Domů
Elektrárny v Evropě
EPH: Uhelnou elektrárnu v Eggborough může nahradit 2GW paroplyn

EPH: Uhelnou elektrárnu v Eggborough může nahradit 2GW paroplyn

Eggborough Power Ltd patřící do koncernu EPH zveřejnila svůj záměr na výstavbu 2GW paroplynové elektrárny, která má nahradit dosluhující uhelné bloky v Eggborough. Uhelná elektrárna měla svůj provoz ukončit již v březnu letošního roku, byla ovšem zařazena do kapacitní rezervy pro zimní období 2016/2017.

EPH plánuje výstavbu elektrárny spalující zemní plyn na místě uhelné elektrárny Eggborough, která zde vyrábí elektřinu již od roku 1966. Podle stránek Eggborough power plánuje společnost získat povolení na výstavbu paroplynové elektrárny (CCGT) o výkonu 2 000 MW. Z výkonového hlediska by tak došlo k zachování výrobní kapacity elektrárny, když výkon dosluhující uhelné elektrárny je taktéž 2 GW.

Případnou výstavbou paroplynové elektrárny by se tak EPH zařadilo po bok RWE, která v roce 2012 uvedla do provozu největší britskou CCGT elektrárnu o výkonu 2 GW ve waleském Pembroke. Verdikt ze strany vlády k záměru EPH je očekáván na podzim 2018.

Plyn může být pro EPH zlatým dolem

Klesající ceny plynu, které jsou nyní nejníže za 6 let, vytlačují klasické uhelné elektrárny z britského energetického mixu. V červenci letošního roku bylo vyrobeno téměř 50 % elektřiny dodané do sítě z plynových zdrojů, zatímco z uhlí pocházelo pouze 3,8 %. Britská vláda se snaží zajistit si dostatek výrobní kapacity, která nahradí mizející uhelné elektrárny, prostřednictvím kapacitních mechanizmů, jenž mají motivovat investory k výstavbě nových elektráren.

Příští kolo kapacitních aukcí na období 2020-2021 se uskuteční v prosinci. Nová plynová elektrárna bude potřebovat pro to, aby byla zisková, získat platbu 50 liber za kilowatt (1 580 Kč/kW). Podle analytiků ze společnosti Sanford C. Bernstein & Co. se platba vzešlá z letošní aukce očekává na úrovni 55  liber za kilowatt (1 740 Kč/kW).

Nová paroplynová elektrárna v Eggborough nezahájí svůj provoz dříve než v roce 2022, do té doby by již dle prohlášení společnosti měla být uhelná elektrárna zcela vyřazena z provozu. Součástí plánu nového zdroje je také nabídnout službu startu ze tmy, kterou doposud zajišťovaly ve Velké Británii především uhelné elektrárny.

Zdroj úvodní fotografie: biomassmagazine.com

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.