Domů
Uhlí
Portugalsko plánuje odklon od uhlí o dva roky dříve, než bylo dříve plánováno
Uhelná elektrárna Sines byla uvedena do provozu v roce 1985. Zdroj: flickr
Uhelná elektrárna Sines byla uvedena do provozu v roce 1985. Zdroj: flickr

Portugalsko plánuje odklon od uhlí o dva roky dříve, než bylo dříve plánováno

Uhlí
3 komentáře
23. červenec 2020, 07:19
Zuzana Vrbová

Portugalská energetická společnost EDP oznámila uzavření své uhelné elektrárny Sines. Odklon země od uhlí tak bude reálně uspíšen, a to o dva roky. Původně byl uhelný phase-out v Portugalsku naplánován na rok 2023, nyní k němu dojde již v roce 2021.

Rozhodnutí je součástí dekarbonizační strategie nejdůležitější portugalské energetické společnosti. EDP (Energias de Portugal) je aktivní na celém Pyrenejském poloostrově – plánuje rovněž uzavření dalšího bloku spalujícího uhlí ve Španělsku.

Dle oficiálního vyjádření společnosti je postupné uzavírání uhelných elektráren důsledkem obměny energetického mixu, ve kterém je stále jednodušší navyšovat podíl obnovitelných zdrojů. To je důsledkem i postupného snižování cen technologií obnovitelných zdrojů a naopak navyšování nákladů na provoz uhelných zdrojů. To je hnáno především zvyšováním cen emisních povolenek, změnou daňového prostředí a vyšší konkurenceschopností zemního plynu.

„V loňském roce jsme byli svědky nevyhnutelného zhoršení vyhlídek, co se týče ziskovosti uhelných elektráren. Rozhodnutí uzavírat postupně uhelné elektrárny na Pyrenejském poloostrově je přirozeným důsledkem energetické transformace, která je v souladu s evropským cílem být uhlíkově neutrální, a politické vůle stanovovat lhůty pro odklon od uhlí,“ řekl Miguel Stilwell d’Andrade, výkonný ředitel EDP.

Sines je v současnosti největší (1180 MW) portugalskou tepelnou elektrárnou využívající uhlí. Uzavřena bude po 35 letech provozu. Původním plánem Portugalska bylo uskutečnit phase-out do roku 2030, ten byl posléze posunut na rok 2023, než bylo stanoveno, že k němu dojde již příští rok. V Portugalsku se obnovitelným zdrojům mimořádně daří. Cena v aukcích postupně klesá a zemi se již dlouhodobě daří vyrábět většinu elektřiny z OZE. Země má potenciál jak v solárních, tak i větrných a vodních zdrojích.

Odklon od uhlí plánuje již většina zemí Evropské unie. Mezi ty, které již oznámily i konkrétní datum, patří například Francie, Slovensko, Německo či Spojené království. Například Rakousko, Švédsko či Belgie již poslední uhelné elektrárny uzavřely. Poslední jmenovaná země tak přitom učinila již v roce 2016.

Úvodní fotografie: Uhelná elektrárna Sines, jež byla uvedena do provozu v roce 1985, zdroj: flickr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
petr
23. červenec 2020, 23:05

politické vůle stanovovat lhůty pro odklon od uhlí,“ řekl Miguel Stilwell d’Andrade, výkonný ředitel EDP.

Vážení to mi připomíná závazky z XV. sjezdu KSČ...

Celá tato politická vůle je jen o demagogii šílenců, co před 30 lety lítali po ulicích a řvali komunistická hesla a nyní jsou zelení s politickou vůlí odklonu od uhlí...

Hrůza, když si uvědomíme, že celá tato šaškárna je jen o virtuálních předražených povolenkách, nehorázných dotacích pro OZE a dočasně nízké ceně zemního plynu.

Kde je proboha selský rozum ???

Touto cestou západní Evropa zanikne jako Řím ve 4. století...

Josef
23. červenec 2020, 23:33

Portugansko má velmi dobré podmínky pro rozvoj OZE , příjemné zimní teploty okolo 15°C a mírné letní teploty - typicky mezi 25-30°C. Navíc většina země je v blízkosti oceánu s dobrými podmínkami pro využití větrné energie. V takových podmínkách je asi přechod na mix OZE+ plyn ekonomicky zajímavý, Nicméně je třeba také poznamenat, že Portugalsko je ekonomicky neúspěšný stát, který se ve světovém žebříčku stále propadá a je pod úrovní Slovenska.

energetik
23. červenec 2020, 23:34

V ČEZku už jsme také uspíšili odklon od uhlí (komise nekomise) prý kvůli korona viru (ale to je stejně jen výmluva, protože to před koncem úplně rozkradli a převedli na nejhoršího hospodáře - stát) a OKD se snad zavře už příští rok a ušetří se tak spoustu miliard. Na druhou stranu se u nás začalo typovat desítkách miliard korun kolik se uhlobaronům věnuje dalších dotací i na sanaci po jejich rabovaní - podnikání.

V Portugalsku to berou jako přirozený vývoj dotace pro uhlobarony tam nevidím. Kde udělali soudruzi v ČEZku chybu, nebo je to snad záměr?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se