Domů
Elektrárny v ČR
Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos
Paroplynová elektrárna Počerady. Zdroj cez.cz

Tykačova Sev.en převezme hnědouhelné Počerady od ČEZ už letos

Vršanská uhelná ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače převezme od polostátní společnosti ČEZ hnědouhelnou elektrárnu Počerady už ke konci letošního roku, 31. prosince 2020. Novým majitelem se tak stane o tři roky dříve, než bylo původně plánováno. Původní dohodnutá cena ve výši dvě miliardy korun za převod v roce 2024 byla navýšena na 2,5 miliardy korun. Firmy o tom dnes informovaly ČTK.

Uvedly, že se na urychlení prodeje elektrárny dohodly s ohledem na nové emisní normy Evropské unie. ČEZ na konci minulého roku nevyužil opci, aby majitelem elektrárny zůstal. Už tehdy nevylučoval, že firmy povedou o převodu elektrárny další jednání. Změnu majitele dlouhodobě kritizují ekologové. Vadí jim zejména fakt, že Tykačova firma plánuje provozovat elektrárnu do budoucna déle než ČEZ.

„Po vyjednávání s ČEZ koupí Sev.en Energy elektrárnu sice za vyšší cenu, ale o tři roky dříve, než bylo původně plánováno. Chceme totiž co nejdříve připravit Počerady na plnění přísných emisních limitů Evropské unie platných od roku 2021,“ řekl dnes generální ředitel skupiny Sev.en Energy Luboš Pavlas.

„Souběžně s převodem dojde k ukončení stávající kupní smlouvy na nákup uhlí od Vršanské uhelné v objemu pět milionů tun za rok. Součástí dohody je i přístup ČEZ ke kompletní produkci elektrárny Počerady v letech 2021 až 2023. Elektrárna dodá pět terawatthodin ročně za fixní cenu a tuto elektřinu bude ČEZ prodávat na trhu,“ doplnil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Elektrárna Počerady leží mezi Louny a Mostem. Svým instalovaným výkonem pětkrát 200 MW patří k největším uhelným elektrárnám v zemi. Zástupci Sev.en Energy v březnu oznámili, že společnost chce zmodernizovat hnědouhelnou elektrárnu Počerady tak, aby mohla být v provozu i po roce 2028, kdy by měly začít platit další, ještě více zpřísňující limity Evropské komise. Do elektrárny chce firma investovat řádově miliardy korun.

Generální ředitel Sev.en Energy Luboš Pavlas tehdy uvedl, že modernizace a ekologizace Počerad pomůže Česku v zajištění elektřiny pro spotřebu překlenout období, dokud nebude postaven nový blok v Dukovanech a více se nerozšíří obnovitelné zdroje energie. „Zároveň bude důležitou pojistkou pro ta denní i roční období, kdy elektřinu nestabilně dodávají hlavně solární a větrné elektrárny,“ doplnil dnes Pavlas.

Kříž připomněl, že ČEZ si ponechává v lokalitě Počerady moderní paroplynový blok o výkonu 880 megawattů, plynovou přípojku, přivaděč zásobující lokalitu vodou z řeky Ohře a další pozemky a počítá s dalším provozem i rozvojem této lokality. Krokem podle něj firma dále naplňuje svoji strategii postupného odchodu od elektráren spalujících uhlí a přechodu na nízkoemisní nebo zcela bezemisní zdroje.

Hnutí Arnika minulý týden oznámilo, že Počerady byly loni po elektrárně Chvaletice ze skupiny Sev.en Energy druhým nejhorším českým zdrojem vypouštěné rtuti do ovzduší, vody a půdy. Počerady jsou také s Prunéřovem a Tušimicemi ze skupiny ČEZ i největším českým zdrojem skleníkových plynů, uvedlo. Žebříčky provozů z hlediska vypouštěných látek znečišťujících ovzduší sestavuje Arnika každoročně z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
PetrV
22. říjen 2020, 20:43

Není zbytí, zelené fantasmagorie vyžadují rychlá řešení.

Tykač není tak vydíratelný jako polostátní ČEZ.

Navíc budou Počerady dodávat ee pro ČEZ, který to přeprodá dál, třeba s emisními povolenkami helmutům.

Keb
22. říjen 2020, 21:48

Správně! A místní ať se nažerou rtuti, neměli volit Babiše, že ano.

Rostislav Žídek
23. říjen 2020, 00:57

Na tohle ma vlada minimalni vliv...

Tezko poslou 2.5miliardy do odpisu a zavrou ji bez nahrady :)

Vladimír Šťastný
23. říjen 2020, 06:52

Úlet rtuti v řádech několika málo stovek kilogramů ročně, je ve skutečnosti tak malý, že zatím neexistuje žádná technologie a dokonce žádné měření, které by ho dokázalo seriózně měřit. (to jsou slova lidí z ORGREZu, kteří po elektrárnách instalují buňky měření úletu Hg)

Tykač bude muset elektrárnu velice draze retrofitovat na úroveň současně platných emisních limitů. Musí je splnit, nebo mu nepovolí provoz. Počerady se tak stanou naším nejčistším uhelným zdrojem. Imbecilní protesty ekologistů nedávají smysl. Uhelné elektrárny udělaly ve skutečnosti ve své polistopadové existenci největší krok k ekologizaci svých provozů o mnoho koňských délek před jinými u nás provozovanými technologiemi, které jedou potichu ve stejném stavu, jako před třiceti léty.

Jaroslav Studnička
23. říjen 2020, 07:59

Ano, je to problém a nastavení hodnot emisních limitů Hg bylo nepovedené. Např. v USA emise Hg neřeší, vynaložené finanční prostředky by byly neadekvátní vůči dosaženému výsledku.

Martin Hájek
23. říjen 2020, 17:44

V USA emise rtuti řeší, ale limit mají ve skutečnosti významně vyšší, a to pálí černé uhlí, kde je díky obsahu chlóru a nižšímu obsahu síry daleko snazší rtuť zachytit. V případě hnědého uhlí je problém v tom, že se rtuť v prvním kroku naváže na síru, jenomže při odsíření je vytlačena vápencem a zpětně uvolněna v kovové formě, kterou je pak už nemožné zachytit.

Jaroslav Studnička
23. říjen 2020, 21:58

Děkuji za upřesnění pane Hájku, nemáte informace, jaké mají v USA emisní limity pro Hg?

Petr
23. říjen 2020, 09:19

Jestli tam žijí celý život v rtuti, tak ještě 18 let vydrží.

Nehledě na to, že to bude teď rychle klesat, protože tyhle elektrárny nevyhnutelně přejdou z celoročního provozu na zhruba poloviční jako částečné vyrovnávače německých a polských jižních větrníků hrnoucích nestabilní elektřinu do Alpských přehrad.

PetrV
22. říjen 2020, 22:14

Kde máte rtuť, ven s tím soudruhu. Ukažte data.

Aby to nebylo jako s otravou bečvy, kterou způsobila úplně jiná firma.

Ale pomluvy, to by soudruhům Vondrovi, Kalouskovi a dalším šly.

T
23. říjen 2020, 19:28

Soudruhu P.V, Ceske noviny 30.3.2020 300kg rtuti a chce vypoustet 4x vice ,to je oficialni vyjadreni CEZu!!!Soudruhu...

PetrV
24. říjen 2020, 11:22

Soudruhu T,

300 kg rtuti za rok je obdobné jako 60 kyanidu ročně, který se dostával z výroby do bečvy do roku 2017, že postavili kvalitní linku na čištění technologických vod. Kde jste byl posledních 40 let, že jste nekřičel.

Mimochodem kyanidový Vondra s kyanidovým Kalouskem se finančně prohnou.

Nevadí Vám, že přirozeně odtéká z Krušných hor tuny prvků jako je cín, rtuť, wolfram, uran do Ohře a Bíliny?

A přírodě to nevadí?

Ty hory se jmenovaly Rudné (Erzgebirge).

Studujte, než vypláznete populistické kecy z arnika.cz

Zelené mozky jsou podvodníci a tuneláři. V konečném důsledku ohrožují přírodu více přes OZE než si jsou schopni uvědomit.

Slunečníky na polích a ptáky vraždící větrníky z dob modrozelené vlády jsou toho důkazem. Navíc ta pipina biomasa, co dělala reklamu bioplynkám, kde spotřebujete víc nafty pro výrobu biomasy, než vyrobíte ee. Dtto je s biopalivy a řepkou. A za to v energetice máme tunel v objemu 2 bilionů korun.

Ať zapracují na svých průserech, opačně je lidé poženou vidlema.

T
24. říjen 2020, 18:13

Vazeny soudruhu PETR V, to nejsou zadne kecy, ale fakta co pustil CEZ pres Ceske noviny 30.3.2é20,jestli neumite cist,nebo si najdete viz odkaz,abyste nekoho nenapadal ,ale patricne si to napred prostudoval,nez neco vypustite,TO JSOU FAKTA primo od CEZU!!!VAZENY SOUDRUHU TECKA. NIC VIC ?NIC MIN...!!

PetrV
24. říjen 2020, 19:17

Proto to ČEZ prodává tykačovi, ať se pochlapí soudruh.

Vytunelil mosteckou uhelnou a drží v šachu počerady.

ČEZ tam má paroplynku, kterou nepodává. Takže výkon uhelky, kdž se odstaví, v pohodě nahradí pro přenosovou síť.

Tykač si bude must zajistit odbyt ee za 3 roky sám.

Jednání s ČEPS jsou dnes přísná.

Skončil socialismus s modrou tváří co tu byl za klause a topolánka.

Tam hodil nějaký soudruh bakšišné a rozdávalo se.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se