Domů
Elektrárny v Evropě
V prvních německých aukcích o kompenzace za uzavírání černouhelných elektráren se očekává tuhý boj
Německá černouhlená elektrárna Mehrum. Zdroj: Kraftwerk Mehrum GmbH
Zdroj: Kraftwerk Mehrum GmbH

V prvních německých aukcích o kompenzace za uzavírání černouhelných elektráren se očekává tuhý boj

Do první aukce, ve které se bude soutěžit kompenzace za odstavení černouhelných elektráren a která se uskuteční 1. září, vstoupí dle předpokladů téměř polovina německé flotily černouhelných elektráren. Pro provozovatele by mělo být státní odškodnění výhodnější než elektrárny provozovat v následující dekádě na trhu, uvádí analýza ICIS.

V prvních kolech aukcí, které se budou konat v několika následujících letech, by dle analýzy měla být velmi silná konkurence. Dle základního scénáře analýzy ICIS by si více než 10 GW z celkových 21 GW instalovaného výkonu německých černouhelných elektráren na trhu v následující dekádě přišlo na menší zisk, než kdyby se úspěšně ucházely o odškodné za odstavení v aukcích.

Analytici ICIS vypočítali očekávaný tržní zisk německých černouhelných elektráren v příštím desetiletí s přihlédnutím k předpokladům vývoje ceny elektřiny, paliva a emisních povolenek. Zisk byl poté porovnán s možnou maximální kompenzací dostupnou v jednotlivých aukcích.

Zjištění na základě základního scénáře vývoje ukázala, že pro černouhelné elektrárny jakéhokoli typu postavené před rokem 1990 je výhodnější získat v následujících sedmi letech odškodnění v nabídkových řízeních než elektrárny provozovat na trhu.

Budoucí profit a výše kompenzace v záříjové aukci v závislosti na stáří elektráren. Zdroj: ICIS

Je tak pravděpodobné, že 10 GW instalovaného výkonu elektráren postavených před rokem 1990 bude silně motivováno ucházet se v aukcích o odškodné za předčasné uzavření. V případě vysokého zájmu uchazečů ovšem dojde ke snížení maximální výše kompenzace. Efektivnější a flexibilnější elektrárny postavené po roce 2000 zůstanou ziskovější než státem nabízené kompenzace.

Aukce se budou konat v následujících čtyřech letech, soutěžit se bude odstavování elektráren s termíny odstavení do roku 2027. Na základě termínu odstavení je také odstupňováno maximální možné odškodnění.

Předpokládaný vývoj ceny evropských emisních povolenek v základním scénáři ICIS. Zdroj: ICIS

V případě pozdějších nabídkových řízení, která se konají i několik let před termínem odstavení elektráren, poroste motivace pro účast i pro provozovatele efektivnějších elektráren, aby si zajistili odškodné s ohledem na nucené odstavování do roku 2030. Po tomto roce má totiž instalovaný výkon těchto zdrojů klesnout na 8 GW.

Analytici ICIS v základním scénáři očekávají, že ceny evropských emisních povolenek (EUA) vzrostou již v roce 2023 nad 40 EUR/tCO2e. To by znamenalo, že současná nižší ziskovost uhelných elektráren by se nezvyšovala ani v případě zotavení cen plynu z letošních rekordních minim.

Předpokládaný vývoj ceny evropských emisních povolenek v základním scénáři ICIS. Zdroj: ICIS

Úvodní fotografie: Německá černouhelná elektrárna Mehrum. Zdroj: ZPP Ingenieure AG

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
Jaroslav Novák
19. srpen 2020, 08:20

kapitalismus naruby, už i v energetice! Proč se nezvedá cena povolenky do 2030 na 100 Euro/1tCO2, a každý ENERGETIK si spočte, zda vyrábět či odstavit??? Přeregulovaná EU si kope HROB, jako ve většině odvětví, normy zabíjí Automotive EU, nastupuje velká krize, kterou CORONOU elity pouze maskují. Protesty se šíří v SRN a dojde i na přehodnocení zkázonosných scénářů? Lidé jsou druhá vlna!!!

Ivan Novák
19. srpen 2020, 10:17

S těmi EU-povolenkami to začíná být napínavé: jejich množství na trhu je dáno výlučně polickým rozhodnutím. "Politická linie" byla zjevena. Investoři a provozovatelé tedy mají tzv. oprávněné očekávání. Každá odchylka od dosavadní politiky, např. manévry s číslem, kolik jich má být v rezervě, působí změnu ceny povolenky, což může negativně dopadat na hospodářský výsledek, s potenciálním právem finančně se hojit na tom, kdo změnu způsobil. Právníci si mnou ruce.

energetik
19. srpen 2020, 12:22

Cena CO2 povolenky by měla být skutečná, tedy taková kolik stojí odčerpání stejného množství CO2 ze vzduchu a jeho rozštěpení na O2 a C. Potom už se nebude nikdo hádat o její cenu. A povolenky by měli prodávat ti, kteří to CO2 ze vzduchu budou těžit.

Jan Veselý
19. srpen 2020, 12:39

Myslím, že by všichni byli překvapení jak levně to jde. V zemědělství by asi nejspíše stačilo přestal dělat blbosti.

Pavel K
19. srpen 2020, 12:56

Ale co pak s temi rostlinami, aby se jejich rozkladem zase neuvolnilo CO2 zpet do atmosfery?

Jan Veselý
19. srpen 2020, 13:06

Tu nejde o rostliny, tu jde u vázání uhlíku v půdě.

Pavel K
19. srpen 2020, 13:30

Muzete byt konkretnejsi, jak se pomoci zemedelstvi da vazat uhlik v pude?

Jaroslav Studnička
19. srpen 2020, 15:40

Hlavně je v rámci "EKO" nespalovat.

Pavel K
19. srpen 2020, 15:51

Nemam to moc overene (jen nactenim, co jde z domacich kominu na kotle na tuha paliva, i kdyz s etopi drevem), ale rekl bych, z eje lepsi nechat fermentovat a kyzeny produkt az prip. spalovat. Nejn kvuli emisim, ale i prip. skladovani, preprave, vice spalovacich prostor.

Bizon
19. srpen 2020, 13:31

Rozkládat CO2 na C a O2 je blbost, stálo by to více energie než to původní uhlí vyrobilo.

Zachycení do biomasy je rozumnější. Je pravda že hodně biomasy se pak zase rozloží na CO2, proto je potřeba tu biomasu použít nějak inteligentně. Třeba to co píše pan Veselý, integrovat do půdy aby se z ní stal humus, který nejen u nás dlouhodobě ubývá. Třeba jen blbé zakopání dřevěného uhlí do hlíny zvyšuje její kapacitu adsorbovat živiny, takže rostliny rostou lépe a nevyplavuje se tolik hnojiva do řek.

Jaroslav Novák
19. srpen 2020, 15:51

kdo vytváří obnovitelné suroviny, potom i se 100% prémií !!! peníze na náklady likvidace CO2 by měli dostávat lesníci, kteří ukládají CO2 do stromů!!!!! 1ha lesa má roční přírůst i 10m3 dřeva = 7000kg CO2 x 5,-Kč/kg za 1ha až 35 000 Kč!!!!!!

Pavel K
19. srpen 2020, 16:27

A co az les doroste> Co se stane s tim uhlikem?

www . youtube . com / watch?v=q7K0Lw6eZs4

Jaroslav Novák
19. srpen 2020, 22:54

dlouhověké stromy musíme sázet, smrk vydrží 600 let růst=ukládat, to už zůstane sotva zlatá miliarda

Pavel K
20. srpen 2020, 08:07

Nespletl jste se? A kolik takoy 500 let stary smrk ulozi rocne CO2? A co kurovec?

Jaroslav Novák
19. srpen 2020, 16:05

to Bison

a svět (zejména česká energetika) jde opačně, z BPS fouká CO2 v domnění, že OZE jsou prosté CO2 a bez vlivu klima změny,....svět a EU řídí hlupáci a grázlové (i ti naši kašpárci u moci v ČR)

Bizon
19. srpen 2020, 19:04

Jo, to že světu vládnou hlupáci/charismatičtí sociopati je dnes už docela zřejmé.. Politika byla vždycky svinstvo, osobně už jsem se s tím naprosto smířil, co zas nezvládám je jak fungují dnešní média...

Proti rozumnému podílu rozumných OZE nic nemám, ale zrovna ta biomasa je podle mně nejvíc kontroverzní. Oficiálně to je OZE s největšíma emisema CO2, živiny vytažené z půdy, ... Navíc co teď koukám tak biomasa má ve většině zemí větší podíl než FVE, divím se že se o tom skoro nemluví! Je to tím jako u nás, že bio-plynky vlastní hlavní oligarcha, tak se o tom v jeho médiích nepíše? Nebo tím, že je to nejstabilnější OZE, tak se radši nebudou pitvat kontroverze?

Josef
20. srpen 2020, 01:01

Nemluví se o tom, protože prounijní média nekritizují žádné OZE, spalování dřeva a uhlí v malých zdrojích je hlavní zdroj benzo[a]pyrenu což je jeden z největších problémů při znečištění ovzduší domácnosti emitují každý rok 7,2 tuny tohoto jedu. Doprava 54kg a průmysl 250kg , celkem 96% podíl domácností co topí tuhými palivy. Problém je v tom, že emise benzo[a]pyrenu dobře omezí jen automatické kotle jenže dřevo v těchto kotlech není možné pálit a pálí ve zplyňovacích kotlích a krbových kamnech, přitom stát pálení dřeva propaguje. benzo[a]pyren se váže na prachové částice, šíří se na velké vzdálenosti. vysoké koncentrace benzo[a]pyrenu jsou specifické pro nás a Polsko....

Bizon
20. srpen 2020, 15:56

Díky, už nějakou dobu jsem měl teorii že hlavně starší domácí kamna na dřevo musí mít docela brutální exhalace. Moderní mívají aspoň sekundární vzduch, ale starší na chalupách u babičky žádný sekundární vzduch nemají, hlavně když se zaškrtí tak tam probíhá pyrolýza a vzniklé dehty jdou všechny nespálené ven.

Benzo[a]pyren dobře znám, pro mně osobně je to etalon karcinogenního a mutagenního PAH(polycyklický aromát).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se