Microsoft podepsal kontrakt na elektřinu z větrné elektrárny s bateriemi

DomůElektrárny v EvropěMicrosoft podepsal kontrakt na elektřinu z větrné elektrárny s bateriemi

Americký softwarový gigant Microsoft podepsal s General Electric (GE) smlouvu na odběr elektřiny z nové irské větrné elektrárny Tullanhennel. Patnáctiletý kontrakt se týká celé produkce 37MW elektrárny a Microsoftu pomůže pokrýt vzrůstající spotřebu jeho datových center. Větrné turbíny elektrárny budou vybaveny bateriemi a poskytnou tak cenná data v oblasti možností akumulace výroby z větrných elektráren.

V pondělí 9. října oznámil Microsoft podpis nové smlouvy s GE na odběr elektřiny (PPA- Power Purchase Agreement) z projektu nové větrné elektrárny Tullahennel s instalovaným výkonem 37 MW, ležící v Irsku. Společnost se zavázala odebírat 100 % vyrobené elektřiny po dobu 15 let a od kontraktu si slibuje, že pomůže pokrýt stále rostoucí spotřebu pro svá datová centra, která je dána poptávkou po cloudových službách.

Kromě výroby však bude elektrárna poskytovat také cenná provozní data v oblasti skladování energie. Jako první větrná elektrárna v Evropě bude mít každá turbína integrovanou baterii využitelnou k uchování vyrobené elektřiny. Od tohoto řešení si investoři slibují zejména odstranění nevýhod intermitentní výroby.

„V Microsoftu jsme hrdí na to, že můžeme touto dohodou prohloubit svoji dlouhou historii investic a partnerství v Irsku. Náš závazek pomůže přinést novou, čistou energii do irské sítě, zároveň má inovativní prvky s potenciálem zvýšení spolehlivosti sítě. Usnadní také integraci obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné elektrárny, což je dobře jak pro životní prostředí, tak pro Irsko i naši společnost,“ uvedl Christian Belady z Datacenter Strategy společnosti Microsoft.

Strategické partnerství s GE

Kontrakt PPA mezi Microsoft a GE vznikl na základě strategického partnerství, které obě společnosti oznámily v loňském roce. Větrná elektrárna bude disponovat technologií „Digital Wind Farm“, která činí výrobu elektrárny spolehlivější. Digitální modely, jež jsou postaveny na platformě Predix, zajišťují, že dodávka pokryje očekávanou spotřebu a redukuje tak nevýhody nestále výroby.

„Partnerství s Microsoft rozšiřuje prezentaci a investice společnosti GE v Irsku, která zde již zaměstnává přes 1500 zaměstnanců zejména v obnovitelné energetice. Vítr je dnes jedním z nejvíce konkurenceschopných zdrojů elektřiny a jsme nadšeni z možnosti použít data získaná těmito větrnými turbínami, pomocí platformy Predix, s cílem maximalizovat výstupy a hodnoty tohoto projektu,“ řekl Andres Isaza, obchodní ředitel GE Renewable Energy.

Microsoft tak podobně jako Google nakupuje elektřinu z OZE a s uvedením do provozu nového větrného parku dosáhne nákup téměř 600 MW.

Zdroj úvodní fotografie: Wikipedia