Domů
Akumulace energie
Německo má údajně potenciál až 150 GW solárních elektráren

Německo má údajně potenciál až 150 GW solárních elektráren

Německo by mohlo podle nové studie mít až 150 GW instalovaného výkonu ze slunečních elektráren. Problémem zůstává otázka akumulace energie a jednotná pravidla pro celý energetický trh.

Střechy a fasády německých domů mají potenciál poskytnout až 300 GW instalovaného výkonu pro výrobu elektřiny ze slunečního záření. Podle nové studie organizace Agora Energiewende je možné v Německu dosáhnout až na instalovaný výkon 150 GW jen pomocí instalací solárních elektráren. Studie přitom zdůrazňuje, že velkou výzvou dnes není energii vyrobit, ale efektivně skladovat, aby nebylo nutné ji dodávat do sítě, když není žádaná.

Instalovaný výkon fotovoltaických elektráren na jednotku čtverečního kilometru. Zdroj: BnetzA

Skladování jako problém

Ve studii se zmiňuje i současný scénář německé vlády, který počítá s instalací 40–70 GW skladovací kapacity do roku 2050. Tato záloha bude vždy okamžitě dostupná pro účely stabilizace sítě. Zároveň je navržena možnost, že by se do této kapacity mohla započítat i řada dalších zařízení, které mohou být využity jako proměnná skladovací kapacita. Celkově by tak dle studie mohlo být do roku 2033 v síti až 193 GW instalovaného výkonu s kapacitou 426 GWh. Návrh počítá s následujícím rozložením:

  • 125 GW elektromobily
  • 40 GW domácí baterie
  • 23 GW komerční baterie
  • 5 GW rezerva sítě

 

Výroba elektřiny za první pololetí 2015 v Německu. Zdroj Fraunhofer ISE

Energie na příděl?

Problém se ukazuje především ve sladění těchto nepredikovatelných kapacit. Možnost stabilizovat elektrizační síť pomocí baterií v domácnostech se ukazuje jako dobrá možnost, ale problém pro síť naopak nastane, když se velké množství elektromobilů začne připojovat k dobíjení baterií.

Studie proto poukazuje na nezbytné sjednocení politik v oblastí řízení sítí a celé energetické soustavy. Taková pravidla by měla počítat právě i s proměnlivými kapacitami a zahrnout je v rámci jednotného daňového a regulačního systému.

Možná se tak v budoucnu dočkáme doby, kdy bude odběr energie ze sítě v některých chvílích omezen, nebo úplně zastaven. V každém případě je stále největší výzvou energetiky skladování energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se