Domů
Evropská Unie
Evropská komise podezírá producenty biopaliv z umělého navyšování cen

Evropská komise podezírá producenty biopaliv z umělého navyšování cen

Evropská komise oznámila zahájení vyšetřování možného umělého navyšování cen biopaliv. Do hledáčku komise se dostali tři evropští producenti biopaliv, jež komise podezírá z manipulace benchmarkových cen.

Po několika inspekcích v průběhu posledních tří let se podrobnějšímu zkoumání komise nevyhnou španělský producent Abengoa SA, belgická Alcogroup SA a švédská společnost Lantmännen ek för. Evropská komise podezírá výše zmíněné společnosti ze spolupráce za účelem umělého navýšení benchmarků u agentury Platts, které se následně projevují zvýšením cen etanolu.

„Konkurenční trhy s biopalivy jsou kritické pro rozvoj čistější přepravy a omezení emisí skleníkových plynů. Toto je důležitý prvek ambiciózní strategie Evropské komise k omezení emisí skleníkových plynů a podpoření obnovitelné energie.“
Margrethe Vestager, evropská komisařka pro hospodářskou soutěž

Agentura Platts oznámila, že z ničeho obviněna nebyla a rovněž nebyla adresátem prohlášení Evropské komise v této záležitosti.

„Procesy agentury Platts pro cenové vyhodnocování jsou nezávislé a jsou založeny na analyzování transakčních dat, stejně jako dalších informací z tržního prostředí, které jsou následně podrobeny ověřování a testování vůči reálným tržním podmínkám,“ uvedl mluvčí agentury Platts Alex Brog.

Podle komise by takovéto praktiky mohly vést k omezení využívání biopaliv jakožto alternativy k fosilním palivům, což by mohlo mít negativní důsledky jak pro zákazníky, tak pro životní prostředí.

Zdroj úvodní fotografie: Robert Couse-Baker

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
V EU platí zákaz dovozu ruského uhlí. ‚Žádná další výjimka,‘ uvedla Evropská komise
11. srpen 2022, 10:48
Havlíček: Energetická solidarita EU? Úsměvné. Prodlužte těžbu uhlí
8. srpen 2022, 17:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se