Domů
Elektrárny v Evropě
V Itálii používají k výrobě elektřiny horký písek

V Itálii používají k výrobě elektřiny horký písek

Italská společnost Magaldi Group přišla se způsobem, jak využít sluneční záření k ohřevu obyčejného písku na výrobu a akumulaci energie.

Společnost plánuje tuto technologii, která využívá termálního potenciálu písku, uvést do provozu v rámci demonstrativního projektu v Salernu (Itálie). Princip je podobný jako u koncetračních solárních elektráren (CSP – Concetrated Solar Power), v tomto případě se využívá zrcadel na soustředění slunečního záření na ohřev písku. Přímo rozžhavený písek poté produkuje páru, která dosahuje dostatečných vlastností, aby mohla pohánět turbíny a vyrábět elektřinu.

CSP technologie se hojně využívá po celém světě, například ve Španělsku, Spojených státech, na blízkém východě nebo na jihu Asie a často se využívá při procesu výroby elektřiny i písek. Nejedná se tedy o průlomovou myšlenku, ale u CSP technologie se doteď používaly pouze žhavé roztavené soli namísto obyčejného křemičitého písku, který je pochopitelně mnohem levnější.

Elektrárna by měla vyrábět až 500 kilowattů z jedné turbíny, jež by mohla pokrýt spotřebu například malého městečka. Časem se počítá s přidáním více turbín za účelem zvýšení celkového výkonu projektu. Jedna z velkých výhod je, že elektrárna může na rozdíl od klasických solárních elektráren fungovat i v noci. V elektrárně je skladováno zhruba 270 tun písku, který je po západu slunce schopen ještě 6 hodin produkovat páru z termální energie uskladněné v písku.

Společnost tvrdí, že technologie bude využitelná v odlehlých slunných oblastech, kde není dostupná elektřina konvenčními způsoby. Magaldi je již v kontaktu v potencionálními klienty v Austrálii, Jižní Americe a Střední Americe.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se