Zpřísnění emisních limitů bylo jedním z důvodů poklesu prodejů automobilů

DomůČistá mobilitaZpřísnění emisních limitů bylo jedním z důvodů poklesu prodejů automobilů
Volkswagen. Zdroj: public domain

V prodeji automobilů si v minulém roce nejvíc pohoršily automobilky Volkswagen, Hyundai a Ford. Jedním z důvodů pro (u některých až 25%) pokles prodejů byly, mimo jiné, problémy některých výrobců automobilů s certifikováním dle nových emisních testů WLTP.

Zpomalování ekonomiky obecně bylo nejspíše hlavním důvodem pro pokles registrace nových automobilů v Česku v roce 2019. Volkswagenu ubylo ve srovnání s rokem 2018 celkem 3489 nově registrovaných vozů  – to představuje úbytek 14,3 %.

Procentuálně nejvíce si pohoršil Ford s 24,1% poklesem a také Opel (21,8% úbytek nově registrovaných vozů). Zákazníci ubývali také, v poslední době velmi oblíbené, Dacii či automobilce Hyundai. Zvýšení prodejů naopak zaznamenala Škoda či Seat.

Škoda Vision E (2017) by měl být první elektromobil prodávaný firmou Škoda od roku 2020 (zdroj Wikipedie – Alexandr-93).
Škoda Vision E (2017)

Nákupy nových automobilů omezily jak domácnosti, tak i firmy. Počet prodaných vozů se mírně zvýšil v prosinci, což bylo ale nejspíš dáno snahou prodejců udat co nejvíce automobilů se spalovacím motorem předtím, než začal platit nový emisní limit 95 g CO2/km.

Snížení nabídky na trhu v předcházejících měsících mohlo rovněž mít vliv na prodej aut. Výrobci museli přejít na certifikování svých modelů dle nových emisních testů WLTP – automobilkám zabralo čas přejít na nové testování a uzpůsobit mu nabízené modely i procesy.

Pokles registrací nových vozů lze očekávat i v roce 2020. Jedním z důvodů by mohlo být i čekání potencionálních zájemců o hybridy či elektromobily na jejich lepší dostupnost.

Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují