Domů
Elektřina
Blackout a Temelín? Elektrárna je na něj připravena
Temelín v noci

Blackout a Temelín? Elektrárna je na něj připravena

Více než 600 tisíc obyvatel v jižních Čechách se ocitá bez elektřiny, v dopravě zavládá chaos, nefunguje osvětlení a do potíží se dostává také jaderná elektrárna Temelín. To byl scénář cvičení součinnosti při zajištění napájení pro největší českou elektrárnu v případě rozpadu přenosové soustavy, označovaném také jako blackout. Temelín cvičný blackout ustál. 

Situace v české přenosové soustavě je především vinou neplánovaných přetoků z Německa stále častěji blíže hrozbě blackoutu. V případě rozpadu přenosové soustavy je mimo jiné potřeba zajistit také napájení jaderných elektráren, aby byl zaručen jejich bezpečný provoz.

„Elektrárna je na blackout připravena. Může například snížit výkon na minimum a vyrábět elektřinu pouze pro sebe. K dispozici má také hned několik dieselgenerátorů. Aby se do cvičení mohl zapojit i distributor elektřiny a správce přenosové soustavy, bylo nutné i tyto zálohy fiktivně vyřadit,“ komentoval cvičení Marek Sviták, mluvčí Jaderné elektrárny Temelín.

Do středečního cvičení se podle tiskové zprávy Skupiny ČEZ zapojily tři desítky odborníků ze společností ČEZ, ČEPS a E.ON. Společně si vyzkoušeli spolupráci na zajištění elektřiny pro největší českou elektrárnu.

Pomoc by „přitekla“ z Vltavské kaskády

Cvičení prokázalo, že by při rozpadu přenosové soustavy přitekla Temelínu „pomoc“ z vodních elektráren takzvané Vltavské kaskády. V případě elektrárny Lipno by pro dodávku elektřinu na zajištění chlazení reaktoru mělo stačit 10 % výkonu jednoho ze dvou turbogenerátorů.

Start elektrárny Lipno je velmi rychlý a pohybuje se mezi dvěma a třemi minutami. Pro Temelín je navíc distribuční společností E.ON vyčleněna zvláštní přenosová linka.

„Vyčleněná trasa o délce několik desítek kilometrů jde přímo od generátoru vodní elektrárny Lipno přes rozvodnu Dasný do Kočína, odkud by byl Temelín napájen,“ dodal mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha

Elektrárna má celkem 13 možností elektrického napájení

Jaderná bezpečnost je zvláště po událostech ve Fukušimě téma číslo jedna. Součástí jaderné bezpečnosti je také zajištění záložních systémů napájení, které by v případě potřeby byly nasazeny. V Temelíně je možností elektrického napájení celkem třináct.

Jako primární zdroj napájení slouží provozovaný generátor a v případě jeho odstavení potom vedení 400 kV. Dostupná je také rezervní linka 110 kV. Pokud selžou tyto způsoby napájení, lze využít sousední blok.

Když ani sousední blok není k dispozici, startují dieselgenerátorové stanice, které má každý blok tři, umístěné v různých stavebních objektech. Dostupné jsou dále dvě společné stanice.

Při selhání všech dieselgenerátorů je napájení zajištěno z baterií, pomocí kterých elektrárna zvládne i obnovu napájení po úplné ztrátě všech zdrojů.

Autor úvodní fotografie: Petr Kubát

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se