Domů
Elektřina
Podpora jaderné energetiky v ČR meziročně klesá

Podpora jaderné energetiky v ČR meziročně klesá

Podle pravidelného průzkumu veřejného mínění v ČR poklesla meziročně podpora jaderné energetiky o 7 procentních bodů. Oproti roku 2012 poklesla podpora dokonce o 12 %. Alespoň to vyplývá z výsledků průzkumu, který zpracovalo Centrum pro výzkum veřejného mínění AV ČR.

Největší množství obyvatel, téměř polovina z 1043 dotázaných, se vyslovila pro to, že by současná výroba elektřiny z jádra měla zůstat na stejné úrovni.  Z následujících grafů vyplývá, že většina lidí, kteří podporovali rozvoj jaderné energetiky nyní požadují, aby výroba z jádra měla stejný podíl jako doposud. „Odpůrců“ výroby elektřiny z jádra zůstává přibližně stejně.

Jde o určitý paradox. Aktualizovaná státní energetická koncepce (ASEK) i Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky (NAP JE) jsou čerstvě přijaté strategické dokumenty, které podporují rozvoj jaderné energetiky. To však nemá oporu v názoru obyvatel. Zdá se, že rozvoj jaderné energetiky jde nejen proti názoru některých odborníků, ale čím dál více i proti názoru obyvatelstva ČR.

Měl by se podíl jaderné energetiky na výrobě elektřiny zvyšovat nebo snižovat? Zdroj: Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologický ústav AV ČR

Podle nově přijaté koncepce je prioritou urychleně začít stavět jeden blok v Dukovanech a jeden blok v Temelíně. Do budoucna se má každá elektrárna rozrůst ještě o jeden další blok. Takové plány nemají mezi veřejností podporu, která navíc stále klesá.

Vládní plány na stavbu čtyř nových reaktorů a rozšiřování podílu jaderné energetiky na 50 procent jsou zcela mimo ekonomickou realitu. Nemají ale ani podporu mezi veřejností, protože lidem dochází, že prodělečnou investici by nakonec museli těžce zaplatit sami,

Edvard Sequens ze Sdružení pro záchranu prostředí Calla.

Dlouhodobě klesá i podpora výstavby třetího a čtvrtého bloku JE Temelín. Pro dostavbu se vyslovilo 44 % zatímco proti dostavbě stálo 39 %. Zbylých 17 procent respondentů na dostavbu JE Temelín nemá názor.

Veřejná podpora dostavby JE Temelín zdroj: Centrum pro výzkum veřejného mínění
Sociologický ústav AV ČR

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.