Domů
Elektrárny ve světě
Ve Fukušimě může vyrůst geotermální elektrárna

Ve Fukušimě může vyrůst geotermální elektrárna

Japonský provozovatel rafinérií Idemitsu Kosan oznámil, že je spolu s dalšími deseti společnostmi připraven začít s budováním průzkumných vrtů pro projekt geotermální elektrárny v prefektuře Fukušima.

Dva průzkumné vrty budou vyvrtány v národním parku Bandai-Asahi, který se nachází 230 kilometrů od Tokia. Povrchové průzkumy probíhaly od roku 2013, plánované vrty mají sahat do hloubky až 1,9 kilometrů. Samotný vrt má být dlouhý až 2,3 kilometrů a má mít průměr necelých 22 centimetrů.

Průzkumné vrty mají mimo jiné umožnit zkoumání podzemních teplot, místní geologické struktury, mikro zemětřesení a také zjistit zda se v oblasti nacházejí podzemní jezera.

„Je neobvyklé, že 11 společností spolupracuje na 1 geotermálním projektu. Na spolupráci jsme se dohodli, neboť chceme, aby Fukušima mohla využít geotermální energii pro své rekonstrukční práce,“ – Hisashi Jotaki, vedoucí geotermální sekce Idenmitsu Kosan.

Projekt je jen jedním z mnoha, které obdrží od roku 2012 státní dotace na geologické průzkumy a zkušební vrty. Finální rozhodnutí o vyvrtání dalších šachet pro skutečnou výrobu elektrické energie učiní všech 11 partnerů na základě získaných údajů z průzkumných vrtů až v březnu roku 2018. Podle společností by projekt měl být uveden do provozu ve dvacátých letech 20. století.

Obrovský potenciál geotermální energie v Japonsku

Podle japonského ministerstva pro ekonomiku, průmysl a obchod má Japonsko potenciál vyrábět z geotermálních zdrojů až 23 GW. Větší odhadovaný potenciál pro výrobu z geotermálních zdrojů mají pouze Spojené státy a Indonésie. Současná celková instalovaný výkon geotermálních zdrojů v Japonsku činí 520 MW.

I přes zavedení státního programu na podporu rozvoje obnovitelných zdrojů energie v roce 2012 je tempo rozvoje geotermální energie pomalé. Vývojové cykly geotermálních projektů většinou trvají okolo 10 let a jejich součástí jsou také rozsáhlá vyjednávání s místními komunitami a vlastníky horkých pramenů.

V letech 2012 a 2015 také vláda zmírnila několik zákonů a umožnila tak vývoj geotermálních projektů v národních parcích. V nich se totiž nachází přibližně 80 % japonského geotermálního potenciálu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se