Domů
Elektrárny v Evropě
Microsoft podepsal kontrakt na elektřinu z větrné elektrárny s bateriemi
Zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Microsoft_European_HQ_-_Paris.jpg

Microsoft podepsal kontrakt na elektřinu z větrné elektrárny s bateriemi

Americký softwarový gigant Microsoft podepsal s General Electric (GE) smlouvu na odběr elektřiny z nové irské větrné elektrárny Tullanhennel. Patnáctiletý kontrakt se týká celé produkce 37MW elektrárny a Microsoftu pomůže pokrýt vzrůstající spotřebu jeho datových center. Větrné turbíny elektrárny budou vybaveny bateriemi a poskytnou tak cenná data v oblasti možností akumulace výroby z větrných elektráren.

V pondělí 9. října oznámil Microsoft podpis nové smlouvy s GE na odběr elektřiny (PPA- Power Purchase Agreement) z projektu nové větrné elektrárny Tullahennel s instalovaným výkonem 37 MW, ležící v Irsku. Společnost se zavázala odebírat 100 % vyrobené elektřiny po dobu 15 let a od kontraktu si slibuje, že pomůže pokrýt stále rostoucí spotřebu pro svá datová centra, která je dána poptávkou po cloudových službách.

Kromě výroby však bude elektrárna poskytovat také cenná provozní data v oblasti skladování energie. Jako první větrná elektrárna v Evropě bude mít každá turbína integrovanou baterii využitelnou k uchování vyrobené elektřiny. Od tohoto řešení si investoři slibují zejména odstranění nevýhod intermitentní výroby.

„V Microsoftu jsme hrdí na to, že můžeme touto dohodou prohloubit svoji dlouhou historii investic a partnerství v Irsku. Náš závazek pomůže přinést novou, čistou energii do irské sítě, zároveň má inovativní prvky s potenciálem zvýšení spolehlivosti sítě. Usnadní také integraci obnovitelných zdrojů, jako jsou větrné elektrárny, což je dobře jak pro životní prostředí, tak pro Irsko i naši společnost,“ uvedl Christian Belady z Datacenter Strategy společnosti Microsoft.

Strategické partnerství s GE

Kontrakt PPA mezi Microsoft a GE vznikl na základě strategického partnerství, které obě společnosti oznámily v loňském roce. Větrná elektrárna bude disponovat technologií „Digital Wind Farm“, která činí výrobu elektrárny spolehlivější. Digitální modely, jež jsou postaveny na platformě Predix, zajišťují, že dodávka pokryje očekávanou spotřebu a redukuje tak nevýhody nestále výroby.

„Partnerství s Microsoft rozšiřuje prezentaci a investice společnosti GE v Irsku, která zde již zaměstnává přes 1500 zaměstnanců zejména v obnovitelné energetice. Vítr je dnes jedním z nejvíce konkurenceschopných zdrojů elektřiny a jsme nadšeni z možnosti použít data získaná těmito větrnými turbínami, pomocí platformy Predix, s cílem maximalizovat výstupy a hodnoty tohoto projektu,“ řekl Andres Isaza, obchodní ředitel GE Renewable Energy.

Microsoft tak podobně jako Google nakupuje elektřinu z OZE a s uvedením do provozu nového větrného parku dosáhne nákup téměř 600 MW.

Zdroj úvodní fotografie: Wikipedia

Komentáře

(12)

Milan Vaněček

16. říjen 2017, 09:34

To by mohl být správný model (PPA) pro novou čistou energetiku, se závazkem, ale bez dotací.

Prosperující firmy (jiné nechceme) si to mohou dovolit a je to lepší než když své peníze cpou do reklamy (tohle je taky reklama, ale jiná než ty velké bigboardy u dálnic).

Mikeš

16. říjen 2017, 09:47

A co když si všichni koupí virtuální zelenou elektřinu, myslím třeba 90% spotřeby bude virtuálně OZE. Bude to i pak fungovat a emise budou oproti dnes cca o 80% nižší?

Jan Veselý

16. říjen 2017, 12:14

Velkou přidanou hodnotou je pro firmy typu M$ to, že mají fixovanou rozumnou cenu energie na 20 let dopředu a jako firma nejsou tolik vystaveni problémům, které nedokážou ovlivnit (notoricky kolísavé a nepředvídatelné ceny energetických surovin)

Martin Hájek

16. říjen 2017, 19:47

Přidanou hodnotou pro firmy typu MS je tento článek a obecně PR zvané greenwashing. Cena energie je asi tak to poslední, co je při jejich struktuře nákladů zajímá.

Milan Vaněček

17. říjen 2017, 10:21

Tak jsem rád, pane Hájek, že se aspoň v něčem můžem shodnout: ano, nejlepší PR pro bohaté firmy na západě je ukázat, že ony podporují čistou energii ze slunce a větru. Stát ušetří dotace a firmy rozumně (ve významu bez ideologie, dělat to co normální lidé chtějí=čistá energie, žádný smog, radioaktivita, ...) vynaloží SVÉ peníze na OZE.

Jan Veselý

17. říjen 2017, 12:19

A uvědomujete si, že Microsoft provozuje obrovské serverové farmy? Tam je cena elektřiny sakra důležitá. Každá taková farma znamená desítky MW spotřeby a jejich počet pořád roste.

Ale na druhou stranu uznávám, že by Microsoft udělal pro svět mnohem více, kdyby své programy dělal méně výpočetně, tj energeticky náročné, jejich řešení jsou v tomto pověstně špatné.

Milan Vaněček

16. říjen 2017, 10:55

90% elektřiny z OZE ještě cca 30-50 let u nás nebude. Místo "co by kdyby" přemýšlejte o našich reálných problémech: o tom jak zlepšit ovzduší ve velkých městech, jak udržet v ČR kvalitní vodu (nezamořenou hnojivy, pesticidy a jinou chemií), jak zabránit dalšímu tunelování v řádu desítek a stovek miliard ročně, ....

mikeš

17. říjen 2017, 13:41

Hm a nemohl byste třeba vytvořit nějaký sborník zakázaných otázek aby se stádovití občané jako já, nemuseli zamýšlet a jen pokládali správné dotazy? Nebo ještě lépe vytvořte sborník povolených otázek a úvah pak bude vše jasné.

Toto virtuální prodávání elektřiny, skoro by lépe znělo, prodávání virtuální elektřiny, mi velmi připomíná net metering. Je úplně jedno kdy výrobce produkt dodá a spotřebitel odebere, protože zajištění daného příkonu v daný okamžik musí zajistit provozovatel sítě a ten to udělá za poplatky všech spotřebitelů.

Milan Vaněček

17. říjen 2017, 14:02

Pane Mikeš, vy žijete v minulém století. Musíte se vzdělávat, teď je doba plná změn jako to bylo v době Františka Křižíka. Kdo chvíli stál, stojí opodál, jak říkal náš hodně starý klasik.

Vzdělávejte se a pak se ptejte (já Vám odpovím co se fotovoltaiky týče, jiní zas co se týče jejich oborů).

Vláďa

18. říjen 2017, 06:23

Pane Vaněček jste napojen na síť nebo máte ostrov?

Milan Vaněček

18. říjen 2017, 08:44

Vy znáte pražáka co je napojen na ostrov, že se tak hloupě ptáte? Ale ERÚ může v budoucnu stanovit taková nepřátelská pravidla pro spotřebitele, že se to může stát. Už teď lituji zrušené vodárny (když kubík stál 30 haléřů tak to dávalo smysl, teď ne), plyn mám a dobré zateplení (to ať si udělají již mladí, až se po nás nastěhují) ušetří 3/4 nákladů za plyn a tak jen s otazníkem do budoucna je elektřina. Když se budou navyšovat další poplatky, co jsou navěšeny na levnou silovou elektřinu, tak o tom mladí budou uvažovat. Zatím jim říkám: ještě pár let počkejte.

Vláďa

18. říjen 2017, 10:24

Nikde jste neudal bydliště. Na druhé straně jak chcete radit někomu když vlastně s ostrovem nemáte zkušenosti. Jste běžně připojen k síti a vaše zkušenosti nejsou s provozem FV která umí zajistit běžný standard užívání domu.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.