Domů
Elektrárny v ČR
Rozhodnutí o nové licenci pro první dukovanský blok odloženo

Rozhodnutí o nové licenci pro první dukovanský blok odloženo

Koncem roku měla vypršet prvnímu bloku jaderné elektrárny Dukovany dlouhodobá licence. Společnost ČEZ již podala žádost o nové povolení, ale vzhledem k problémům se svary je řízení o jeho vydání přerušeno až do doby, kdy bude možné podání posoudit. Na žádost ČEZu bylo stávající povolení prodlouženo do března.

Problémy na jaderné elektrárně Dukovany pokračují. Od 17. září je v provozu pouze 4. blok, na ostatních blocích probíhají kontroly rentgenových snímků svárů na potrubí. Podle původních informací měla vynucená odstávka trvat 2 až 3 týdny.

Testy svarů běžně probíhají během plánovaných odstávek na výměnu paliva. Důvodem neplánovaného odstavení bloků v Dukovanech bylo překontrolování svarů na potrubí, kvůli ověření výsledků testů z předchozích odstávek.

„Ukázalo se, že rentgenové snímky, které mají dokládat kvalitu provedení některých svarových spojů, a ne těch, které jsou na potrubích primárního okruhu, důležitých z hlediska jaderné bezpečnosti, mají buď pochybnou kvalitu, to znamená, že nejsou zcela průkazné, anebo dokonce obsahují i indikaci možných vad.“

Dana Drábová, předsedkyně SÚJB

ČEZ se obrátil na policii

Podle Drábové je chyba na straně firmy, která snímky prováděla. Mohlo jít o nedostatečnou důslednost, nebo o použití ne úplně vhodných postupů, ale nevyloučila i možnost, že šlo o úmyslné pochybení. ČEZ se proto obrátil na policii, která by měla prošetřit provedení kontrol na prvních třech blocích.

První blok jaderné elektrárny je v provozu od roku 1985 a koncem letošního roku mu vyprší dlouhodobá licence. O její prodloužení ČEZ požádal, ale vzhledem k přetrvávajícím problémům bylo posouzení udělení licence odloženo. Na žádost ČEZu byla stávající licence prodloužena do března.

„Řízení o povolení dlouhodobého provozu bylo skutečně přerušeno. Až ČEZ dodá všechno, co má dodat, což předpokládáme v průběhu února, bude řízení pokračovat.“

Dana Drábová, předsedkyně SÚJB

Úvodní fotografie: Jiří Sedláček

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.