Domů
Elektrárny ve světě
Izraelská aukce na solární systémy s úložištěmi přinesla cenu 58 USD/MWh

Izraelská aukce na solární systémy s úložištěmi přinesla cenu 58 USD/MWh

Izreal vybral solární projekty s celkovým instalovaným výkonem 168 MW, kdy součástí řešení musí být i možnost ukládání energie. V součsné době má Izrael v solárních elektrárnách instalován výkon 1,2 GW.

V aukci vypsané izrelským regulátorem trhu z počátku letošního roku bylo podmínkou, že kromě solární výrobny bude projekt vždy obsahovat i úložiště energie. V aukci se sešlo dohromady 45 projektů s celkovým instalovaným výkonem 465 MW. Vybráno nakonec bylo 11 projektů o celkovém instalovaném výkonu 168 MW.

Těchto 11 projektů bylo nabídnuto třemi firmami – dvěma izraelskými (Doral Energy a Enlight Renewable Energy), které získaly 100 MW a 48 MW, a posledních 20 MW vysoutěžila americká firma Alumni Capital. Vysoutěžená cena projektů je v přepočtu 57,8 USD/MWh a elektřinu mají projekty začít dodávat do sítě v roce 2022.

„Výsledky aukce s úložištěmi ukazuje, že místní průmysl je dostatečně vyspělý a ceny mohou porazit elektřinu ze špičkových zdrojů, jako jsou plynové elektrárny. Zároveň to rozproudí veřejnou debatu o lokálním energetickém mixu,” řekl Eitan Parnass, předseda izraelské Green Energy Association.

Eitan Parnass zdůraznil, že Izreal je již od 80. let minulého století  aktivní ve využítí solární energie pro ohřev vody a nyní je připraven začít plnit ambiciózní cíle v oblasti obnovitelných zdrojů.

V červnu ministr energetiky Yuval Steinitz totiž prohlásil, že Izrael zvýší své cíle pro obnovitelné zdroje pro rok 2030 na 30 %. Většinu tohoto podílu by měla pokrýt fotovoltaika, které má tato země nyní 1,2 GW.

Minulý rok Izrael však postavil pouze 120 MW fotovoltaických elektráren a pokud chce splnit ambiciózní cíle, bude nutné zvýšit rapidně tempo výstavby. Energetický regulátor již vypsal další aukci na střešní FVE v objemu 1,6 GW.

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.