Domů
Elektrárny v Evropě
Nizozemsko: Uniper varuje, že bude vymáhat kompenzace za nucené uzavření své uhelné elektrárny u soudu

Nizozemsko: Uniper varuje, že bude vymáhat kompenzace za nucené uzavření své uhelné elektrárny u soudu

Německá energetická firma Uniper varuje, že bude žalovat nizozemskou vládu kvůli jejím plánům na ukončení výroby elektřiny z uhlí do roku 2030, na jejichž základě bude nucena uzavřít svou uhelnou elektrárnu. Odborníci varují, že v případě úspěchu společnosti u soudu by případ mohl mít negativní vliv na klimatickou agendu celé Evropy.

Nizozemsko před měsícem oznámilo plán na omezení provozu uhelných elektráren o 75 %, aby dosáhlo svého cíle na snížení emisí skleníkových plynů do konce roku 2020. Podrobnosti tohoto plánu mají být oznámeny ještě před létem. Svou jedinou uhelnou elektrárnu v zemi na přelomu roku uzavřel například i Vattenfall. Stalo se tak především v reakci na prosincové rozhodnutí nizozemského nejvyššího soudu, který potvrdil předchozí rozhodnutí ve sporu mezi nizozemskou vládou a nadací Urgenda.

Tamní vláda má nyní povinnost výrazně snížit emise skleníkových plynů v souladu se svými závazky v oblasti lidských práv. Do konce roku 2020 musí, dle soudu, Nizozemsko snížit emise skleníkových plynů alespoň o 25 % oproti roku 1990, do roku 2030 pak o 49 %. Vattenfall za předčasné uzavření své elektrárny nejspíš získá kompenzace.

Podobné nyní žádá i Uniper. Díky rozhodnutí nejvyššího soudu je společnost nucena uzavřít svou uhelnou elektrárnu Maasvlakte 3 poblíž Rotterdamu. Ta přitom zahájila svou činnost teprve před patnácti lety. Další možností je přechod na jiné palivo.

Společnost bude údajně vládu žádat o kompenzaci ve výši jedné miliardy eur, a sice na základě Smlouvy o energetické chartě. Tato mezinárodní smlouva, jejíž stranou je i Evropská unie, má zajišťovat, mimo jiné, stabilní investiční prostředí pro mezinárodní investice. Pro řešení sporů je charta vybavena mechanismem pro mezinárodní arbitráže.

Uniper plánuje vymáhat svá práva v případě, kdy jí kompenzace nebudou přiznány. Dle zástupců společnosti není nizozemský phase-out v takové formě, jak je nyní navrhován, přípustný.

Odborníci upozorňují, že mezinárodní smlouvy a arbitrážní mechanismy, jako je ten v Energetické chartě, podrývají svrchovanost státu rozhodovat o svých stěžejních politikách.  Pokud budou Uniperu vyplaceny takto vysoké kompenzace, mohlo by to nastavovat nebezpečný precedent. Uniper naopak tvrdí, že nová klimatická politika v Nizozemsku snížila hodnotu její elektrárny na polovinu, což se, dle společnosti, prakticky rovná vyvlastnění.

Úvodní obrázek: Elektrárna Maasvlakte 3, zdroj: Flickr

Štítky:uhlí
Uniper

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se