2020. Podle příspěvku na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu z 14. ledna 2020 byl dokument již oficiálně předán zástupcům Evropské komise .
Komise plánuje detailní analýzu
Podle portálu Euractiv má nyní Komise právní důvody pro zahájení řízení o nesplnění povinnosti (angl. infringement) proti zemím, které termín nesplnily. Volí ovšem mírnější metody. Plánem je nyní všechny NKEP posoudit a vyhodnotit, jakým způsobem bylo naloženo s doporučeními Komise, která zveřejnila v červnu 2019. První návrhy klimaticko-energetických plánů totiž členské země odevzdávaly již na konci roku 2018.
Podle Pauly Pinho, ředitelky jednotky na generálním ředitelství pro energetiku Evropské komise, vypracování a odevzdání NKEP nebylo pouhým byrokratickým cvičením. Komise plánuje plány detailně analyzovat a identifikovat oblasti, kde mohou členské státy profitovat ze zvýšené regionální spolupráce.
Jsou vůbec NKEP ještě relevantní?
Do kontextu NKEP pak vstupuje před zhruba měsícem zveřejněný plán Evropské komise, tzv. Green Deal. Ten obsahuje návrh na zvýšení ambicí snižovat emise skleníkových plynů do roku 2030 – ze stávajících 40 % na 50–55 %. Pinho ovšem prohlásila, že to neznamená, že se NKEP mohou již nyní považovat za zastaralé. Plány prý budou využity jako základ, na kterém se budou stavět další vyšší ambice.
Wolfgang Vittorio D´innocenzo, italský energy attaché pro EU, se ovšem nechal slyšet, že NKEP jsou založené na momentálně existujících klimatických cílech pro rok 2030. D´innocenzo zdůraznil, že EU musí dosáhnout svých cílů pro rok 2020, než bude zvažovat další kroky. Podobně se vyjádřil i Pieter Liese, europoslanec ze strany EPP, podle kterého by se EU měla nejdříve soustředit na implementaci existující legislativy a následně zvážit nové cíle pro rok 2030 a 2050. A to i v kontextu toho, že cíl uhlíkové neutrality je stranou EPP plně podporován. Je tedy otázkou, jakým způsobem se bude s NKEP dále pracovat, a to zejména v kontextu možných brzkých legislativních změn.
Mohlo by vás zajímat:
Vzhůru ke studeným zítřkům! Ani stupně vpřed! Jeden stupeň vpřed, dva stupně vzad! S Evropskou unií za chladnější svět a nikdy jinak! Ať žije Evropský klimatický plán, náš vzor nejchladnější! V nerozborném bratrství za Evropu chladnější!
Je to možná sranda , jenže když se podíváte na EU, pak většina států má moře a celkově dobré podmínky pro využití OZE , teplou zimu - Španělsko , Francie, Německu, Irsko , Dánsko , NL, Finové , Švédové , Nakonec i Itálie a Chorvatsko., Polsko. Jen pár států podmínky nemá Maďarsko, Slovensko , Rakousko a ČR. Větrné farmy na moři států EU mají takový potenciál že vyrobí o 1/3 el. energie více než je světová spotřeba el. energie tedy mnohem více než může kdy EU potřebovat a relativně stabilně v budoucnu možná i relativně levně.. Z tohoto pohledu není ten plán zase tak debilní , protože energie je fakticky nadbytek tak proč jí dovážet.
U tak závažného rozhodnutí jako je Green deal bych očekával nějaký fundovaný rozbor, který bude předložen i hloupé veřejnosti tak, aby ho pochopila. Vzhledem k tomu, že i odborníci se mýlí - a to, co je naplánováno, v realitě nemusí fungovat, by měl následovat nějaký pilotní projekt. Optimální by bylo, kdyby se realizoval v nějaké zemi, kde si lidé zvolili zelenou stranu a realizace nebude narážet na odpor. V průběhu realizace by se posuzovala shoda plánu s realitou a dle výsledku se pak třeba přistoupilo k realizaci jinde.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se