
Modernizace Dukovan od spuštění prvního bloku před 40 lety stála 67 miliard
Modernizace a údržba zařízení Jaderné elektrárny Dukovany stála od roku 1985 do loňska přes 67 miliard korun. Před 40 lety byl uvedený do zkušebního provozu první ze čtyř výrobních bloků Dukovan, zbývající pak v následujících dvou letech. Společnost ČEZ, která elektrárnu provozuje, počítá s dalšími investicemi do těchto bloků tak, aby mohly dodávat elektřinu 70 i více let. Uvedla to dnes v tiskové zprávě.
ČEZ do Dukovan nyní investuje ročně okolo tří miliard korun. V plánu má například obnovu kontrolních a řídicích systémů, výměnu kabeláží a bezpečnostních systémů. Zároveň v této lokalitě připravuje stavbu dalších dvou bloků. „Nyní stojíme těsně před uzavřením dohody s preferovaným uchazečem,“ uvedl Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ. Podle výsledku výběrového řízení by nové bloky měla stavět korejská KHNP. Jejich spuštění je plánované na roky 2036 a 2039.
Zkušební provoz prvního dukovanského bloku začal 3. května 1985. Druhý blok funguje od roku 1986 a v následujícím roce byly zprovozněné další dva bloky Dukovan. Od svého spuštění vyrobila starší ze dvou českých jaderných elektráren přes 525.000 gigawatthodin (GWh) elektřiny, což odpovídá celkové spotřebě České republiky za devět let. Roční produkce elektrárny, která je přibližně 15 terawatthodin (TWh), pokrývá zhruba pětinu roční spotřeby elektrické energie v ČR.

V Dukovanech pracuje okolo 3000 lidí, zaměstnanců elektrárny a dodavatelských firem. Mezi nimi bylo počátkem letoška přes 150 lidí, kteří tam pracovali 40 a víc let. Firma ČEZ uvedla, že díky provozu elektrárny je v širším okolí Dukovan až 30.000 pracovních míst.
Areál elektrárny má rozlohu 126 hektarů, plot střeženého prostoru je dlouhý šest kilometrů. S výstavbou dukovanské elektrárny je spjatá také vodní nádrž Dalešice s přečerpávací elektrárnou, která byla zprovozněná v roce 1978. Společně s vodním dílem Mohelno vznikla především jako zásobárna vody pro Dukovany.
Česko má šest jaderných bloků ve dvou elektrárnách. Temelínská elektrárna je v provozu od roku 2000.
Mohlo by vás zajímat:
Často vyzdvihovaná životnost desítek let u JE může stát desítky miliard, ale o tom příznivci raději moc nemluví:-)
Jenže ony si ty JE předem na tu modernizaci bohatě vydělaly.
@Bob 30. duben 2025, 13:36
Což nijak nekoliduje s mým příspěvkem:-)
Právě že naopak o tom příznivci raději mluví, protože ty desítky miliard se rozpustí ve vyrobených stovkách miliard kilowatthodin, takže to znamená náklad jen okolo desetníku na vyrobenou kilowatthodinu. Jednoduché počty.
@Emil 30. duben 2025, 13:51
Opravdu? A kteří příznivci tu o tom mluví a kde?
Kde jste se dočetl že o tom mluví "tu"?
@Emil 30. duben 2025, 14:03
Aha, takže tady žádní takový nejsou?
@Jarda: Ani to z mého tvrzení nijak nevyplývá.
@Emil 30. duben 2025, 14:16
Takže jen tlacháte o ničem.
@Jarda: Zrovna od vás to "tlachání o ničem" pobaví dvojnásob. :-D
Emil neříká tak ani tak, ale na jeho slova dojde:) a nakonec bude mít ještě poslední slovo, vsaďte se.
Zlatá slova, Honzo. Je to tak.
Tak například Emil o tom mluví o příspěvek výše. Mluví o stejných nákladech pro OZE také příznivci OZE (řekl bych, že je spíše bagatelizují, viz: "elektřina za 0kč").
@Antonín Mikeš 30. duben 2025, 14:10
Whataboutismus je typ argumentačního klamu, který je založen na snaze o odvedení pozornosti jinam.
Že zrovna Jarda tu bude někoho poučovat ohledně argumentačních faulů, tak to je vtip dne :-).
Ale pane Jardo, já nikam pozornost neodvádím, já jen říkám, že o těchto nákladech často nemluví zastánce žádné technologie, čili vytýkat to jen jedné straně je také faul.
@Jaroslav Studnička 30. duben 2025, 14:25
A něco k tematu, mimo osobních narážek, byste neměl?
@Antonín Mikeš 30. duben 2025, 14:33
Rozumím, samozřejmě vám nic nebrání upozorňovat obě strany na tyto "fauly".
Já jsem to nezaznamenal, ale pokud to tak činíte, tak se omlouvám.
Jarda
30. duben 2025, 14:52
Však to bylo přesně k tématu vašeho příspěvku, na který jsem reagoval.
Že se zde při psaní příspěvků dopouštíte argumentačních faulů je prostý fakt. Když po té daná osoba poučuje někoho jiného je velmi vtipné.
Pro energetika, něco k tématu: vemte si situaci před 10 lety, to hrubá roční výroba Dukovan představovala cca 10 miliard CZK (elektřina na burze tenkrát okolo 30 EUR/MWh), uživit z toho 3 tisíce kvalifikovaných lidí, to může zase být ke 3 miliardám CZK, teď tak 3 miliardy do nutné údržby/investic, jaderné palivo, daně státu, ... roční dividenda malinká.
Žádná slepice co nese zlatá vajíčka.
To se "podařilo" až v této dekádě, boj s klimatem a uhlíkové povolenky a válka a sankce zvedly cenu silové elektřiny na cca trojnásobek a maliká slepička začala nést zlatá vajíčka.
ČEZ je spokojen, akcionáři též, ale 10 milionů lidí a celý průmysl trpí vysokou cenou elektřiny.
Není se čím chlubit.
Ale pořád je mnohem levnější udržovat starou JE než urychleně stavět novou. I když palivo bude dražší, nutné investice vyšší, ...
I v roce 2015 vyplácel ČEZ dividendu 40 Kč na akcii, Vaněčku, tak jak jste přišel na "malinkou dividendu" a kolik by podle vašich představ musela být aby "malinká" nebyla?
Mohl by jste uvést výši dividend ZA rok 2015, 2016,2017 a 2018? A porovnat to s rokem 2023 a 2024? Předem děkuji.
Jinak dividenda ČEZu v té době byla jen z menší části z JE, to snad víte. Uhelný odpustek byl tehdy nepatrný a uhlí víc vynášelo. A samozřejmě záleží na tom, kolik se v té době investovalo či neinvestovalo, že ano?
Podle inflační kalkulačky by 40 kč v roce 2015 bylo 61 kč v roce 2024, čili dnes je dividenda vlastně menší než byla dříve (cca 50kč). Ale není divu, o zlatá vajíčka má zájem stát v podobě windfall tax, jen se divím proč nedaníme extrémní příjmy i např. zbrojařům, také mají neočekávané zisky.
Emil raději neodpovídá na moji otázku, pan Mikeš zase odvádí diskusi jinam...
tak jsem si to vygůgloval sám:
2018 24,00 Kč na akcii
2017 33,00 Kč
2016 33,00 Kč
Opět krásná ukázka co je tenhle člověk zač. V prvním příspěvku, aniž by se zdržoval zjišťováním faktů, tvrdí že byla dividenda malinká, když uvedu skutečnou výši dividendy, která rozhodně malinká nebyla a položím dotaz, jakou by si dividendu představoval, s odpovědí na položenou otázku se vůbec neobtěžuje, místo toho položí vlastní otázku a když do hodiny nedostane odpověď (jako kdyby ostatní neměli nic jiného na práci), ještě si stěžuje že prý "raději neodpovídám".
Peníze před 30 lety měly úplně jinou hodnotu než dnes. 67 miliard je tedy zavádějících. Před 30 lety byl průměrný plat 8000 Kč, dnes je asi 40 tis Kč. Neboli těch 67 miliard by se mělo diskontovat o inflaci. Neboli částku modernizace před 30 lety vynásobit pěti. Stejně tak to udělat s jinými roky. Ve výsledku by to nebylo 67 miliard, ale zhruba 3x více.
Čili po necelých 40 letech provozu je to suma údajné "overnight" ceny nových Dukovan 2.
V ceně těch modernizací je i podstatné zvýšení výkonu JE Dukovany o 72 MW x 4 = 288 MW. Takže s tímto zvýšením výkonu a údržbou po dobu 40 let je těch 67 mld. Kč velmi dobrá investice.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se