Domů
Elektrárny v ČR
Allianz ukončí na konci roku pojištění uhelných elektráren v Počeradech a Chvaleticích
elektrarna počerady
Zdroj: ČEZ

Allianz ukončí na konci roku pojištění uhelných elektráren v Počeradech a Chvaleticích

Pojišťovna Allianz ukončí již na konci tohoto roku pojištění elektráren v Počeradech a Chvaleticích. Uvedla to na svých webových stránkách. Skupina Allianz chce ukončit obchodní vztahy se subjekty využívajícími nebo těžícími uhlí nejpozději do roku 2040. Podle elektráren na tom není nic neobvyklého.

„To znamená, že například už dnes neposkytujeme pojištění výstavby či provozu samostatných uhelných elektráren nebo dolů,“ uvedla pojišťovna.

Obě elektrárny patří do skupiny Sev.En Energy Pavla Tykače.

Podle organizace Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci se Allianz rozhodla ukončit pojištění pro elektrárny Počerady a Chvaletice necelý měsíc poté, co téměř tři desítky občanských organizací a iniciativ v rámci kampaně Zastavme špinavé prachy oslovily ředitele největších českých pojišťoven otevřeným dopisem. Vyzvaly je k ukončení podpory podnikání založeného na fosilních palivech.

„Máme radost, že pojišťovna nechce nadále držet při životě dvě špinavé elektrárny, jejichž provoz ničí zdraví lidí i budoucnost nás všech. Horší už je, že Allianz ve svém prohlášení uvádí, že s pojišťováním uhlí chce skončit až v roce 2040. Ve vyspělých zemích musí uhlí skončit už do roku 2030, máme-li se vyhnout nejhorším dopadům klimatické krize,“ uvedl v tiskové zprávě Radek Kubala z organizace Re-set.

Upozornil také na to, že Allianz zřejmě dál pojišťuje skupinu Energetický a průmyslový holding (EPH), která provozuje například elektrárnu v Opatovicích nad Labem.

Podle Sev.En Energy není na postupu pojišťovny nic mimořádného, neboť se Evropa obecně odklání od fosilních paliv, a to nejen od uhlí, ale zřejmě i od zemního plynu. „To vede mimo jiné k přirozenému tlaku na pojišťovny i bankovní instituce a z něj vyplývajícím omezením vůči fosilním investicím. Jde o normální reakci trhu, kterou jsme očekávali,“ uvedl na dotaz ČTK mediální zástupce elektrárny Chvaletice Petr Dušek. Podle něj nelze zpochybnit, že svět mimo Evropskou unii s uhlím ještě nekončí, Čína, Indie a Spojené státy jako jeho tři největší spotřebitelé očekávají v letošním roce zvýšení jeho spalování a Čína i Japonsko staví řadu nových uhelných elektráren. „Podle toho se chová trh, včetně pojišťoven. V blízké budoucnosti se tedy určitě neobáváme, že by nebylo možné naše aktiva pojistit,“ dodal Dušek.

Elektrárny Počerady a Chvaletice žádají o výjimku z nových evropských emisních limitů pro emise rtuti, v případě Chvaletic i oxidů dusíku. Zatím je pravomocně nezískaly, zpřísněné limity přitom vstoupí v účinnost v polovině srpna.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Josef
1. květen 2021, 00:04

Pokud máte hospodu nebo bar a přijde Vám tam zákazník a vy ho odmítnete obsloužit, třeba proto že toho chlápka prostě nemáte rádi, (nedej bože aby to byl třena cikán) pak po Vás jde policie kvůli diskriminaci. Ale když jste nadnárodní společnost a poskytujete služby ještě k tomu licencované a neposkytnete svoje služby, protože nesouhlasíte s nějakým legálním podnikáním pak se Vám nestane nic. Přitom je to to samé, ten rozdíl je jen v tom ,že ten druhý případ podporuje environmentalismus kdežto ten první ne. V normálním světě by taková pojišťovna přišla o licenci , to že tomu tady tak není jen dokazuje jak prohnilý už ten systém je.

Carlos
1. květen 2021, 01:50

Myslím že na obsluhování lidí které nemáte rád pod diskriminaci nebude spadat pokud se jedná o konkrétní osobu z nějakého důvodu. Pokud narážíte na ten Penzion, tam se to vyšetřovalo z trochu jiného důvodu.

Další věc je že mezi právnickými osobami to funguje o dost jinak než mezi fyzickými. Bohužel je to tak a u lidí je bambilion výjimek ze svobodné vůle kterými ale osoby právnické netrpí při vztahu s jinou. Navíc smlouvy mají nějaké klauzule o ukončení z jedné či druhé strany. V obchodním světě je celkem běžné že se ukončuje spolupráce pokud by Vás dále poškodila ve Vašich zájmech. Jak to uděláte je na Vás, jestli necháte smlouvu doběhnout, nebo budete postupně utlumovat odběr atd.

Josef
1. květen 2021, 22:07

Já nevím ,ale z principu je to přece stejné jako když neprodáte boty černochovi, protože je černej nebo vyhodíte ženskou z práce protože zjistíte že má 2 děti každé s někým jiným a střídá chlapy jako ponožky. Tohle podle mě do svobodné společnosti nepatří, ale děje se to. Poslední dobou se vyhazuje z práce i za politický názor.

Carlos
1. květen 2021, 22:57

Podle mne tedy spíš do svobodné společnosti patří poskytnout/neposkytnout službu komukoliv podle vlastního uvážení a ne tvrzení že se služba musí poskytnout vždy. Tady v těch názorových věcech se hodně špatně hledá nějaké "správné" řešení protože neexistuje. Jde o to čemu přiřknete vyšší váhu. Někdo ji přiřkne možnosti svobodně rozhodnout o (ne)obsluze, někdo ji přiřkne právu si koupit boty. Podle mne problém nastává kdy jedné nebo druhé straně seberete právo se rozhodnout.

Ve Státech se co chvíli řeší aféry kolem dortů na LGBTQ svatby kdy to nechtějí silně věřící majitelé cukrárny udělat. Podle mne to na aféru vůbec není.Být v té situaci já, tak si tam už nikdy nic nekoupím a dort zajistím jinde. Nebudu je nutit k tomu aby mi dělali dort. Co bych měl z toho že budu lámat někoho proti jeho přesvědčení? Mě by ten dort pečený proti vůli ani nechutnal popravdě. A přišlo by mi to nedůstojné vůči mě samému, proč bych se měl mstít a proč bych měl letět dělat žalobníčka?

Politika a osobní život do práce nepatří, na druhou stranu pokud fakt že střídá chlapi jako ponožky začne ohrožovat pověst a zakázky firmy, tak se s tím musí něco dělat. A i když ji oficiálně nemohou propustit za to, tak když někoho propustit chcete, tak si způsob najdete.

Josef
2. květen 2021, 01:14

Podle mě nemáte pravdu, představte si ,že jste černoch a jedete někam do města za obchodem a nikdo Vás neubytuje, protože se majitelé hotelů svobodně rozhodnou že negry ubytovávat nebudou, to samé svobodná matka nenajde práci ,protože majitel katolík tu poběhlici přece nezaměstná co by si o něm pomysleli jeho zákazníci že. Samozřejmě neudělat dort pro LGBT páry ne také špatně, protože je to přímá diskriminace jsem proti registracím, protože ti lidé nepřináší společnosti více než singlové nemají mít ani žádné další výhody proti singlům, ale pokud je to povolené pak neudělat těm lidem dort je čirá diskriminace kvůli jejich sexuální úchylce a to do svobodné společnosti nepatří není to fér. Nicméně osobně bych registrace speciálně pro homosexuály zrušil místo toho bych zavedl možnost tzv. osoby blízké, které by měla v případě soužití ve společné domácnosti nízkou nebo nulovou sazbu z dědictví nebo darování. Příklad chlápek je mu 60 rozvedený děti se o něj nezajímají nastěhuje si domu 40 letou ženu se 3 dětmi má UU, péči a společnost do konce života, ale nechce manželství a ona zase nechce být v 60 až muž zemře opět bez prostředků. Takže sepíšou darovací smlouvu, že dům je její v den jeho smrti jenže stát jí dnes vysoce zdaní, protože nejsou příbuzní.

Ivan Novák
2. květen 2021, 20:37

Tuším, že tyto podniky služeb pro veřejnost, kromě hospod třeba i MHD, fungují na základě občanskoprávní nabídky smlouvy, kterou má zákonné právo využít každý, kdo splní její zveřejněné nebo v místě obvyklé podmínky.

Jaroslav
4. květen 2021, 13:10

to je naprosto regulerní rozhodnutí v obecném zájmu transformace a ekologického chování organizací a institucí v morálním hledisku životního prostředí, jenž se týká nás všech.

Milan
1. květen 2021, 07:11

Nezbývá nic jiného, než vypovědět mé pojistky Allianz.

Josef
1. květen 2021, 21:52

být u Allianz pojišťovny znamená podporovat Environmentalismus...

Jirka
6. květen 2021, 17:35

Souhlas. Jdu na to. Tohle podporovat nechci.

St
1. květen 2021, 08:36

No tak to pojistí někdo jiný. Podle mě se nedohodli na výši pojistky a nyní Allianz se z toho snaží vytřískat nějaké PR, které by mohlo na některé zákazníky fungovat.

Maximus
2. květen 2021, 23:54

Žalovat se nemá, ale hlásit se to musí:

Pojišťovna Allianz patří do portfolia samotných Rothschildů. Najdete o tom údaje např. v jednom z dílů knih "To nesmíte vědět" od Michaela Morrise. A ono to dává všechno jasné obrysy mozaiky poznání. A Pražáci koukejte platit a vodu Veolii, ta je také v jejich pařátech a penizky od vás končí v jejich bankách Barclay, jen jde o fr. sekci jejich impéria.

Carlos
3. květen 2021, 00:18

A na kolik skoků se k nim dostanete? Asi u čehokoliv většího najdete že to mají přes nějaký fond.

Tak teď je ale otázka v čem je problém? V tom že to mají, nebo v tom že jsou to Rothschildi, nebo v tom že to nemáte vy?

Vím že se bude blbě přehrávat rod co to dělá asi 250 roků, ale můžete to zkusit, třeba se Vám to podaří.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se