V prvních německých aukcích o kompenzace za uzavírání černouhelných elektráren se očekává tuhý boj

DomůElektrárny v EvropěV prvních německých aukcích o kompenzace za uzavírání černouhelných elektráren se očekává tuhý boj

Do první aukce, ve které se bude soutěžit kompenzace za odstavení černouhelných elektráren a která se uskuteční 1. září, vstoupí dle předpokladů téměř polovina německé flotily černouhelných elektráren. Pro provozovatele by mělo být státní odškodnění výhodnější než elektrárny provozovat v následující dekádě na trhu, uvádí analýza ICIS.

V prvních kolech aukcí, které se budou konat v několika následujících letech, by dle analýzy měla být velmi silná konkurence. Dle základního scénáře analýzy ICIS by si více než 10 GW z celkových 21 GW instalovaného výkonu německých černouhelných elektráren na trhu v následující dekádě přišlo na menší zisk, než kdyby se úspěšně ucházely o odškodné za odstavení v aukcích.

Analytici ICIS vypočítali očekávaný tržní zisk německých černouhelných elektráren v příštím desetiletí s přihlédnutím k předpokladům vývoje ceny elektřiny, paliva a emisních povolenek. Zisk byl poté porovnán s možnou maximální kompenzací dostupnou v jednotlivých aukcích.

Zjištění na základě základního scénáře vývoje ukázala, že pro černouhelné elektrárny jakéhokoli typu postavené před rokem 1990 je výhodnější získat v následujících sedmi letech odškodnění v nabídkových řízeních než elektrárny provozovat na trhu.

Budoucí profit a výše kompenzace v záříjové aukci v závislosti na stáří elektráren. Zdroj: ICIS

Je tak pravděpodobné, že 10 GW instalovaného výkonu elektráren postavených před rokem 1990 bude silně motivováno ucházet se v aukcích o odškodné za předčasné uzavření. V případě vysokého zájmu uchazečů ovšem dojde ke snížení maximální výše kompenzace. Efektivnější a flexibilnější elektrárny postavené po roce 2000 zůstanou ziskovější než státem nabízené kompenzace.

Aukce se budou konat v následujících čtyřech letech, soutěžit se bude odstavování elektráren s termíny odstavení do roku 2027. Na základě termínu odstavení je také odstupňováno maximální možné odškodnění.

Předpokládaný vývoj ceny evropských emisních povolenek v základním scénáři ICIS. Zdroj: ICIS

V případě pozdějších nabídkových řízení, která se konají i několik let před termínem odstavení elektráren, poroste motivace pro účast i pro provozovatele efektivnějších elektráren, aby si zajistili odškodné s ohledem na nucené odstavování do roku 2030. Po tomto roce má totiž instalovaný výkon těchto zdrojů klesnout na 8 GW.

Analytici ICIS v základním scénáři očekávají, že ceny evropských emisních povolenek (EUA) vzrostou již v roce 2023 nad 40 EUR/tCO2e. To by znamenalo, že současná nižší ziskovost uhelných elektráren by se nezvyšovala ani v případě zotavení cen plynu z letošních rekordních minim.

Předpokládaný vývoj ceny evropských emisních povolenek v základním scénáři ICIS. Zdroj: ICIS

Úvodní fotografie: Německá černouhelná elektrárna Mehrum. Zdroj: ZPP Ingenieure AG